Ny erhvervskundechef i Andelskassen i Koldby: I Thy findes en helt særlig pionerånd

Torben Jeppesen er en erfaren herre og har hele 38 års erfaring fra bankbranchen i Mors og Thy at trække på. I jobbet som erhvervskundechef oplever Torben stor diversitet, og han møder mange forskellige mennesker og virksomhedstyper, som motiverer ham i sit arbejde.
”Jeg synes, det er spændende at komme ud til virksomheder og møde menneskerne bag. Som deres økonomiske sparringspartner byder jeg ind med input, vi har nogle gode dialoger om virksomhedens kortsigtede og langsigtede planer, og vi taler om deres idéer til hvilken retning, de vil gå, og hvordan de kommer derhen,” siger Torben og fortæller yderligere:
”Det er vigtigt for mig at udfordre mine kunder på deres tanker, ideer og visioner og eksempelvis spørge ind til deres arbejde med bæredygtighed - for uanset hvilken branche de er i, så er det et område, de bliver nødt til at forholde sig til,” siger Torben.
Torben har de seneste seks år arbejdet i Jyske Banks Mors-Thy-afdeling, og inden da har han arbejdet otte år i Nykredit i Thisted foruden andre større og mindre pengeinstitutter i området gennem sin karriere. Med sin solide erfaring glæder han sig over at have valgt Andelskassen til i sit arbejdsliv.
”Jeg glæder mig over at være en del af Andelskassen i Koldby/Thisted. Her er nogle spændende projekter og kunder, og så er der korte kommandoveje, så beslutningerne kan tages lidt hurtigere, og det kommer kunderne til gavn,” siger Torben.
Torben har gennem årene fulgt områdets positive udvikling og den særlige pionerånd, der hersker.
”Thy og Mors er pionerområde. Her er mange iværksættere og produktionsvirksomheder, og her er en helt særlig ånd, stor kreativitet og et stærkt fællesskab - folk står sammen heroppe og kæmper for tingene, og det passer godt sammen med Andelskassens værdier. De positive vinde blæser i området, og det er meget spændende at være en del af,” siger Torben.
Torben bor med sin hustru i Thisted, mens de to voksne bonusbørn er fløjet fra reden. Når fritiden ikke går med at følge Thisted FC og Mors-Thy Håndbolds kampe, bruger Torben gerne tiden med familie, venner, hus og have.
Nøgleord
Kontakter
For yderligere oplysninger, kontakt venligst kommunikationskonsulent Maria Bugge på T: 87 99 30 74 eller E: mbm@andelskassen.dk
Billeder

Information om Danske Andelskassers Bank A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Andelskassers Bank A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Andelskassers Bank A/S
”Det handler om mennesker – ikke bare tal”4.9.2025 06:51:00 CEST | Pressemeddelelse
Julie Rosenfeldt Laursen er ansat som privatkundechef i Andelskassen Hobro. Hun insisterer på den tætte kontakt med sine kunder, og derfor glæder hun sig også til at arbejde i en bank tæt på, hvor hun bor.
”Min holdning er, at kunderne fortjener at blive set”1.9.2025 14:54:00 CEST | Pressemeddelelse
28-årige Mathias Markvard Hansen er ny kunderådgiver i Andelskassen Hobro. Han arbejder hver dag for at skabe og fastholde de gode relationer med kunderne.
Andelskassen og Winest indgår i tæt partnerskab29.8.2025 09:41:49 CEST | Pressemeddelelse
Andelskassen føjer endnu et element til sit fordelsprogram til Private Banking-kunder. Et element, der fungerer som en stærk byggeklods i en bredere investeringsportefølje og taler direkte ind i bankens fokus på relationer.
Danske Andelskassers Bank offentliggør tilfredsstillende halvårsregnskab21.8.2025 08:15:26 CEST | Pressemeddelelse
Danske Andelskassers Bank offentliggør i dag et tilfredsstillende regnskab for 1. halvår af 2025, hvor aktivitetsniveauet i banken har været højt.
Ny storkundedirektør med stor passion for erhvervsrådgivning7.7.2025 06:51:00 CEST | Pressemeddelelse
Jacob Balling er udnævnt som storkundedirektør i Andelskassen. Han har arbejdet i Aarhus de sidste 18 år, heraf de sidste tre år som centerdirektør i Andelskassen Aarhus C, og har derfor et stort kendskab til både byen og erhvervslivet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum