Ny chef i UNICEF – tidligere minister skal styrke indsatsen for grønlandske børn
10 år efter UNICEF og det grønlandske selvstyre gik sammen om at styrke grønlandske børns rettigheder, sætter en erfaren profil sig nu i spidsen for arbejdet– 44-årige Maliina Abelsen.
”Med Maliina får vi en stærk og kompetent profil ved roret for vores indsats i Grønland. Udover at være tidligere minister for sociale anliggender, har Maliina dyb indsigt i, hvordan hele samfundet kan være med til at tage ansvar for de grønlandske børn – noget vi har stort fokus på lige nu,” siger Karen Hækkerup, generalsekretær i UNICEF.
Udover fokus på partnerskaber med fonde, har UNICEF i Grønland særligt fokus på at etablere de første rettighedsskoler, der skal sikre, at de grønlandske børn kender til deres egne og hinandens rettigheder.
”I Grønland har vi oplevet en øget opmærksomhed på børns stemme og rettigheder, men der er fortsat et godt stykke vej at gå. Jeg ser meget frem til at videreudvikle UNICEFs indsats i Grønland i form af partnerskaber, projekter og oplysning," siger Maliina Abelsen.
Ansættelsen af Maliina Abelsen sker som følge af at Sara Olsvig, der har stået i spidsen for UNICEF Grønland de sidste to år, skal i gang med et Ph.D. projekt. ”Sara har gjort et fantastisk stykke arbejde, og vi er kede af, at måtte sige farvel til hende. Hun har fået et enormt spændende projekt at kaste sig over, som vi har fuld forståelse for, at Sara har sagt ja til. Vi ønsker hende al mulig held og lykke, og siger mange tak for indsatsen,” siger Karen Hækkerup.
Mens der stadig er udfordringer at tage fat på, har UNICEF opnået gode resultater for de grønlandske børn de sidste 10 år. Højdepunkterne tæller åbninger af seks børneråd samt 45 børnerettighedsråd, der er etableret på over halvdelen af grønlandske skoler. UNICEFs indsats gennem NAKUUSA har desuden medført fem store nationale kampagner om blandt andet forældreansvar, og med det en markant øgning af andelen af forældre, som hjælper deres børn med lektier og en fordobling af andelen af forældre, som taler med deres børn om alvorlige emner - arbejde Maliina Abelsen agter at bygge videre på – blandt med fokus på at få åbnet rettighedsskoler.
”Det er præcis 10 år siden, at jeg som Minister for Sociale Anliggender indgik samarbejde med UNICEF. Der er ingen tvivl om, at UNICEFs tiårige indsats har haft en markant betydning og jeg ser frem til yderligere at styrke UNICEFs arbejde omkring børns rettigheder i Grønland. At vores børn generelt udvikler sig sundt fysisk og psykisk, er en klar forudsætning for en stærk bæredygtig udvikling,” siger Maliina Abelsen.
Kontakter
Pressechef Peter Lykke Lind. Tlf. 30531916, mail: pllind@unicef.dk
Billeder
Links
Information om UNICEF Danmark
Følg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Kulden rammer de mest sårbare: Børn i Gaza kæmper for livet1.12.2025 11:15:43 CET | Pressemeddelelse
Udbredt underernæring fortsætter med at true børns liv og trivsel i Gazastriben. Den begyndende vinter forværrer situationen yderligere ved at fremme spredningen af sygdomme og øge risikoen for dødsfald blandt de mest sårbare børn.
Stor vaccinationsindsats i Gaza: 40.000 børn får igen beskyttelse mod livstruende sygdomme24.11.2025 12:57:32 CET | Pressemeddelelse
Efter to års konflikt, hvor store dele af Gazas sundhedsklinikker er ødelagt eller ude af drift, og tusindvis af børn er gået glip af deres rutinevacciner, er en omfattende opfølgningskampagne sat i gang. Det sker på et tidspunkt, hvor sundhedssystemet stort set er brudt sammen – og kan kun lade sig gøre med humanitær adgang og våbenhvile.
Verdens humanitære medarbejdere hædret med UNICEFs Børnepris 202520.11.2025 16:15:29 CET | Pressemeddelelse
Alle de humanitære medarbejdere, som arbejder før børn og familier i verdens brændpunkter, tildeles for deres utrættelige indsats UNICEFs Børnepris 2025. Antallet af børn, der vokser op i krig og konflikt, er på et ekstraordinært niveau, og indsatsen for at nå dem, er under massivt pres.
UNICEF Danmark lancerer samarbejde med HuskMitNavn: Ny plakat hylder kærligheden på tværs af grænser20.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
HuskMitNavn har tegnet en plakat til fordel for UNICEF. Plakaten kredser om kærlighed til de børn i verden, der har allermest brug for hjælp, når tilværelsen trues af konflikt, katastrofer og utryghed.
Over 400 millioner børn lever i fattigdom og mangler basale behov – ny rapport fra UNICEF advarer om stigende risiko20.11.2025 00:01:00 CET | Pressemeddelelse
Global fremgang er ved at gå i stå, mens konflikter, klimaforandringer og massive nedskæringer i udviklingsbistand presser børns adgang til helt grundlæggende ydelser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
