Ny erhvervskonsulent i Furesø Kommune

Furesø Kommune lægger stor vægt på samarbejdet og serviceringen af kommunens virksomheder, og det har været afgørende at ansætte en erhvervskonsulent med erfaring og kendskab til erhvervsfremmesystemet og virksomhedernes behov, som kunne gå direkte ind i stillingen og videreudvikle det gode samarbejde.
”Jeg har netop ønsket at arbejde i Furesø, fordi der er et rigtig godt og forbilledligt samarbejde med virksomhederne, som er opbygget gennem mange år. Det giver et virkelig godt afsæt for dialogen og de fælles initiativer, vi sætter i søen. Jeg er blevet budt varmt velkommen, og glæder mig til samarbejdet om blandt andet den grønne omstilling, digitalisering og offentligt-privat samarbejde, som står højt på den fælles dagsorden,” fortæller Helle Christoffersen.
Ansættelsen er foretaget i tæt samarbejde med erhvervslivets repræsentanter fra de to erhvervsforeninger Furesø Industri og Furesø Erhvervsforening.
”Vi har lagt vægt på, at erhvervskonsulenten har et godt kendskab til det private erhvervsliv – og gerne selv har erfaringer derfra – og selvfølgelig også, at vedkommende kender vejen rundt i kommunens administration og erhvervsfremmesystemet, så virksomhederne hurtigt kan få den nødvendige hjælp og vejledning,” understreger Mogens Brusgaard, formand for Furesø Industri og adm. direktør i Wexøe A/S.
Birgit Ritter, der er formand i Furesø Erhvervsforening og selvstændig konsulent i Ritterhuset, tilføjer:
”Det er vigtigt, at vi har en erhvervskonsulent, der har blik for hele Furesøs erhvervsliv. Vi spænder bredt fra de små iværksættere til store virksomheder, og behovene vil naturligt nok være forskellige. Derfor lægger vi vægt på et tæt samarbejde, så vi i fællesskab sikrer, at de gode tilbud og servicen når ud til flest mulige.”
Chef for erhvervsområdet i Furesø Kommune, sekretariatschef Terkel Kunding ser også frem til samarbejdet.
”Det er vigtigt, at vi som kommune hele tiden har fokus på det gode samarbejde med erhvervslivet, hvor vi f.eks. lige nu er i gang med en inddragelsesproces omkring erhvervsområderne, og samtidig åbner for nye samarbejdsmodeller blandt andet i forhold til offentligt-privat samarbejde om innovation. Her kommer Helle til at spille en vigtig rolle.”
Helle Christoffersen kan kontaktes på tlf. 7216 4033 eller mail: erhverv@furesoe.dk
Kontakter
Terkel KundingChef for LedelsessekretariatetFuresø Kommune
Tlf:7216 4007tek@furesoe.dkMogens Brusgaardnæstformand, Furesø ErhvervskontaktudvalgWexøe
Tlf:4070 1444mbr@wexoe.dkBirgit RitterFormand, Furesø ErhvervsforeningRitterhuset
Tlf:23100380birgit@ritterhuset.dkHelle ChristoffersenErhvervskonsulent
Tlf:7216 4033erhverv@furesoe.dkKommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkBilleder

Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Furesø Kommune opfylder mål for genanvendelse af affald30.6.2025 15:05:05 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune har et år før tid nået mål for reel genanvendelse af husholdningsaffald. Desuden er tendensen, at mængden af affald fra husholdninger ikke længere stiger.
Furesø Kulturskole lancerer Kulturpakker til kommunens dagtilbud og skoler23.6.2025 10:47:42 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kulturskole blev en realitet i 2024, da Farum Billedskole blev lagt ind under Furesø Musikskole, og har siden kunnet tilbyde en bred vifte af hold og aktiviteter for børn og unge indenfor kunstneriske og musiske fag. Nu lancerer Kulturskolen et nyt program med tilbud til skoler og dagtilbud under navnet Kulturpakker.
Faglighed og omsorg i højsædet: Kvalitet og nærvær i Børnehuset Vingesus19.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I Børnehuset Vingesus i Furesø Kommune starter relationen mellem barn og dagtilbud ikke ved lågen – den begynder hjemme i stuen. Her møder pædagoger og forældre hinanden for første gang, og et spirende tillidsbånd bliver skabt. Det er ikke bare en gestus – det er en grundsten i den pædagogiske tilgang, hvor tryghed, respekt og ægte nysgerrighed på barnet er i centrum.
Lokale unge vil få flere unge til at stemme i Furesø18.6.2025 13:57:13 CEST | Pressemeddelelse
Støtte fra Furesø Kommune, Nordea-fonden og Tuborgfondet har gjort det muligt at ansætte fire lokale unge, som vil hæve valgdeltagelsen blandt unge i Furesø Kommune. De har allerede store planer.
Furesø Kommune inviterer lokale lodsejere til møde om grøn trepart17.6.2025 10:31:55 CEST | Pressemeddelelse
Nordsjællands Landboforeninger, den lokale grønne trepart og Furesø Kommune inviterer lokale lodsejere til møde den 26. juni om mulighederne for at omlægge landbrugsjord.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum