Ny Kvickly i Silkeborg åbner 1. december
28.11.2022 06:00:00 CET | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse

Den 1. december åbner Coop en ny Kvickly for første gang i seks år. Det nye varehus på 3.500 kvm ligger i Silkeborg, nærmere bestemt på Viborgvej ved Nørrevænget, hvor kommunen har bygget Viborgvej og Nordre Ringvej sammen til ét, stort lyskryds.
Den nye Kvickly har et bredt sortiment inden for alle dagligvarer og indeholder de nyeste og bedste koncepter inden for food og nonfood – eksempelvis:
- MadCooperativet: Coops egen slagter- og delikatesseafdeling med masser af måltidsløsninger, friske råvarer og inspiration til køkkenet.
- BrødCooperativet: Coops egen bager, der hver dag laver brød, kager, wienerbrød og sandwich.
- Friends: Coops tøjmærke til børn, der er gennemtestet for kemi og andre skadelige stoffer. Godt for børn og godt for miljøet.
- Legetøj fra danske producenter og importører, nøje udvalgt på baggrund af sikkerhed og kvalitet.
- Stort udvalg af køkkenartikel fx Coops egen køkkenserie, ”enkel”.
Og Silkeborg er ikke det eneste sted, Coop bygger nyt. Coop er i gang med at udrulle Danmarks største supermarkedskæde, når Kvickly og SuperBrugsen bliver slået sammen. Og det kræver investeringer over hele landet, forklarer Kenneth Pedersen, kædedirektør i SuperBrugsen & Kvickly. Han siger:
”I disse tider er det vigtigt, at vi har det helt rigtige prisniveau, men vi fokuserer også på at skabe de bedste indkøbsoplevelser med kvalitet, udvalg og service. Derfor foretager vi og brugsforeningerne løbende moderniseringer af butikkerne, som det netop er sket i SuperBrugsen i Lendemark og Ullerød samt Kvickly i Åbyhøj.”
Coop har i forvejen to SuperBrugsen og to Coop 365Discount i Silkeborg.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere information:
Kædedirektør i Kvickly, Kenneth Pedersen: 20 97 27 80
Billeder

Information om Coop Danmark A/S
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Fakta Tyskland indgår aftale med Stop Spild Lokalt om afhentning af overskudsmad6.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Samarbejdet handler om at sikre, at så mange egnede overskudsvarer som muligt fra Faktas tre butikker syd for grænsen kommer videre til mennesker, der kan få glæde af dem.
Nul moms på frugt og grønt i 365discount de næste 10 søndage24.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gør det igen: Om lidt begynder endnu en momskampagne fra 365discount. Fra på søndag og hver søndag resten af efteråret bliver prisen på frisk frugt og grønt sat ned med 20 procent, svarende til momsen, i 365discounts butikker landet over.
365discount Kalundborg får ny adresse i moderne rammer23.9.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
365discount flytter fra Elmegade 20 og ind i Aldis tidligere lokaler på Sct. Jørgensbjerg 43. Den nye butik åbner inden for fire måneder og bliver væsentligt forbedret i forhold til den tidligere placering med større salgsareal og moderne rammer.
Børnetøj med datomærkning er landet i butikkerne16.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den nye efterårskollektion fra Coops børnetøjsmærke Friends er nu ude i alle Kvickly og udvalgte SuperBrugsen. En del af kollektionen har datomærkning, der viser tøjets produktionsår. Det gør Coop for at inspirere kunderne til at bruge tøjet længere.
Coop styrker sin PA-indsats med nyoprettet stilling og ændrer i ledelsen af ESG-afdelingen14.9.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Thomas Roland bliver ny ansvarlig for Public Affairs Trine Rubæk Olsen stopper i Coop d.d.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
