Ny, iskold kammeropera om menneskets udnyttelse og rovdrift
12.8.2022 09:57:09 CEST | Edition-S | Pressemeddelelse

Den Sidste Olie udspiller sig i starten af 1700-tallet, Danmarks koloni- og oplysningstid, med afsæt i et mørkt og koldt København, hvor lampeolien er sluppet op. Operaens fire karakterer er inspireret af samtidens Holberg-komedier: Idealerne, Magten, Kynismen og Skepsis drager nordpå i jagten på hvalolie, og da det ikke lykkes, får Idealerne en åbenbaring: selve Jordkloden er en stor hval, der svømmer rundt i universet fyldt med olie, og vi kan bare tage for os! For Idealerne handler jagten på olie ikke kun om lys og varme, men også om udvikling og ånd. For de andre karakterer er penge og magt det væsentlige, og i det øjeblik olien vælter op af jorden under isen, bryder fællesskabet sammen.
Niels Rønsholdt har skrevet både musikken og librettoen til operaen, der opføres i utraditionelle rammer i Østerbro Skøjtehal. Mørket og kulden er således ikke kun dominerende i operaens fortælling, men mærkes af publikum på egen krop, når de fra den lune sommeraften træder ind i et iskoldt mausoleum, hvor levnene fra oplysningstidens drømme om vækst bliver udstillet.
”Det er en abstrakt og tragikomisk fortælling om rovdriften på naturressourcer, territorier og medmennesker,” forklarer Rønsholdt. ”Udgangspunktet er en søgen efter det, vi har brug for, men i den drift bor også destruktionen, fordi vi bliver grådige og udnytter hinanden undervejs. Vi er vant til at se tilbage på oplysningstiden som noget positivt, men der var også tanken om vækst, udvidelse og overherredømme, som vi ser katastrofale konsekvenser af i dag.”
Den Sidste Olie produceres af OPE-N i samarbejde med Athelas Sinfonietta Copenhagen og uropføres under Copenhagen Opera Festival. Forestillingen iscenesættes af Louise Beck og opføres med solisterne Katinka Fogh Vindelev, Nana Bugge Rasmussen, Richard Låås og Morten Grove Frandsen samt performancekunstner Nana Franciska Schottländer og dirigent James Sherlock.
TID OG STED
Niels Rønsholdt: Den Sidste Olie
25.-27. august kl. 22.00
Østerbro Skøjtehal, København
Info og billetter: https://www.operafestival.dk/den-sidste-olie/
Nøgleord
Kontakter
Solveig LindeskovPR og markedsføringEdition·S
Tlf:30224004solveig@edition-s.dkBilleder
Links
Information om Edition-S
Edition·S udgiver musik til den klassiske og eksperimenterende musikscene. Vi repræsenterer vores komponister gennem udgivelsen af partiturer og stemmer, elektroniske medier og grafiske formater samt håndtering af rettigheder og promotion. Musikken som udgives af Edition·S bliver opført over hele verden.
Følg pressemeddelelser fra Edition-S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Edition-S
Edition·S udgiver værker af Veronika Voetmann2.7.2026 14:05:48 CEST | Pressemeddelelse
Det er karakteristisk for den danske komponist Veronika Voetmann, at i hendes musik har intet en fast form; verden er konstant i færd med at blive til. Det er med stor glæde, at Edition·S nu kan offentliggøre et nyt samarbejde omkring udgivelsen af hendes værker, og i sommerens løb kan hendes musik opleves på en række koncerter og festivaler i Danmark og udlandet.
Jeppe Ernst er nomineret til Nordisk Råds musikpris 202619.5.2026 13:48:26 CEST | Pressemeddelelse
Jeppe Ernst er nomineret til Nordisk Råds musikpris med værket Solo (Cantus II). “Jeppe er en af Danmarks mest markante komponister og en af de få, der virkelig kan gøre en forskel i en håbløs verden,” lyder det fra juryen.
Komponisten Mads Emil Dreyer fylder 40 den 22. april17.4.2026 10:39:11 CEST | Pressemeddelelse
Den 22. april fylder Mads Emil Dreyer 40 år. Han har de seneste år gjort sig bemærket i Danmark og internationalt som en af de mest raffinerede komponister i Danmark netop nu, med et stærkt og særegent musikalsk sprog – en komponist, hvis værker ikke blot udfolder sig i tid, men etablerer rum, man som lytter kan træde ind i.
Han fornyer musikken igen og igen. Nu fylder stjernekomponisten Simon Steen-Andersen 5030.3.2026 10:42:26 CEST | Pressemeddelelse
Den 24. april fylder komponisten Simon Steen-Andersen 50 år, og dagen inden fylder hans orkesterværk grosso Musikhuset i Aarhus. Gennem de seneste to årtier har han etableret sig som en af sin generations mest originale og toneangivende i dansk og international samtidsmusik. Gang på gang har han skabt værker, der fremstår som en markant udvidelse af musikken, bryder med vores forventninger og hverken lyder eller ser ud som noget, vi har oplevet før.
Intimkoncerter - nye klange på Louisiana20.3.2026 13:33:19 CET | Pressemeddelelse
Intimkoncerter med Danmarks største navne indenfor samtidens kompositionsmusik kan opleves i Bådehuset, hvor Louisiana har inviteret pladeselskab og musikforlag Dacapo Edition·S til at kuratere en række koncerter med fokus på musikkens aktuelle strømninger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


