Ny leder vil tage Billund Idrætscenter til nye højder

Billund Idrætscenter får ny leder fra den 1. januar, når Karsten Sommer starter i sin nye stilling. Karsten Sommer kommer fra en stilling som fritidskonsulent i Ikast-Brande Kommune, men han har allerede et godt kendskab til fritidslivet i Billund Kommune. Siden 2019 har han været formand for Kultur- og Fritidsrådet. Karsten har en kandidat i Politik og Administration fra Aalborg Universitet, og han er i gang med en Diplomuddannelse i Ledelse.
En af Karstens store opgaver bliver at videreudvikle Billund Idrætscenter, så det forbliver et attraktivt samlingssted i Billund.
”Karsten har et solidt netværk i Billund, og han har en passion for foreningslivet og frivilligheden. Derfor er jeg sikker på, at vi med ham i spidsen får skabt en masse liv i huset. Jeg har allerede et godt samarbejde med Karsten gennem Kultur- og Fritidsrådet, og jeg glæder mig til at byde ham velkommen som kollega i Billund Kommune,” siger Områdechef for Kultur og Fritid i Billund Kommune, Rasmus Kaufmann.
Udover at være formand for Kultur- og Fritidsrådet i Billund Kommune, er Karsten også selv aktiv i foreningslivet. Han er blandt andet formand for Coding Pirates Billund, som med leg, kreativitet og teknologi arbejder for at få flere børn til at interessere sig for teknologi og udvikling.
Idrætscenter i Børnenes Hovedstad
En anden vigtig opgave for Karsten bliver at motivere centerets medarbejdere til at levere den bedst mulige service for centerets mange brugere. Det er en opgave, som den kommende leder ser frem til, for han har høje ambitioner for centeret.
”Jeg ser frem til at samarbejde med de mange dygtige medarbejdere og engagerede foreninger. Det er mit mål, at vi sammen kan løfte og udvikle Billund Idrætscenter til nye højder, så vi kan spille bedre sammen med Billunds øvrige aktiviteter og tilbud, samt ikke mindst, understøtte visionen om at Billund er Børnenes Hovedstad,” siger kommende leder af Billund Idrætscenter, Karsten Sommer.
Billund Kommune er hjemsted for Børnenes Hovedstad. Det betyder blandt andet, at kommunen lader sig inspirere af børns kreative og nysgerrige tilgang. Det betyder også, at kommunens ledere og medarbejdere er begyndt at arbejde mere legende og eksperimenterende gennem begrebet ’Playful Working’.
Kontakter
Andreas BjerrePresse- og brandingchef
Direkte: 79 72 72 09
Mobil: 24 92 86 79
Billeder
Information om Billund Kommune
Hjemsted for Børnenes Hovedstad og en af Danmarks bedste erhvervskommuner.
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Billund Kommune får ny kommunikationschef30.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pr. 1. august 2025 er det Anya Palm, der sætter sig i stolen som ny kommunikationschef i Billund Kommune. Hun har erfaring som både prisvindende korrespondent i DR, men også som pressechef og kommunikationschef i både det private og offentlige.
Byggegrunde i Billund sælger med rekordfart25.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune har netop solgt 22 byggegrunde i én udbudsrunde i Billund. Det er ny rekord.
Ny stabschef for Strategi, HR og Kommunikation i Billund Kommune17.6.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Henrik Møller Nielsen er pr. den 1. august 2025 ansat som ny stabschef for Strategi, HR og Kommunikation i Billund Kommune. Han trækker på en solid erfaring fra Esbjerg Kommune.
Fra hjemstedet for Børnenes Hovedstad til hovedstaden: Over 200 elever skal til Skole OL-finalen17.6.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom Billund Kommune ikke længere er værtskommune for Skole OL-finalen, bliver det stadig med deltagelse af børn og frivillige fra kommunen, når årets finaler afvikles i København i denne uge. Billund Kommune sender over 200 elever, når der skal dystes med værdierne fællesskab, færdighed og fairplay i fokus.
Økonomiudvalget i Billund Kommune ønsker en ny direktør til Børn, Unge og Arbejdsmarkedsområdet16.6.2025 12:12:23 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med kommunalbestyrelsesmødet tirsdag d. 17. juni vil der blive behandlet en ekstraordinær dagsorden, hvor det indstilles, at samarbejdet med direktør for Børn, Unge og Arbejdsmarked, Anders Lundsgaard, skal ophøre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum