Nu starter sæsonen for alvorlige brandskader: 'Vi oplever hvert år skader for millionbeløb'

Foråret har for alvor ramt Danmark, og for mange af os betyder det et længe ventet gensyn med haven, der skal gøres klar til de kommende sommermåneder.
Her er ukrudtsbrændere ikke kun blevet et yndet redskab blandt haveejere, der gerne vil slippe af med uønskede planter i havens hjørner og sprækker. De er også hvert år skyld i hundredvis af brandulykker med risiko for både personskader og omfattende skader på bygninger
Ifølge tal fra Beredskabsstyrelsen har ukrudtsbrændere alene været skyld i næsten 1500 udrykninger over en tre-årig periode, hvor knap en tredjedel af sagerne har handlet om ild i beboelsesbygninger.
Problemerne med ukrudtsbrændere kan også mærkes hos Gjensidige, der lige nu oplever en klar stigning i antallet af brandskader i forbindelse med havearbejdet. Og selvom en stor del af ulykkerne ender med relativt begrænsede skader, så er nogle desværre også så omfattende, at der sker skader for store millionbeløb.
"Vi ser desværre de her sager hvert år, og mange gange sker det, fordi man bruger ukrudtsbrænderen for tæt på hegn og bygninger. De tørre omgivelser medvirker til, at ilden hurtigt får fat og breder sig til andre bygninger som så risikerer at føre til voldsomme og omfattende skader," siger Henrik Sagild, der er skadedirektør i Gjensidige.
Han vurderer samtidig, at en stor del af ulykkerne med ukrudtsbrændere bunder i manglende opmærksomhed og viden om, hvordan man bruger dem korrekt.
"Ukrudtet skal kun svitses og ikke brændes væk, og samtidig skal man være bevidst om, at man arbejder med åben ild. Det betyder, at man skal være opmærksom på vind og tørkeforhold samt holde afstand til bygninger og plankeværk. Og mindst ligeså vigtigt: Sørg for at have hele din opmærksomhed på det, du er i gang med."
Gode råd ved brug af ukrudtsbrænder:
- Hold øje med tørkeindexet på dmi.dk.
- Hold kun ukrudtsbrænderen over ukrudtet i kort tid.
- Hold afstand til bygninger, plankeværk og tør bevoksning.
- Efterlad aldrig en tændt eller varm ukrudtsbrænder.
- Hav altid vand eller udstyr til brandslukning i nærheden.
- Sørg for, der ikke er efterladte gløder i forbindelse med arbejdet.
- Afmonter gasflasken efter brug.
(Kilder: Sikkerhedsstyrelsen, Beredskabsstyrelsen)
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulent
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 3.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 30 mia. NOK i 2021, mens forvaltningskapitalen udgjorde 130 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Så mange boligejere ignorerer vigtigt tagtjek18.9.2025 07:47:00 CEST | Pressemeddelelse
Trods stigende mængder regn undersøger hver femte række- og parcelhusbeboer aldrig sit tag for utætheder eller råd. Men hvis vand først trænger ind gennem taget, kan det føre til store skader på huset, og derfor er det særligt her i efteråret en god ide at gå sit tag efter, lyder rådet fra en byggesagkyndig.
Danskerne glemmer at søge erstatningsferie11.9.2025 07:38:00 CEST | Pressemeddelelse
Efteråret er højsæson for sygdom, og det kan koste dyrebare feriedage. Alligevel glemmer langt de fleste danskere at søge erstatningsferie, når de bliver syge under ferien. Det viser en ny undersøgelse.
Håndhygiejnen halter: 6 ud af 10 oplever at andre springer håndvasken over9.9.2025 07:37:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom langt de fleste danskere siger, at de altid vasker hænder efter toiletbesøg, tyder virkeligheden på noget andet. 6 ud af 10 oplever nemlig, at andre ikke vasker hænder efter en tur på toilettet. Til gengæld svarer 9 ud af 10 at de altid vasker hænder efter toilettet. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.
Farlig tendens: Stor stigning i sigtelser for besiddelse af lattergas3.9.2025 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
De seneste to år er der sket en voldsom stigning i antallet sigtelser for besiddelse af lattergas. Det viser nye tal, som Rigspolitiet har udleveret til Gjensidige. Den store udbredelse af lattergas kan få store konsekvenser både i trafikken og for ens egen sundhed, lyder advarslen fra to eksperter.
Gjensidige bliver ny forsikringspartner for TEKNIQ1.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gjensidige og TEKNIQ indgår et strategisk samarbejde om at tilbyde forsikringer til erhvervsorganisationens medlemmer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum