Ny chef for ledelsesudvikling og produktivitet i DI

Pernille Koch Erichsen har i ti år været en del af Implement Consulting Group, heraf de sidste fire år som partner i enheden LEAD, der hjælper organisationer med at styrke produktiviteten gennem bedre ledelse i dagligdagen. Pernille har en baggrund som cand.scient.soc. i psykologi og offentlig forvaltning fra RUC.
- Pernille har de faglige og personlige kompetencer, der skal til for at drive DI’s arbejde med ledelsesudvikling og produktivitet videre til næste niveau. Da hun samtidig har stor forretningsmæssig indsigt og erfaring fra mange forskelligartede virksomheder, er jeg overbevist om, at hun bliver en stor gevinst for alle virksomhederne i DI, siger direktør Thomas Bustrup, DI.
- Jeg er utrolig glad for, at jeg får muligheden for at arbejde for LUPROs videre rejse. Jeg har gennem mange år haft et tæt samarbejde med flere afdelinger i DI gennem min ansættelse i Implement, og jeg glæder mig særligt til at arbejde med at understøtte bæredygtig ledelse, vækst og udvikling i danske virksomheder gennem DI, siger Pernille Koch Erichsen.
Pernille Koch Erichsen tiltræder stillingen som chef for LUPRO 1. januar 2020.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Jonas Forup Stubkjær på jofs@di.dk eller tlf. 2830 1544.
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Danmark finder job til 40.000 krigsveteraner i Mykolaiv26.11.2025 09:07:05 CET | Pressemeddelelse
Cirka 40.000 krigsveteraner i Mykolaiv står uden job, mens erhvervslivet i byen skriger på arbejdskraft. Med penge fra Udenrigsministeriet har DI ansat to jobrådgivere, der i et pilotprojekt skal skabe bro mellem de to. Og i disse dage er de nye jobrådgivere med en delegation i København for at planlægge indsatsen.
DI: brug for langt bedre videndeling om cybertrusler25.11.2025 10:02:01 CET | Pressemeddelelse
En ny trusselsvurdering fra Styrelsen for Samfundssikkerhed i dag viser, at truslen om cyberangreb er høj og under konstant udvikling. Dansk Industri mener, at det kræver øget og hyppigere deling af information om nye trusler med erhvervslivet.
Særlig rådgiver bliver ny PA-chef i Dansk Industri24.11.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Alexander Reventlov Petersen er ny underdirektør og chef for Public Affairs i erhvervsorganisationen og kommer fra en stilling som særlig rådgiver i Økonomiministeriet
DI: EU tager vigtigt skridt mod digital regelforenkling19.11.2025 14:40:00 CET | Pressemeddelelse
EU-Kommissionen har i dag præsenteret en omfattende pakke på det digitale område med bl.a. enklere regler og mindre administrativt bøvl på det digitale område. Formålet er at øge Europas konkurrence, og i landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), hilses udspillet fra Kommissionen velkommen.
DI til borgmestre: ”Tillykke med valget. Nu skal der handles!”19.11.2025 10:23:22 CET | Pressemeddelelse
Tillykke med valget til alle nye og genvalgte borgmestre og kommunalbestyrelser, lyder det fra Dansk Industri. Men når konfettien har lagt sig, så er der vigtige dagsordener, der skal handles på.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

