Ny app skal styrke psykiatrien
24.11.2022 10:59:41 CET | Bonzer | Pressemeddelelse

Psykiatri Plus har siden år 2000 stillet op med medarbejdere inden for psykiatrien til både akutvagter og komplicerede forløb.
For virksomhedens direktør Tina Kyhl Raahave er det væsentligt, at kunderne altid har adgang til kvalificeret arbejdskraft, der kan træde til med det samme, når behovet opstår:
”I Psykiatri Plus har vi tænkt længe og grundigt over, hvordan vejen mellem vagtplanlægger og medarbejder kan forkortes, så hjælpen kan ydes hurtigst muligt. Hvordan sikrer vi, at vores medarbejdere altid kan træde til, når behovet for kvalificeret arbejdskraft opstår inden for psykiatrien?”
Svaret har Psykiatri Plus fundet i en app, som de netop har lanceret. Appen skal gøre det muligt at finde medarbejdere med kort varsel til både akutvagter og faste vagter. Med få klik kan man søge en kvalificeret medarbejder frem i appen, som kan træde til med det samme og sikre, at vagtplanen går op.
Udførlig screeningsproces sikrer kvalificeret arbejdskraft til hele psykiatrien
Psykiatrien spænder over et bredt felt. Det skal medarbejderne i psykiatrien afspejle.
I appen er det derfor muligt at fremsøge medarbejdere på baggrund af kompetencer, kursusbeviser og uddannelse. Alle medarbejderne har gennemgået en udførlig screeningsproces og har derudover det tilfælles, at de har minimum to års dokumenteret erfaring inden for psykiatrien.
Den nye app kan downloades i App Store og Google Play.
Nøgleord
Kontakter
Mai VaughanMarketingskonsulentPsykiatri Plus
Tlf:+4531729815mch@psykiatriplus.dkBilleder
Information om Bonzer
Om Psykiatri Plus:
Psykiatri Plus A/S blev grundlagt i år 2000 og er en af de største og mest velkonsoliderede private virksomheder inden for psykiatrien i Danmark. Psykiatri Plus er samarbejdspartner for det offentlige og leverer højt kvalificerede medarbejdere inden for psykiatrien til hele landet.
Følg pressemeddelelser fra Bonzer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Bonzer
Nordic AI Platform Morrison Challenges Tech Giants: Nominated for Best Software Innovation5.8.2026 13:03:49 CEST | Press release
Danish-founded SEO agency Bonzer has been nominated for a Global Search Award, placing their new agentic AI platform Morrison alongside global industry leaders Semrush and Adobe.
Dansk virksomhed udfordrer tech-giganter med ny AI-platform: Bonzer nomineret til Global Search Awards5.8.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det danske SEO-bureau Bonzer er netop blevet nomineret til en af tech-verdens mest eftertragtede priser, Global Search Awards, i kategorien ”Best Software Innovation”. Nomineringen er tildelt for deres nye agentiske AI-platform, Morrison, som placerer den danske udvikling i direkte selskab med globale tech-giganter som Semrush og Adobe.
Store kommunale forskelle: I denne kommune smider danskerne flest smartphones ud16.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er store kommunale forskelle på, hvor meget småt IT og småelektronik danskerne afleverer til genanvendelse – en kategori, der blandt andet omfatter smartphones, opladere, kabler og andet mindre elektronisk udstyr. Langeland, Odsherred og Fanø Kommune topper listen, mens Hørsholm, Ishøj og Frederiksberg ligger blandt de laveste.
Hver tredje flypassager misser en vigtig begivenhed på grund af forsinkelser: Halvdelen står alene uden hjælp fra flyselskabet1.7.2026 06:55:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver tredje flypassager har misset en vigtig privat begivenhed som følge af en forsinkelse eller aflysning. Og når det sker, har hver anden passager oplevet at stå helt uden hjælp eller information fra flyselskabet. Det viser Flyhjælp Index 2026, en analyse af millioner af flyvninger og kompensationsdata for 20 af Europas største flyselskaber.
Systemet kan ikke følge med: Borgere venter i månedsvis på at sikre deres egen fremtid11.6.2026 08:21:44 CEST | Pressemeddelelse
I flere retskredse må borgere vente månedsvis på at få deres fremtidsfuldmagt endeligt på plads. Det rammer især ældre og sårbare borgere, mener chefjurist i TestaViva.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
