Ny forskning fra AAU vil bane vejen for europæiske energiøer og stabil energiforsyning i Indonesien
25.11.2021 08:00:00 CET | Aalborg Universitet | Pressemeddelelse

Et transmissionssystem, der kan transportere enorme mængder energi undersøisk over store afstande og forbinde flere steder samtidig.
Det er målet for et nyt, ambitiøst forskningsprojekt ved Aalborg Universitet (AAU). Forskningen skal blandt andet bruges til at give det østasiatiske ørige Indonesien en grønnere og mere sikker energiforsyning. Og så er teknologien vigtig at udvikle for at kunne etablere de omtalte energiøer, som vurderes til at være en central del af fremtidens klimaløsning.
- Projektets perspektiver er af global interesse, siger forskningsleder Filipe Faria da Silva, som er lektor ved AAU Energy.
Kan ikke lade sig gøre i dag
I dag bruger man et såkaldt HVDC-system (højspændt jævnstrøm) til at transportere energi over store afstande. Teknologien bliver især brugt på tværs af vand, hvor energien bliver transmitteret via undersøiske kabelforbindelser. Men det er meget svært at forbinde et HVDC-system med mere end to punkter.
- Du kan lave en forbindelse mellem Danmark og Holland, men hvis du på samme forbindelse vil omkring en vindmøllepark i Tyskland, er der straks meget større udfordringer med at styre systemet, siger Filipe Faria da Silva.
Det skal forskningsprojektet lave på ved at udvikle et koncept til styring af netop multiterminal HVDC mellem øerne i det indonesiske ørige.
- Vi vil gerne kunne gøre de samme ting offshore, som vi kan gøre onshore, siger professor Claus Leth Bak fra AAU Energy, som også er en del af projektet.
Mere end 270 millioner indbyggere
Det er nyt at forsøge at udvikle et multiterminal HVDC-system i de størrelsesordner, der skal til for at levere strøm til flere millioner mennesker. Det vil være scenariet for de fremtidige energiøer og er også en af de nuværende udfordringer i øriget Indonesien, hvor forskningsprojektet som nævnt tager udgangspunkt.
Projektet bliver også finansieret af Danida, Udenrigsministeriets enhed for udviklingssamarbejde.
I det sydøstasiatiske land bor der 270 millioner mennesker, hvilket gør det til verdens fjerdestørste nation målt på indbyggere. En stor del af landets energi kommer desuden fra kulkraftværker.
Det er både negativt for den grønne omstilling og for indbyggerne, der oplever faldende fiskebestande og svigtende høst som følge deraf. Landets forbrug af elektricitet beregnes desuden til at stige med 76 procent i løbet af de kommende 10 år.
Udfordringen i Indonesien er blandt andet, at langt størstedelen af landets indbyggere bor på øen Java, hvor der er ringe mulighed for at udvinde grøn energi. Det er der andre steder i landet, der består af mere end 13.000 øer.
- Med det nye forskningsprojekt er vi tættere på at kunne forbinde de forskellige øers el-net til gavn for både bæredygtighed, miljø og sikkerheden af landets energiforsyning, siger lektor Filipe Faria da Silva.
Vigtigt for energiøer
Samtidig er forskningen som nævnt vigtig i forhold til at kunne etablere de såkaldte energiøer. Det er kunstigt skabte øer, der blandt andet skal forbinde havvindmøllerparker med flere landes el-net. Det anses som værende et afgørende våben i kampen mod klimaudfordringerne.
I øjeblikket planlægger den danske regering at bygge verdens to første energiøer i henholdsvis Østersøen og Nordsøen før 2033.
I et whitepaper af adskillige prominente energiforskere fra AAU og DTU, heriblandt også Filipe Faria da Silva og Claus Leth Bak, bliver projektet beskrevet som en Mars-mission, som vil skabe et paradigmeskifte inden for energiforsyning.
- Et multiterminal HVDC-system er en rigtig god løsning for at kunne lave energiøerne. Det er også vigtigt for energitransmissioner på vand i det hele taget. Med teknologien vil vi kunne løse en lang række udfordringer, siger Filipe Faria da Silva.
Også højaktuelle fænomener som stigning i elprisen i Europa og manglen på brændstof til biler i England kan afhjælpes ved en gradvis elektrificering af Europas samfund.
- Det kan hurtigere og bedre opnås, hvis el-nettene, eksempelvis omkring Nordsøen, kan forbindes. Det kræver blandt andet multiterminal HVDC-systemer, siger Claus Leth Bak.
FAKTA:
Projektet hedder HVDC green: HVDC grid for interconnecting Nusantara
Støttes med 4,6 millioner kroner af Danida, Udenrigsministeriets enhed for udviklingssamarbejde.
Laves i samarbejde med et indonesisk universitet og Indonesiens el-net
Kontakter
Forskningsleder og lektor Filipe Faria da Silva, AAU Energy. Tlf.: 9940 9280, mail: ffs@energy.aau.dk
Professor Claus Leth Bak, AAU Energy. Tlf.: 9815 1411, mail: clb@energy.aau.dk
Journalist Mads Gregersen, AAU Kommunikation. Tlf.: 9940 8416, mail: mdg@adm.aau.dk
Billeder
Information om Aalborg Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Få gode lyttevaner, når du går på festival18.6.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Du skal passe på dine ører, når du er på festival og til koncert. Og det handler ikke kun om lydniveau. Her får du enkle råd, så du ikke kommer hjem fra festival med høreskader.
Verdens bedste energiforsker er dansk17.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Professor Frede Blaabjerg fra Aalborg Universitet er verdens førende forsker inden for elektronik og elektroteknik. Det har den internationalt anerkendte organisation Research.com netop offentliggjort. Placeringen er en markant anerkendelse af dansk energiforskning og af forskning, der er central for den grønne omstilling.
Studerende bruger AI flittigt - men over halvdelen frygter anklager om snyd16.6.2026 07:10:00 CEST | Pressemeddelelse
De fleste studerende på Aalborg Universitet ser generativ AI som en hjælp til at forstå pensum og udvikle ideer, viser ny undersøgelse, der er den første herhjemme blandt landets universiteter.
Aalborg Universitet rykker ud på gymnasiet9.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aalborg Universitet (AAU) sender i et nyt samarbejde med seks nordjyske gymnasier studerende ud for at vække gymnasielevernes nysgerrighed på ingeniør- og naturvidenskabelige uddannelser. De studerende fra AAU skal blandt andet undervise i biologi, fysik og kemi.
Ny forskning viser markante forskelle i musikken på stadions verden over3.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fodboldstadions lyder ikke ens. Tværtimod viser ny forskning, at musikken på stadion varierer markant fra land til land – både når det gælder, hvilke sange der bliver spillet over højtalerne, og hvordan fansene synger under kampene. Musikken er med til at forme stemningen, men også til at give hvert stadion sin egen lydlige identitet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

