Ny chef i UNICEF – tidligere minister skal styrke indsatsen for grønlandske børn
10 år efter UNICEF og det grønlandske selvstyre gik sammen om at styrke grønlandske børns rettigheder, sætter en erfaren profil sig nu i spidsen for arbejdet– 44-årige Maliina Abelsen.
”Med Maliina får vi en stærk og kompetent profil ved roret for vores indsats i Grønland. Udover at være tidligere minister for sociale anliggender, har Maliina dyb indsigt i, hvordan hele samfundet kan være med til at tage ansvar for de grønlandske børn – noget vi har stort fokus på lige nu,” siger Karen Hækkerup, generalsekretær i UNICEF.
Udover fokus på partnerskaber med fonde, har UNICEF i Grønland særligt fokus på at etablere de første rettighedsskoler, der skal sikre, at de grønlandske børn kender til deres egne og hinandens rettigheder.
”I Grønland har vi oplevet en øget opmærksomhed på børns stemme og rettigheder, men der er fortsat et godt stykke vej at gå. Jeg ser meget frem til at videreudvikle UNICEFs indsats i Grønland i form af partnerskaber, projekter og oplysning," siger Maliina Abelsen.
Ansættelsen af Maliina Abelsen sker som følge af at Sara Olsvig, der har stået i spidsen for UNICEF Grønland de sidste to år, skal i gang med et Ph.D. projekt. ”Sara har gjort et fantastisk stykke arbejde, og vi er kede af, at måtte sige farvel til hende. Hun har fået et enormt spændende projekt at kaste sig over, som vi har fuld forståelse for, at Sara har sagt ja til. Vi ønsker hende al mulig held og lykke, og siger mange tak for indsatsen,” siger Karen Hækkerup.
Mens der stadig er udfordringer at tage fat på, har UNICEF opnået gode resultater for de grønlandske børn de sidste 10 år. Højdepunkterne tæller åbninger af seks børneråd samt 45 børnerettighedsråd, der er etableret på over halvdelen af grønlandske skoler. UNICEFs indsats gennem NAKUUSA har desuden medført fem store nationale kampagner om blandt andet forældreansvar, og med det en markant øgning af andelen af forældre, som hjælper deres børn med lektier og en fordobling af andelen af forældre, som taler med deres børn om alvorlige emner - arbejde Maliina Abelsen agter at bygge videre på – blandt med fokus på at få åbnet rettighedsskoler.
”Det er præcis 10 år siden, at jeg som Minister for Sociale Anliggender indgik samarbejde med UNICEF. Der er ingen tvivl om, at UNICEFs tiårige indsats har haft en markant betydning og jeg ser frem til yderligere at styrke UNICEFs arbejde omkring børns rettigheder i Grønland. At vores børn generelt udvikler sig sundt fysisk og psykisk, er en klar forudsætning for en stærk bæredygtig udvikling,” siger Maliina Abelsen.
Kontakter
Pressechef Peter Lykke Lind. Tlf. 30531916, mail: pllind@unicef.dk
Billeder
Links
Information om UNICEF Danmark
Følg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Alarmerende stigning i underernæring blandt børn i Gaza20.6.2025 12:36:51 CEST | Pressemeddelelse
Alene i maj blev over 5.000 børn i alderen 6 måneder til 5 år indskrevet til behandling for akut underernæring i Gaza – en stigning på næsten 50 % i forhold til april og hele 150 % siden februar. Mad til de mange sultne børn venter ved grænsen til Gaza, men nødhjælpsorganisationer får ikke lov til at uddele den.
Rettigheder i rygsækken – ny kampagneuge vil styrke trivsel og fællesskaber i skolen3.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag lanceres Rettighedsstafetten; en ny, årligt tilbagevendende kampagneuge i uge 38, der skal få flere børn til at kende deres egne og andres rettigheder. Bag tiltaget står Børnerådet, UNICEF Danmark, Danske Skoleelever, Red Barnet, Institut for Menneskerettigheder, Danske Handicaporganisationer og De Anbragtes Vilkår.
Over 50.000 børn dræbt eller såret i Gaza: UNICEF advarer om ubegribelige rædsler28.5.2025 13:29:22 CEST | Pressemeddelelse
Over 50.000 børn er ifølge rapporter blevet dræbt eller såret i Gaza siden oktober 2023. ’Børnene betaler prisen for en krig uden nåde’; lyder det fra UNICEF.
DSV og UNICEF udvider partnerskab med øget fokus på humanitær indsats for børn26.5.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En udvidelse af partnerskabet mellem DSV og UNICEF vil betyde flere flytransporter til katastroferamte områder og øge adgangen til vitale forsyninger for børn over hele verden.
Børns ret til leg skal ikke gemmes væk21.5.2025 13:10:01 CEST | Pressemeddelelse
Børn og voksne i hele Danmark inviteres til gemmeleg på FN’s Internationale Dag for Leg
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum