Ny direktør i Merkur Andelskasse
Merkur Andelskasse står foran en udskiftning på direktør-niveau, efter kredit- og økonomidirektøren forlader den kundeejede bank
1. marts tiltræder Morten Berg som kreditdirektør i Merkur Andelskasse. Morten Berg kommer fra en stilling som kreditchef i Møns Bank (2018-nu) og har desuden solid erfaring fra 20 år i Danske Bank bag sig.
Morten Berg afløser Alex Andersen, der med titel af kredit- og økonomidirektør har haft ansvaret i direktionen for kredit, økonomi, compliance og hvidvask i andelskassen gennem knap 4 år. Alex Andersen forlader posten efter eget ønske, og stopper i Merkur senest ved udgangen af maj, efter først at have overleveret til sin afløser.
Mikkel Palsby, nuværende risikoansvarlig i Merkur, tiltræder desuden som økonomidirektør 1. april, hvor han vil fortsætte i en kombineret stilling med både risiko og økonomi under sine vinger.
Samtidig med direktørskiftet byder Merkur også velkommen til en ny kreditchef, Leif Dahl Jensen, der senest har været ansvarlig for kreditkomitéen i Nordjyske Bank/Ringkøbing Landbobank Nord.
Billeder

Information om Merkur Andelskasse
Pengeinstitut med fokus på bæredygtighed og social ansvarlighed
Følg pressemeddelelser fra Merkur Andelskasse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Merkur Andelskasse
50 år 22. marts: Alex Andersen, Kredit- og økonomidirektør i Merkur Andelskasse15.3.2022 15:48:08 CET | Pressemeddelelse
Aalborg: CFO i Merkur Andelskasse Alex Andersen runder 50 år tirsdag d. 22. marts. Han har siden 2018 været en del af direktionen i det bæredygtige pengeinstitut, hvor han med fast arbejdssted i Aalborg har haft ansvaret for kredit, økonomi, compliance og hvidvask . Alex Andersen kom til Merkur fra stillinger som bl.a. kreditchef i hhv. Jutlander Bank og Sparekassen Himmerland. Han fratræder efter eget ønske Merkur ved udgangen af maj 2022.
Merkur leverer bedste resultat i fem år og styrker samtidig den bæredygtige bundlinje8.3.2022 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
En markant bedre kerneforretning, overskud, samt initiativer og dokumenterede resultater indenfor klima- og bæredygtighed som er helt unikke for finanssektoren, giver positive resultater på både bundlinje og bæredygtighedsregnskabet i Danmarks største bæredygtige og socialt ansvarlige pengeinstitut.
Thise investerer millioner i grøn energi3.3.2022 14:57:42 CET | Pressemeddelelse
Med opførslen af et nyt solcelleanlæg bringer det store, helt igennem økologiske andelsmejeri nu også de grønne visioner i spil i energiforbruget. Med investeringen i solceller vil Thise Mejeri både spare millioner på strøm og skåne kloden for mange ton CO2e.
50 år d. 14. februar: Finanssektorens kvindelige kraftværk fylder rundt6.2.2022 17:15:42 CET | Pressemeddelelse
Charlotte Skovgaard har på ingen måde fået finans ind med modermælken, alligevel har hun siden barnsben drømt om at arbejde i en bank. Nu runder hun et skarpt hjørne og kan sætte flueben ved både barnedrømmen og ved som særdeles aktiv topchef at have sat tydelige aftryk i den sektor hun har arbejdet i fra hun var 19 år gammel. For intet keder hende mere end at stå stille.
Ny direktør i Merkur: Børnene har åbnet mine øjne for bæredygtighed27.1.2022 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det bliver med lige dele ’business-as-usual’ og helt nye udfordringer, at Morten Berg om en måned træder ind ad døren som ny kreditdirektør i den kundeejede Merkur Andelskasse. For han kender bankmiljøet ud og ind - men bæredygtigheden bliver en ny og velkommen udfordring.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum