Ny økonomichef til Lemvigh-Müller
28.5.2020 07:00:00 CEST | Lemvigh-Müller A/S | Pressemeddelelse

Hun er cand.merc. fra Syddansk Universitet og har arbejdet med økonomistyring, business intelligence og ledelsesinformation i teknologivirksomheder gennem hele sin karriere. Senest kommer Annette Schmidt fra en stilling som Finance Manager hos Frontmatec, der udvikler produktions- og hygiejneløsninger til fødevareindustrien. Tidligere har hun blandt andet arbejdet som Senior Finance Director i Danfoss’ frekvensomformerdivision, Danfoss Drives.
Hos Lemvigh-Müller skal Annette Schmidt med sin omfattende erfaring være med til at drive og optimere økonomifunktionen, så den bedst muligt understøtter virksomhedens effektive drift og udviklingen af services og løsninger.
Nøgleord
Kontakter
Kim Betak PedersenKommunikationsmedarbejder
Tlf:3695 5352 / 2169 3530kibp@lemu.dkBilleder

Information om Lemvigh-Müller A/S
Som Danmarks største stål- og teknikgrossist sørger Lemvigh-Müller hver dag for, at varer fra tusindvis af producenter bliver samlet, pakket og leveret til installatører, industrivirksomheder, forsyningsselskaber og byggepladser i hele Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Lemvigh-Müller A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lemvigh-Müller A/S
Erhvervspuljen er åben: Lemvigh-Müller gør virksomheder klar med gratis energiscreening5.3.2026 08:03:57 CET | Pressemeddelelse
Virksomheder kan nu søge tilskud til energiforbedringer via Energistyrelsens Erhvervspulje. Lemvigh-Müller tilbyder en gratis energiscreening, der giver overblik og dokumentation til ansøgningen – og gør det lettere at komme fra idé til beslutning.
Lemvigh-Müller ansætter Jan Yde Larsen som ny Market Director for stål2.3.2026 12:47:16 CET | Pressemeddelelse
Lemvigh-Müller opruster på stål med ny Market Director og styrker det kommercielle fokus i Marked & Indkøb.
Første spadestik er taget: Største logistikinvestering i Lemvigh-Müllers historie er i gang27.1.2026 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Lagerdriften samles i ét topmoderne centrallager i Kolding for at levere hurtigere og mere kundetilpassede logistikløsninger.
Lemvigh-Müller styrker sin markedsposition med opkøb af Brdr. Kier6.1.2026 13:03:59 CET | Pressemeddelelse
Med opkøbet af grossistvirksomheden Brdr. Kier øger Lemvigh-Müller sin tilstedeværelse i Øst- og Midtjylland. Det kommer kunderne til gode bl.a. i form af et endnu bredere varesortiment.
Energioptimering er en investering i fremtiden19.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det ved hotelkæden Best Western, som med hjælp fra AllTech VVS og Lemvigh-Müller potentielt kan reducere vandforbruget med 45%.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
