Ny formand for danske købmænd

Bestyrelsen for de cirka 1500 danske købmænd i DSK besluttede torsdag i enighed, at den fremtidige ledelse består af købmand Torben Christensen, MENY på Frederiksberg (formand), købmand Klaus Pedersen, REMA 1000 i Silkeborg (næstformand) og købmand Jan Jæger, SPAR i Østre Brønderslev, som det tredje medlem af forretningsudvalget.
Torben Christensen afløser købmand Erik Løvbjerg, Løvbjerg Supermarked, som ved sit valg for to år siden betingede sig, at han kun skulle være en ”overgangsløsning”, da DSK-formanden igennem over ti år, købmand Lisbeth Dalgaard, dengang blev formand for Dansk Arbejdsgiverforening.
Torben Christensen har – ligesom den nye næstformand, Klaus Pedersen - siddet i DSK’s bestyrelse de seneste to år og har sammen med Erik Løvbjerg og DSK’s adm. direktør John Wagner været de drivende kræfter bag en ny strategiplan under overskriften ”Vi vil sikre de bedste vilkår for den lokale købmand”, som bl.a. kom til udtryk i denne uges markante erhvervspolitiske kampagne for at få danskernes grænsehandel tilbage til Danmark.
DSK’s nye formand har været købmand på Frederiksberg i 13 år – de seneste seks år som MENY-købmand i det netop nu flot moderniserede supermarked på Borups Allé. Forinden var han salgsdirektør i ISO-kæden, varehuschef i METRO og havde haft adskillige lederstillinger i Coop, som han nærmest var født til, da både hans far og farfar var brugsuddelere i det vestjyske.
Foruden de tre købmænd i DSK’s forretningsudvalg består bestyrelsen af to repræsentanter fra købmændenes grossister, salgsdirektør Mads Nysted fra Reitan Distribution og divisionschef Kenn Espensen fra Dagrofa, og fem repræsentanter fra kæderne: Kædedirektør Richo Boss, MENY, købmand Henning Tobiasen, ABC Lavpris, adm. direktør Jesper Due, Løvbjerg Supermarked, adm. direktør Jesper Østergaard, 7-Eleven Danmark A/S, og senior director market development Mette Uglebjerg, Circle K Danmark.
DSK har i dag ca. 1500 supermarkeder, discountbutikker, nær- og conveniencebutikker som medlemmer
Nøgleord
Kontakter
John WagnerAdm. direktør
Tlf:+45 2023 2616jw@dsk.dkBilleder
Information om DSK - De Samvirkende Købmænd
Vi passer godt på de danske købmænd.
Med De Samvirkende Købmænd har danske købmænd en slagkraftig brancheorganisation, der sætter mange "fingeraftryk" i dansk erhvervslovgivning.
Medlemskredsen omfatter ca. 1.500 supermarkeder, discountbutikker, nærbutikker og convenience. DSK har også samtidig et tæt samarbejde med de to grossister i den frie sektor: Dagrofa og REMA Distribution.
I daglig tale siger vi, at DSK’s formål er at passe godt på den danske købmand. Mere formelt formuleret, så er DSK’s erklærede formål at skabe de bedst mulige vilkår for selvstændige forretningsdrivende i dansk dagligvarehandel.
Følg pressemeddelelser fra DSK - De Samvirkende Købmænd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DSK - De Samvirkende Købmænd
Aftale om Dankort er et vigtigt skridt for billige betalinger i Danmark26.6.2025 14:20:09 CEST | Pressemeddelelse
De Samvirkende Købmænd (DSK) glæder sig over den politiske aftale om Dankortets fremtid, som netop er blevet indgået mellem regeringen og en bred kreds af Folketingets partier.
Milliardhandel over grænsen dræner dansk økonomi20.6.2025 12:40:52 CEST | Pressemeddelelse
Danskernes grænsehandel med dagligvarer når nye højder. Ifølge De Samvirkende Købmænds (DSK) seneste analyser beløb grænsehandlen med dagligvarer sig i 2024 til mere end 9 mia. kroner. Det svarer til et omfattende økonomisk tab for Danmark – både i mistede skatteindtægter og tabte arbejdspladser.
Grænsehandlen buldrer frem: Danskernes indkøb i udlandet vokser markant11.6.2025 07:23:31 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Norstat viser, at næsten to ud af tre danskere (64 pct.) har købt dagligvarer i Tyskland det seneste år, mens mere end hver tredje (36 pct.) har lagt vejen forbi Sverige for at fylde bagagerummet. Det er en markant stigning i forhold til 2024 – og det lægger pres på både danske butikker og statens skatteindtægter.
Bureaukrati koster dagligvarebutikker over 1,3 milliarder kroner årligt2.6.2025 09:53:45 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse viser, at dagligvarehandlen i Danmark hvert år bruger mere end 1,3 milliarder kroner på bureaukrati. Nogle af de penge kunne være brugt på udvikling, bedre kundeoplevelser og lavere priser.
Formandsskifte hos De Samvirkende Købmænd23.4.2025 07:31:00 CEST | Pressemeddelelse
Max Skov Hansen fra REMA 1000 i Holbæk bliver ny formand for De Samvirkende Købmænd (DSK) og deres godt 1.500 medlemmer. Han afløser Torben Christensen fra MENY, som har siddet på posten de seneste fire år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum