Ny akutpakke til Ukraine på 265 millioner kroner
22.12.2022 18:47:52 CET | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Ruslands målrettede angreb på Ukraines kritiske infrastruktur såsom vand, energi og varmeforsyning udgør en alvorlig trussel for befolkningen i Ukraine. Ruslands invasion og bombninger i Ukraine betyder, at en stor del af energiinfrastrukturen er kritisk beskadiget. De humanitære behov er enorme. Mange ukrainere kan være tvunget til at forlade deres hjem på grund af kulde, aktive kamphandlinger og manglende adgang til basale fornødenheder.
”Rusland har systematisk bombet den civile infrastruktur i Ukraine for at skabe størst mulig nød og knække den ukrainske modstandskraft. Vi står last og brast med ukrainerne i deres modstandskamp. Den nye akutpakke vil især gå til helt basale behov såsom husly, rent vand, varmt tøj og strøm, så ukrainerne kan klare sig helskindet igennem den hårde vinter,” siger minister for udviklingssamarbejde og globalt klimapolitik, Dan Jørgensen.
Den nye støtte bygger videre på den omfattende danske indsats siden Rusland indledte sin invasion af Ukraine den 24. februar 2022. Den danske støtte til Ukraine siden invasionen beløber sig til mere end en milliard kroner til civile og humanitære indsatser. Den danske støtte vil hjælpe befolkningen gennem vinteren og foråret til at få adgang til basale ydelser og nødhjælp i form af vand, varme og elektricitet, tæpper, varmt tøj og husly. Den er målrettet de mest sårbare, hvoraf mange er placeret i svært tilgængelige områder tæt på frontlinjerne.
Danmark har taget et særligt ansvar for at støtte byen Mykolaiv. En del af akutpakken vil derfor også gå til at genoprette vand- og varmeforsyning i Mykolaiv.
Baggrund:
Støtten under akutpakke II vil blive implementeret af udenrigsministeriets partnere:
- UNOPS (FN’s Kontor for Projektledelse): 132,6 mio. kroner
- Dansk Flygtningehjælp: 25 mio. kroner
- EBRD (European Bank for Reconstruction and Development) ‘Ukraine Crisis Response Special Fund’ 30 mio. kr.
- FN’s Humanitære Landefond (OCHA): 35 mio. kr.
- FN’s Flygtningehøjkommissariat (UNHCR): 30 mio. kr.
- FN’s Børnefond (UNICEF): 10 mio. kr.
- Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet: 1,5 mio. kr.
- Beredskabsstyrelsen: 1,5 mio. kr.
Kontakt: Udenrigsministeriets pressevagt tlf. 61 97 92 47 (ikke SMS) pressevagten@um.dk
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsministeren åbner Danmarks ambassade i Rwanda14.2.2026 15:15:36 CET | Pressemeddelelse
Den 15.-16. februar besøger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen Rwanda, hvor han vil markere åbningen af Danmarks nye ambassade i Kigali.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen deltager ved sikkerhedskonferencen i München13.2.2026 09:47:30 CET | Pressemeddelelse
Sammen med statsministeren og forsvarsministeren vil udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen deltage ved den årlige sikkerhedskonference i München, der i år afvikles fra 13.-15. februar.
Dansk eksport i december 202510.2.2026 10:02:54 CET | Pressemeddelelse
I december 2025 steg Danmarks samlede eksport 3,3 pct. i forhold til november. På årsbasis, dvs. hele 2025 i forhold til 2024, steg dansk eksport af varer og tjenester med 3,7 pct.
Udenrigsministeren rejser til Grønland6.2.2026 12:04:20 CET | Pressemeddelelse
Under rejsen vil udenrigsministeren deltage i åbningen af Canadas nye konsulat i Nuuk.
Fra i dag kan danskerne officielt søge karriere i EU – og europaministeren opfordrer alle til at søge5.2.2026 14:02:13 CET | Pressemeddelelse
I dag den 5. februar er der åbnet for tilmelding til udvælgelsesprøven for ansættelse i EU’s institutioner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
