Ny bog sætter fokus på olympiske dilemmaer, værdikampe og konflikter
20.6.2021 06:30:00 CEST | Danmarks Idrætsforbund | Pressemeddelelse
Historien om de moderne olympiske lege er på mange måder vild og dramatisk.
Legenes stifter, franskmanden Pierre de Coubertin, formulerede et omfattende
filosofisk grundlag for legene. Og fra en svær start omkring forrige århundredskifte har legene gennemgået en udvikling fyldt med storpolitiske internationale konflikter, forsøg på politisk manipulation, interne politiske intriger, korruption, doping, kommercialisering, kønspolitik, menneskerettigheder og mange andre dybe og vidtrækkende konflikter.
Men de olympiske lege er også en fejring af idrætten, en fantastisk kappestrid og et fascinerende skue.
Dét er omdrejningspunktet i den nye bog, ’Olympiske værdier og konflikter – Ivar Vind en dansk frontkæmper’ skrevet af tre af dansk idræts helt tunge navne: Else Trangbæk, Søren Riiskjær og Morten Mølholm Hansen.
De har fået et unik indblik i tidligere IOC-medlem Ivar Vinds private arkiv, som har bidraget til af kortlægge nogle særdeles interessante årtier i den olympiske historie.
Adgang til unikt privat arkiv
I perioden fra 1960’erne og frem til 1980’erne var den olympiske idé og den Internationale Olympiske Komité (IOC) under pres fra mange sider.
De politiske konflikter på den globale scene satte markante spor, kommercialiseringen udhulede forældede amatørregler, doping blev et åbenlyst problem, og nogle af de grundlæggende olympiske værdier blev sat til debat i forlængelse af ungdomsoprør og kvindefrigørelse.
I netop denne periode havde danskeren Ivar Vind sæde i IOC – fra 1959 til sin død i
1977 - og han fik en central placering. Ivar Vind har formodentlig været den mest magtfulde dansker i international idræt.
”Det har været vældig interessant at få lov til at dykke ned i Ivar Vinds private arkivet. Selvom jeg i mange år har forsket i idrætshistorien, så har arkivet givet helt ny indsigter i den olympiske historie og spillet i kulisserne, som både kan fascinere og forarge” konstaterer Else Trangbæk.
Om forfatterne
Else Trangbæk, professor emerita, Københavns Universitet, ph.d. i historie. Har især forsket i idræts- og kvindehistorie. Else Trangbæk er tidligere eliteidrætsudøver og OL deltager i 1968 i gymnastik, og mangeårige frivillig leder i idrætten.
I 1984 var hun initiativtager til oprettelse af Dansk Idrætshistorisk Forening. Hun fik i 2020 IOC’s Women and Sports Award for Europa for sit mangeårige arbejde inden for idrættens verden og forfatterskab om især kvinder og idræt.
Søren Riiskjær, cand. phil, tidligere kontorchef i Kulturministeriet, forhenværende direktør i Team Danmark og tidligere idrætspolitisk chef i DGI. Har deltaget i et omfattende idrætspolitisk nationalt og internationalt arbejde. Er forfatter til en række bøger og artikler med fokus på idrætspolitik. I dag redigerer han en blog om dansk idrætspolitik og producerer jævnligt podcasts om idrætspolitiske temaer.
Morten Mølholm Hansen, cand.scient.pol, direktør i Danmarks Idrætsforbund/ generalsekretær i Danmarks Olympiske Komité. Tidligere ansat i Kulturministeriet. Han har bl.a. siden 2015 været medlem af IOC’s Communication Commision.
Om bogen
’Olympiske værdier og konflikter – Ivar Vind en dansk frontkæmper’
ISBN: 978 87 91705 007
170 sider
Pris: 249,00
Reduceret pris til og med OL i Tokyo: 199,00
Bogen kan købes via saxo.com og på DIF’s hjemmeside her.
Kontaktpersoner:
Britt Spangsberg, kommunikationschef, DIF, bsb@dif.dk tlf. 21 53 61 44
Morten Mølholm Hansen, adm. direktør, DIF, mmh@dif.dk, tlf. 21 66 37 74
Søren Riiskjær, soren@riiskjaer.dk, tlf. 20 23 66 61
Else Trangbæk, etrangbaek@nexs.ku.dk, tlf. 40 44 27 46
Kontakter
Britt SpangsbergKommunikations- og HR-chef
Tlf:21536144bsb@dif.dkBilleder
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og knap 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Europas indflydelse falder20.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Europa mister indflydelse i international idrætspolitik, mens alle andre kontinenter styrker deres positioner. Det viser den seneste udgave af DIF’s Idrætspolitiske Magtbarometer.
Folketingskandidater besøger vigtig idrætsindsats for unge uden job og uddannelse18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokratiets Anders Kühnau og Venstres Gert Bjerregaard besøger i dag Startblokken i Aarhus. Indsatsen hjælper unge på kanten af job og uddannelse videre i livet ved at trække på viden, kræfter og erfaringer fra idrættens verden. Bag indsatsen står Danmarks Idrætsforbund (DIF).
Team Danmark og DIF indgår partnerskab med Club La Santa12.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Team Danmark, DIF og sportsresortet Club La Santa på Lanzarote har indgået et treårigt partnerskab, der skal give danske eliteatleter stærke træningsfaciliteter og styrke uddannelsen af trænere i dansk idræt.
Fond sikrer Idrættens Sociale Pris11.3.2026 07:25:16 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Idrætsforbund (DIF) og Grundfos Fonden står bag Idrættens Sociale Pris, der de seneste tre år er blevet uddelt i forbindelse med Sportsgallaen på DR. Nu forlænger de to parter samarbejdet om prisen.
Flere idrætsforeninger kaster sig ind i miljøkampen for at tjene penge til klubkassen3.3.2026 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Flasker og dåser ender for ofte i skraldespanden rundt omkring på idrætsanlæg og i sportshaller. For at komme problemet til livs, har DIF og Dansk Retursystem indgået et partnerskab, der har fået 250 idrætsforeninger til at samle dåser og flasker ind – og bruge pantpengene til klubkassen. Succesen har nu fået parterne til at forlænge samarbejdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

