Ny formand i DI Roskilde/Køge Bugt

Ved et bestyrelsesmøde onsdag den 28. februar pegede en enstemmig bestyrelse på Carsten K. Jensen som efterfølger til Torben R. Strand, tidligere Site Manager hos NUNC A/S Thermo Fisher Scientific. Torben R. Strand er stoppet som formand, da han har tiltrådt nyt job uden for DI Roskilde/Køge Bugts område.
- Vores virksomheder står over for en meget stor opgave. I Roskilde/Køge-området er der under 17 pct., som vælger en erhvervsuddannelse efter folkeskolen, og det er alt for lidt. Vi ved, at vi allerede nu mangler kvalificeret faglært arbejdskraft, og det bliver ikke nemmere i årene fremover. Den udfordring vil jeg gerne sætte højere på virksomhedernes og politikernes dagsorden, siger Carsten K. Jensen, ny formand for DI Roskilde/Køge Bugt.
- Grobunden for vækst - i vores virksomheder og for hele området - er dygtige medarbejdere. Om det er ufaglærte, faglærte eller højtuddannede, så er de bare sværere at finde end for få år siden. Det skal vi gøre noget ved nu, ellers risikerer vi, at den nuværende gode vækst stopper i Roskilde/Køge Bugt, siger Carsten K. Jensen.
Han håber, at de nyvalgte byråd fortsat vil samarbejde med erhvervslivet, når der skal arbejdes med mærkesager i de kommende år.
- For uden vækst hos virksomhederne vil der ikke være penge til den øgede velstand, vi alle gerne vil have del i.
DI Roskilde/Køge Bugt har også andre mærkesager, som den nye formand og den øvrige bestyrelse vil arbejde for i de kommende år.
- Mange steder i vores område kan det være meget vanskeligt at skaffe de fornødne kvalificerede medarbejdere, fordi de ganske enkelt ikke kan komme på arbejde. Det lyder som en skrøne, men fakta er, at der flere steder slet ikke kører nok busser ud til vores erhvervsområder. Og så kan det jo være svært at komme på arbejde, hvis man ikke har andre transportmuligheder. Det skal vi også have gjort noget ved, siger Carsten K. Jensen.
- Jeg ser frem til et rigtig godt samarbejde med de fem borgmestre og deres embedsmænd i vores område. Jeg er sikker på, at vi i fællesskab kan skabe endnu bedre vilkår for vækst i vores område, siger Carsten K. Jensen.
Bestyrelsen for DI Roskilde/Køge Bugt:
• Carsten K. Jensen, CKJ Steel A/S, formand, Køge
• Christian Midé-Andersen, F. Junckers Industrier A/S, næstformand, Køge
• Keld G. Nielsen, Stryhns A/S, næstformand, Roskilde
• Pia Larsen, MJ Service A/S, Roskilde
• Jørn O. Stryger, CP Kelco ApS, Lille Skensved
• Martin Nyrop Larsen, Hvalsø Savværk A/S, Hvalsø
• Niels Hermansen, dnp denmark as, Karlslunde
• Thomas Krøyer, Leman International System Transport A/S, Greve
• Vegard Hetting¸ NUNC A/S Thermo Fisher Scientific, Roskilde.
Følg Dansk Industri på:
Kontakter
Kontaktinformation:
For yderligere kommentarer kontakt Carsten K. Jensen, tlf.: 4046 1078 eller regionalforeningskonsulent Karsten Almosetoft, kaa@di.dk, tlf.: 2088 3921.
Billeder
Information om DI Roskilde Køge Bugt
Følg pressemeddelelser fra DI Roskilde Køge Bugt
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Roskilde Køge Bugt
Solrød er den mest erhvervsvenlige kommune i Østsjælland4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Solrød Kommune går én plads frem i Dansk Industris årlige måling af erhvervsvenlighed og indtager dermed en 45. plads ud af de i alt 91 kommuner. Det afspejler et stabilt erhvervsklima i kommunen.
Erhvervsvenligheden i Roskilde tager et lille dyk4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Roskilde Kommune går 14 pladser tilbage i Dansk Industris årlige måling af erhvervsvenlighed. Dermed er Roskilde på en samlet 71. plads ud af de i alt 91 kommuner. Særligt tilfredsheden med den kommunale administration har fået et dyk.
Erhvervsvenligheden i Lejre tager et dyk4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lejre Kommune kommer i år ind på samlet en 67. plads over landets mest erhvervsvenlige kommuner. Det er et stort tilbageskridt i forhold til de seneste års placeringer og et tydeligt signal om, at der igen skal fokus på erhvervsklimaet i kommunen.
Fortjent fremgang i erhvervsvenlighed for Køge Kommune4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsvenligheden er i fremgang i Køge, som i år indtager en samlet 49. plads ud af i alt 91 på Dansk Industris liste over de mest erhvervsvenlige kommuner. Det er en klar forbedring fra sidste års placering som nr. 56.
Erhvervsvenligheden i Greve er i fin fremgang4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Greve Kommune kommer ind på samlet en 64. plads i Dansk Industris årlige måling af erhvervsvenlighed i landets kommuner. Det er en fremgang på 14 pladser i forhold til sidste års placering som nr. 78. Greve gør det særligt godt, når det gælder uddannelse og arbejdskraft.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum