Ny cykelsti i Skive står klar i sensommeren
17.5.2022 08:00:00 CEST | Vejdirektoratet | Nyhed

Mandag den 23. maj går Vejdirektoratet i gang med at anlægge en ny cykelsti langs rute 26 mellem Harre og Nautrupvej. Den nye cykelsti skal gøre det mere sikkert for cyklister at færdes i området.
Projektleder Peter Lund Hansen, Vejdirektoratet, siger:
”På Rute 26 ved Skive kører cyklister i dag side om side med køretøjer, der suser forbi med 90 km/t. Det kan være en utryg oplevelse – især på cykel. Vi håber meget, at den nye cykelsti vil skabe mere tryghed for både lokale i området og turister, så de kan nyde den smukke cykeltur gennem landskabet ved Harre Ådalen.”
Cykelstiens forløb
Cykelstien bliver dobbeltrettet og anlagt i den nordvestlige side af vejen. En del af cykelstien vil blive ført et stykke væk fra vejen og om bag en række ejendomme med udsigt over Harre Ådalen.
Ved Sallingsundvej ved Harre bliver den nye cykelsti tilkoblet en eksisterende blind boligvej, og ved Nautrupvej bliver cykelstien ført ind til en eksisterende markoverkørsel, som bliver ombygget. Cyklister kan herfra fortsætte via Nautrupvej mod nord.
Anlægsperioden begynder mandag den 23. maj, hvor Vejdirektoratets entreprenør går i gang med de indledende jordarbejder for at gøre klar til at kunne anlægge cykelstien.
I forbindelse med anlægsperioden vil trafikken på strækningen blive påvirket i forskellig grad. Det vil Vejdirektoratet informere om løbende. Vejdirektoratet forventer, at cykelstien kan stå klar til cyklister til september.
Kontakter
Peter Lund HansenProjektlederVejdirektoratet
Tlf:72 44 25 38plh@vd.dkElisabeth AaskovKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 32 62 04elaa@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon:
Tlf:51 83 33 93Billeder

Information om Vejdirektoratet
VejdirektoratetCarsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
1577 København V
+45 7244 3333https://www.vejdirektoratet.dk/
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Støjende arbejde ved ny jernbane i påsken23.3.2026 12:21:05 CET | Pressemeddelelse
Der udføres støjende sporarbejde i døgndrift i påsken ved Kauslunde, Nørre Aaby og Odense. Arbejdet er planlagt for at påvirke togtrafikken mindst muligt.
Ny tilkørsel og nedrivning af bro ved E45 Aarhus Nord kan give forlænget rejsetid20.3.2026 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der vil være omkørsel og risiko for kø ved Motorvejskryds Aarhus Nord fra mandag den 23. marts, hvor Vejdirektoratet arbejder med en ny tilkørsel fra Hinnerup mod E45 i sydgående retning, og igen efter påske hvor en bro skal rives ned.
Nu genåbner Rådvedvej over E45 ved Horsens20.3.2026 12:54:04 CET | Pressemeddelelse
Rådvedvej og den nye bro over E45 Østjyske Motorvej mellem Horsens V og Horsens N åbner inden påske.
E20 får ny asfalt mellem Korsør og Vemmelev18.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet reparerer den slidte asfalt på E20 Vestmotorvejen mellem Korsør og Vemmelev fra den 23. marts til den 1. april. Af hensyn til trafikanterne bliver arbejdet udført i aften- og nattetimerne.
Dronning Margrethe II’s Bro åbner for trafik17.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Inden længe kan de første biler og cykler tage turen over Storstrømmen på Dronning Margrethe II’s Bro. Broen åbner for bil- og stitrafik mandag den 23. marts.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum