Ny helle skal forbedre trygheden på Østre Ringvej
11.5.2022 11:52:57 CEST | Vejdirektoratet | Nyhed

En ny helle ved Balstrupvej i Ringsted skal gøre det mere sikkert for cyklister at krydse Østre Ringvej. Helleanlægget kommer blandt andet til at blive benyttet af skolebørn, der skal fra Balstrup til Ringsted.
For at få plads til den nye helle, der bliver to meter bred og tre meter lang, er det nødvendigt at udvide bredden af den eksisterende del af Østre Ringvej. Arbejdet begynder med en udvidelse af den sydlige side af vejen, hvorefter arbejdet med at udvide den nordlige side går i gang. Til sidst bliver selve helleanlægget midt på Østre Ringvej etableret.
Information til trafikanterne
Under arbejdet med at udvide begge sider af Østre Ringvej bliver vejen holdt åben i dagtimerne i begge retninger.
Når helleanlægget bliver etableret, vil det i korte perioder kun være muligt at have én vejbane åben. I disse perioder vil der være signalregulering på strækningen.
Arbejdet begynder mandag den 16. maj og er planlagt til at slutte i midten af juni.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet kan medføre for trafikanterne.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Kontakter
Neal David McMullanProjektlederVejdirektoratet
Tlf:72 44 37 47nmc@vd.dkElisabeth AaskovKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 32 62 04elaa@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon:
Tlf:20 61 26 64Billeder

Information om Vejdirektoratet
VejdirektoratetCarsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
1577 København V
+45 7244 3333https://www.vejdirektoratet.dk/
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Ny asfalt på E45 ved Aabenraa26.3.2026 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Fra onsdag 8. april og cirka otte uger frem udskifter Vejdirektoratet asfalten på Sønderjyske Motorvej ved Aabenraa. Arbejdet bliver udført i tre etaper og finder sted i aften- og nattetimerne af hensyn til trafikanterne.
Flere rejsedage med risiko for kø i påsken24.3.2026 11:15:00 CET | Pressemeddelelse
Påskeferien har for vane at være en af årets mest travle rejseperioder. Det vil derfor kunne mærkes på trafikken, når mange danskere sætter kurs mod sommerhus, familie og påskefrokoster.
Større reparationsarbejde går i gang på Siøsundbroen24.3.2026 10:36:29 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet reparer Siøsundbroen i det sydfynske de kommende måneder. Broen skal have udskiftet fuger, have nyt slidlag på kørebanen og ny belægning på fortove. Reparationsarbejdet kommer til at påvirke trafikken de kommende måneder.
Støjende arbejde ved ny jernbane i påsken23.3.2026 12:21:05 CET | Pressemeddelelse
Der udføres støjende sporarbejde i døgndrift i påsken ved Kauslunde, Nørre Aaby og Odense. Arbejdet er planlagt for at påvirke togtrafikken mindst muligt.
Ny tilkørsel og nedrivning af bro ved E45 Aarhus Nord kan give forlænget rejsetid20.3.2026 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der vil være omkørsel og risiko for kø ved Motorvejskryds Aarhus Nord fra mandag den 23. marts, hvor Vejdirektoratet arbejder med en ny tilkørsel fra Hinnerup mod E45 i sydgående retning, og igen efter påske hvor en bro skal rives ned.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum