Ny analyse: Langt færre gymnasieelever har tysk på højt niveau
Med mere end 83 mio. indbyggere lige syd for grænsen er Tyskland Danmarks største handelspartner. Men antallet af danskere, der er gode til tysk, er på vej ned, og det kan påvirke handelsrelationen med Tyskland.
Det viser en analyse fra SMVdanmark, der organiserer 18.000 små og mellemstore virksomheder.
Blandt andet er andelen af elever i det almene gymnasium, der har tysk på højniveau, næsten halveret fra 11 pct. i 2005 til under 6 pct. i 2020.
”Udviklingen betyder, at vi på sigt måske går glip af eksport til Tyskland og dermed vækst og arbejdspladser,” siger Kasper Munk Rasmussen, chefkonsulent i SMVdanmark, om analysens resultater.
Han uddyber, at det er en ret væsentlig forudsætning for at sælge danske varer til tyskerne, at man behersker det tyske sprog.
”Selv om man i mange tilfælde godt kan klare sig med engelsk, så giver det en stor konkurrencefordel at kunne møde tyskerne på tysk. Det gøder jorden for et frugtbart handelssamarbejde. Og hvis gymnasieeleverne forlader skolen uden gode tyskkundskaber, så bliver det sværere for dem efterfølgende at udvikle den kompetence,” siger Kasper Munk Rasmussen.
Han advarer om, at bunden ikke er nået endnu.
“Der er sket et stort fald på forholdsvis få år, og når det handler om sprogkompetencer, så tager det mange år at vende udviklingen. Derfor er det afgørende, at vi handler nu,” siger han.
Danmark står for mindre af den tyske import
Og noget kunne tyde på, at Danmark går glip af muligheder på det tyske marked. I 2001 stod danske virksomheder for 1,6 pct. af den tyske vareimport. I 2020 var den andel faldet til 1,1 pct.
”På nogle områder har vi måske overset, at der er det her gigantiske tyske marked syd for grænsen, som måske kan være en lavthængende frugt for de danske virksomheder. Både fordi tyskerne på mange måder minder om os, og fordi de har en forkærlighed for danske virksomheder, danske produkter og dansk design,” siger Kasper Munk Rasmussen.
SMVdanmark har en række forslag til, hvordan tyskkompetencerne kan styrkes. Fx bør der indføres tysk i folkeskolen allerede fra 4. klasse.
”Vi har gode erfaringer fra Tønder og Sønderborg kommuner, hvor der er tyskundervisning fra 0. klasse samt Aabenraa Kommune, hvor der er tysk fra 3. klasse. Det er en model, vi bør kigge nærmere på og lade os inspirere af,” siger Kasper Munk Rasmussen.
Danmarks små og mellemstore virksomheder eksporterer typisk til de nære eksportmarkeder i vores nabolande, og det tyske marked er derfor vigtigt for dem. Derfor har det særlig betydning for SMV’erne, at vi har tilstrækkelige tyskkompetencer.
Kontakter
David ElmerKommunikationschef
Tlf:+45 53 85 53 70elmer@smvdanmark.dkKasper Munk RasmussenChefkonsulent
Tlf:+45 61 96 39 80rasmussen@SMVdanmark.dkInformation om SMVdanmark
Om SMVdanmark
SMVdanmark er paraplyorganisation for en række brancheorganisationer, lokale tværfaglige håndværker- og industriforeninger og flere hundrede enkeltvirksomheder. SMVdanmark repræsenterer omkring 18.000 små og mellemstore virksomheder og er den eneste hovederhvervsorganisation, der udelukkende arbejder for SMV’ernes interesser – både nationalt, lokalt og på EU-plan. Læs mere på SMVdanmark.dk
Følg pressemeddelelser fra SMVdanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SMVdanmark
Rekordmange ældre fortsætter i arbejde: Godt for både virksomheder og statskassen7.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra SMVdanmark viser, at rekordmange ældre vælger at blive på arbejdsmarkedet efter folkepensionsalderen. Tendens har taget fart efter fjernelsen af modregningen i folkepensionen. Et klart eksempel på, hvordan kloge ændringer i incitamenterne kan løfte arbejdsudbuddet og gavne samfundsøkonomien, mener SMVdanmark.
Ny aftale fremtidssikrer Dankortet – og det er godt nyt for tusindvis af små virksomheder26.6.2025 14:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Dankortet bliver nu bedre rustet til den digitale fremtid med mere konkurrence. SMVdanmark har spillet en nøglerolle i aftalen til gavn for mange små og mellemstore virksomheder.
SMVdanmark: Formandskabet skal bruges til at forenkle regler – ellers har vi ikke råd til øget konkurrenceevne og forsvar19.6.2025 13:34:29 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks EU-formandskab skal bruges til at sikre mindre bureaukrati og enklere regler, hvis vi vil styrke Europas konkurrenceevne og finansiere et robust fælles forsvar. SMVdanmark ser formandskabet som en historisk chance for at sætte regelforenkling øverst på EU’s dagsorden – til gavn for de millioner af små og mellemstore virksomheder over hele Europa.
Aktindsigt viser store forskelle i brugen af juniormesterlære: Flere kommuner løfter ikke ansvaret10.6.2025 10:33:25 CEST | Pressemeddelelse
SMVdanmark har søgt aktindsigt i brugen af den nye juniormesterlæreordning hos landets kommuner. Resultatet viser store geografiske forskelle. I nogle kommuner deltager over 10 procent af eleverne, mens andre ikke har én eneste tilmeldt. SMVdanmark opfordrer til, at alle kommuner kommer i gang med at bruge ordningen, som kan gøre en stor forskel for unge.
SMVdanmark: EU-strategi har potentiale – men iværksætterne har brug for mere end gode hensigter28.5.2025 14:39:40 CEST | Pressemeddelelse
EU lancerer ny strategi for at fastholde vækstvirksomheder i Europa med fokus på bedre adgang til kapital og talent og på enklere regler. SMVdanmark roser ambitionerne, men understreger, at iværksætterne har brug for konkret handling, ikke blot hensigter i en strategi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum