Nu skal studerende lære at køre sammen
30.3.2023 10:26:38 CEST | Region Hovedstaden | Pressemeddelelse
Flere og flere unge vælger den kollektive trafik og cyklen fra og bilen til, når de transporterer sig til uddannelse. Hillerød er en stor uddannelsesby med mange uddannelser og over 5.000 studerende, hvoraf mange kommer langvejs fra og i bil. Det giver trængsel på vejene omkring uddannelsesinstitutionerne, pres på parkeringspladserne og mere udledning af CO2 til skade for klimaet. Derfor er Region Hovedstaden, Movia, Hillerød Kommune og FDM gået sammen for at løse udfordringen ved at tilbyde eleverne mulighed for at køre sammen gennem samkørselsapp'en Ta'Med.
"I regionen arbejder vi for at få flere til at transportere sig grønnere – særligt med bus, tog og på cykel. For de unge, der lige har fået kørekort, er bilen dog ny og spændende og svær at konkurrere med. Derfor har vi i samarbejde og dialog med eleverne og uddannelsesinstitutionerne peget på samkørsel, som en mulighed for eleverne for at reducere deres bilbrug og CO2-udledning, og til at supplere den kollektive trafik. Det har eleverne allerede taget rigtigt godt imod", fortæller Marianne Frederik (Ø), Udvalgsformand for Udvalget for trafik og regional udvikling i Region Hovedstaden.
Tilbuddet om at køre sammen skal understøtte og udvide det eksisterende kollektive trafiktilbud, som mange af de studerende allerede benytter i dag. Studerende kan bruge deres Ungdomskort eller Pendlerkort som betaling for samkørselsordningen.
"Ideen med samkørsel er at give de unge flere transportmuligheder og give et supplement til de busser og tog, de unge allerede bruger i dag. Det giver dem valgmuligheder, f.eks. når bussen ikke lige passer. Vi vil gerne hjælpe de unge med at køre sammen – uanset om det er i bil, i bus og tog eller på cykel", siger Dorthe Nøhr Pedersen, administrerende direktør i Movia.
Hillerød Kommune har med succes fået medarbejderne på en række af kommunens større virksomheder til at køre sammen, og tilbuddet for de unge kobles sammen med ordningen for virksomhederne, så flere har mulighed for at køre sammen. Hvis det ønskes af samkørerne, er det muligt kun at køre med personer fra ens egen virksomhed eller uddannelse.
"Mange af de større virksomheder i kommunen ligger tæt på uddannelsesinstitutionerne. Derfor giver det rigtig god mening, at både uddannelsesinstitutionerne og virksomhederne bruger den samme samkørsels-app, så der er endnu flere muligheder for at finde en at køre sammen med. Vi er også glade for at kunne sikre trygheden. Netop ved at registrere sig i og bruge den samme app, kan man være helt tryg ved at køre med andre fra en anden virksomhed eller uddannelse", udtaler Kirsten Jensen (A), borgmester i Hillerød Kommune.
På U-Nord Teknisk Skole, hvor mange elever er begyndt at samkøre, afholdes et samkørselsevent d. 31. marts 2023 kl. 8.30, hvor der vil kåres en vinder af en samkørselskonkurrence. Hillerød Kommunes borgmester, Kirsten Jensen, overrækker præmien.
Følgende uddannelser med ca. 5.000 elever er med i samkørselsordningen
- U/NORD
- SOSU H
- HF og VUC Nordsjælland
- CPH Business
- FGU Nordsjælland (ikke lanceret endnu)
- Københavns Professionshøjskole (ikke lanceret endnu)
Tal om samkørsel i Hillerød
- Kørt over 3.000 ture de sidste 6 måneder.
- 11 organisationer – heraf 6 virksomheder – har en klub tilknyttet.
- Pris: 0,7kr./km, men studerende med Ungdomskort eller Pendlerkort kan benytte dette som betaling.
For mere information
- Region Hovedstadens pressetelefon: 7020 9588 eller presse@regionh.dk
- Hillerød Kommune: Pressechef Vibe Reetz, 7232 0023 eller vire@hillerod.dk
- Movia presse og kommunikation: 3613 2010 eller presse@moviatrafik.dk
Information om Region Hovedstaden
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Omfattende beskyttelsesudstyr og streng isolation: Ny indsatsgruppe styrker arbejdet mod farlig smitte13.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvis en borger mistænkes for at være smittet med en alvorlig, smitsom sygdom, kræver det en specialiseret indsats. Derfor har Region Hovedstadens Akutberedskab nu specialtrænet 16 ambulancebehandlere til at indgå i en ny indsatsgruppe, der kan håndtere patienter med høj smitterisiko.
Hotline og rådgivningsklinik: Sådan bliver kvinders sundhed styrket9.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Region Hovedstaden sætter fra 2026 3 mio. kr. af årligt til at styrke indsatser målrettet kvindesygdomme. Nu er midlerne fordelt til seks initiativer.
Ventetider til operationer skal yderligere ned8.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Region Hovedstadens politikere afsætter ekstra penge over de næste tre år til at reducere ventetiden på akutte operationer af bl.a. brækkede hofter og galdeblære. Der er med Budgetaftale 2026 afsat 10,2 mio. kr. i 2026 og 15,3 mio. kr. årligt de næste to år.
Region Hovedstaden samler Europa om cirkulært byggeri og råstoffer31.3.2026 09:27:16 CEST | Pressemeddelelse
Den 7. april mødes europæiske beslutningstagere, byer og erhvervsliv i København for at sætte cirkulært byggeri og råstoffer øverst på EU’s dagsorden.
Forskning i medfødt hjerneskade hos nyfødte, børn og unge får historisk løft26.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Elsass Fonden donerer 77 millioner kroner til forskning i medfødt hjerneskade hos nyfødte, børn og unge. En donation som skal løfte behandlingen i Danmark og internationalt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
