Ny model for togtrafikken over den dansk-tyske grænse undersøges
24.11.2021 17:43:38 CET | Transportministeriet | Pressemeddelelse
Det skal undersøges, om der er mulighed for at tyske tog kan betjene strækningen fra Flensborg over Padborg til Tinglev med en direkte forbindelse til Kiel.
I dag kører DSB på strækningen med IC3-tog, men når de aldrende tog udfases, har DSB ikke egnede tog til opgaven. Der er derfor behov for en undersøgelse af alternative løsninger for togdriften i grænseområdet, som kan supplere den internationale togtrafik mellem Hamborg og henholdsvis København og Aarhus, som bliver betjent med DSB’s nye el-lokomotiver og vogne.
Som køreplanen er nu, kører hvert andet danske tog over grænsen til Tyskland, mens de øvrige tog har endestation i Sønderborg. Det betyder, at Sønderborg har to times drift. Hvis det er muligt at lade tyske tog betjene strækningen over Padborg, vil det betyde, at alle danske tog kan få endestation i Sønderborg, som derved får timedrift.
Det er Transportministeriet, der udfører analysen i samarbejde med DSB, det tyske NAH og Transportministeriet i Slesvig-Holsten. Analysen af mulighederne for alternativ togdrift over den dansk-tyske grænse forventes færdig omkring sommeren 2022.
Kontaktoplysninger til ordførere:
Socialdemokratiet:
Thomas Jensen, Thomas.Jensen@ft.dk 61624178
Venstre:
Kristian Pihl Lorentzen, Kristian.Lorentzen@ft.dk, 27 52 28 18
Dansk Folkeparti
Hans Kristian Skibby, Hans.Skibby@ft.dk, 61 62 42 31
Socialistisk Folkeparti:
Anne Valentina Berthelsen, Anne.Berthelsen@ft.dk 61624090
Radikale Venstre:
Rasmus Helveg Petersen, Rasmus.Helveg.Petersen@ft.dk 61625541
Enhedslisten:
Henning Hyllested, Henning.Hyllested@ft.dk, 61625101
Det Konservative Folkeparti
Niels Flemming Hansen, Niels.Hansen@ft.dk, 61 62 32 21
Nye Borgerlige
Mette Thiesen, Mette.Thiesen@ft.dk, 61625096
Liberal Alliance
Ole Birk Olesen, Ole.Birk@ft.dk, 61 62 51 76
Alternativet
Torsten Gejl, Torsten.Gejl@ft.dk, 61 62 46 51
Kristendemokraterne
Jens Rohde, Jens.Rohde@ft.dk, 33 37 58 73
Kontakt transportminister Benny Engelbrecht via Transportministeriets pressetelefon: 33 11 00 14
Nøgleord
Vedhæftede filer
Information om Transportministeriet
Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet
Sikkerheden i luftrummet øges med nyt anmeldelsessystem for droneflyvninger20.2.2026 11:53:49 CET | Pressemeddelelse
Regeringen afsætter cirka 1,2 milliarder kroner i 2026 til en akutpakke på beredskabsområdet.
Fremtidssikring af jernbanen ved Ringsted20.2.2026 07:01:24 CET | Pressemeddelelse
2,7 milliarder til kapacitetsudvidelse og hastighedsopgradering af jernbanen ved Ringsted.
Pulje med 160 millioner kroner til grønne lastbiler4.2.2026 07:00:50 CET | Pressemeddelelse
Puljen til grøn omstilling af tung vejtransport åbner for ansøgere, der ønsker støtte til indkøb og leasing af grønne lastbiler, etablering af depotladning og -tankning til brint og el samt destinationsladning.
Kystredningstjenesten får mulighed for at bruge grønne blink i trafikken2.2.2026 07:01:15 CET | Pressemeddelelse
Fra den 1. februar 2026 kan redningspersonale fra Kystredningstjenesten bruge grønne blink, når de er kaldt ud til en livreddende opgave.
To millioner til kampagne der skal få børn til at cykle29.1.2026 07:04:20 CET | Pressemeddelelse
Cyklistforbundet modtager midler fra Cykelpuljen i Aftale om infrastrukturplan 2035 til at gennemføre kampagnen ’Alle børn cykler’ til efteråret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum