Ny islandsk musik indspillet af accordeonvirtous
3.10.2022 10:58:20 CEST | Dacapo Records | Pressemeddelelse

I de seneste år har Island udklækket flere fremragende accordeonspillere, heriblandt Jónas Ásgeir Ásgeirsson. Musikken på denne udgivelse er skrevet mellem 1972 og 2020 og repræsenterer tre forskellige generationer af islandske komponister, heriblandt to værker skrevet direkte til Ásgeirsson.
Mellem tradition og fornyelse
Det nye album Fikta indeholder nyskabende og fascinerende verdenspremiereindspilninger, der beriger accordeonrepertoiret og præsenterer instrumentet i nye sammenhænge og klangverdener. På albummet hører vi både soloværker og ensembleværker, hvoraf to af dem er skrevet særligt til Jónas Ásgeir Ásgeirsson:
Titelværket Fikta er komponeret af Ásgeirssons gamle studiekammerat Friðrik Margrétar-Guðmundsson (f. 1993), som primært er kendt for musik til teater, dans og visuelle medier. Fikta er et soloværk, hvis titel bl.a. refererer til det islandske verbum fikta, som betyder at "lege med".
Finnur Karlssons accordeonkoncert er ligeledes skrevet til Jónas Ásgeirsson og Elja Ensemble, der består af unge islandske musikere. I koncerten anvender Karlsson melodier, der er skrevet med accordeonets folkemusikalske rødder i tankerne, og citerer bl.a. en kendt islandsk popsang. Værket vandt Den Islandske Musikpris for ‘Årets komposition’ i 2021.
Radioflakes
Atli Ingólfssons Radioflakes for soloaccordeon er et særdeles krævende værk, der udforsker accordeonets fulde potentiale. I slutningen af værket får musikeren besked på at improvisere “meget uregelmæssige, morselignende figurer”. Det tager Ásgeirsson helt bogstaveligt ved at spille værkets titel, Radioflakes, i morsealfabetet.
Jónas Ásgeir Ásgeirsson har i samarbejde med videokunstneren Stephan Stephensen skabt en musikvideo til Radioflakes, som illustrerer Ásgeirssons moderne tilgang til det traditionsrige instrument. Videoen udkommer sammen med albummet d. 21. oktober.
Fikta indeholder desuden værker af to af Islands førende komponister fra slutningen af 1900-tallet, Atli Heimir Sveinsson og Þorkell Sigurbjörnsson, som begge satte uudslettelige spor i musiklivet.
Jónas Ásgeir Ásgeirsson
Jónas Ásgeir Ásgeirsson er en klassisk uddannet accordeonspiller med base i København. Ásgeirsson lægger vægt på tætte samarbejder med nulevende komponister med målet om at gøre accordeon-litteraturen rigere og lade andre kunstnere få øje på instrumentets potentiale. Han har uropført værker af talrige komponister fra
Norden og andre lande. Foruden at være en virtuos solist er Ásgeirsson stiftende medlem af flere ensembler, bl.a. KIMI, som i juni udgav deres debut-EP Bittersweet på Dacapo Records.
Udkommer den 21. oktober 2022
Jónas Ásgeir Ásgeirsson, accordeon
Þórgunnur Anna Örnólfsdóttir, vokal
Katerina Anagnostidou, percussion
Mikkel Schou, elektrisk guitar
Elja Ensemble
Bjarni Frímann Bjarnason, dirigent
53 minutter
CD: 8.226720
Kontakter
Asta Ravn CorneliusAnsvarlig for presse og markedsføringDacapo Records
Tlf:22868980asta@dacapo-records.dkBilleder
Links
Information om Dacapo Records
Dacapo Records er Danmarks nationale pladeselskab for klassisk og ny musik.
Siden 1989 har vi udgivet mere end 600 CD’er, DVD'er og rent digitale udgivelser, primært med musik af danske komponister. Vores katalog spænder lige fra de tidligste barokværker af komponister som Dietrich Buxtehude til den yngste nyskrevne musik i dag.
Dacapo Records går helhjertet op i at understøtte dansk musikliv. Ikke blot ved at udgive musik, der ellers ikke ville kunne vinde udbredelse på almindelige markedsvilkår. Men også ved at promovere danske komponister i udlandet.
Det kræver, at vi lever op til de højeste internationale standarder, og derfor sætter vi en ære i kvaliteten af vores udgivelser. Det er grunden til, at vi samarbejder med de bedste danske og nordiske kunstnere såvel som internationale topensembler som Wiener Filharmonikerne, New York Filharmonikerne, Lapland Kammerorkester og Kronos Kvartetten.
Følg pressemeddelelser fra Dacapo Records
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dacapo Records
Oplev lyden af Kronborgs musikalske storhedstid26.8.2026 08:59:11 CEST | Pressemeddelelse
Ny udgivelse præsenterer lyden af renæssancekongernes overdådige hof, hvor berømte internationale gæster satte deres præg på det blomstrende danske musikliv.
To pianister, ét klaver: Kuhlaus musik for fire hænder24.8.2026 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Musik for firhændigt klaver rummer dramatiske muligheder og tæt samspil. Friedrich Kuhlau mestrede genren fuldt ud og snart kan de komplette værker høres på CD og streaming.
Lyden af Kronborgs musikalske storhedstid21.8.2026 13:25:13 CEST | Pressemeddelelse
Musica Ficta og Bo Holten udgiver The Kronborg Collection: Music in Denmark 1550–1650, en imponerende samling af dansk og international musik, der klingede på det berømte slot under den blomstrende danske renæssance.
Den første kvindelige danske symfoniker7.8.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nancy Dalberg skrev sig på sensationel vis ind i en af de mest krævende musikalske genrer med sin symfoni fra 1917. Snart kan den endelig høres i ny indspilning med Copenhagen Phil og Thomas Dausgaard.
Mytiske væsner spøger i Mogens Christensens musik1.6.2026 13:21:51 CEST | Pressemeddelelse
Messiaen Quartet Copenhagen spiller musik af Mogens Christensen på nyt album inspireret af venlige spøgelser, mytisk tåge og underjordiske floder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum






