Coop Danmark A/S

Nu kan man kun få økologiske bananer i Coop

13.1.2020 06:10:00 CET | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse

Del
For at undgå farlige sprøjtemidler sælger Coop nu kun økologiske bananer. Det øger det samlede økologisalg markant i Danmark

Bananerne i Kvickly, SuperBrugsen, Dagli´Brugsen, Irma og fakta er nu 100 procent økologiske. De konventionelle bananer er ude af butikkerne fra i år, hvor der siden 1. januar udelukkende er distribueret økologiske.

Baggrunden er, at sprøjtemidlerne chlorpyrifos og chlorpyrifos-methyl findes i konventionelle bananer. De er under mistanke for bl.a. at kunne skade udviklingen hos fostre og børn.

”Vi har over de seneste år skærpet vores krav til, hvilke stoffer der må være i vores varer. Med dette tiltag markerer vi en ny milepæl for vores mangeårige arbejde med at udfase farlige stoffer,” siger koncerndirektør Jens Visholm, Coop.

Sidste år udgjorde økologiske bananer godt en tredjedel af Coops samlede banansalg. Så dette skifte på en af de mest solgte varer i dagligvarehandelen, vil løfte den samlede økologi-andel i Danmark.

”Det er godt for arbejderne i bananplantagerne i Syd- og Mellemamerika, der slipper for at håndtere sprøjtemidlerne. Og det er godt for de danske forbrugere, der nu har fuldstændig tryghed for, at der ikke er rester af pesticider i deres bananer,” siger CSR-chef i Coop, Thomas Roland.

Udmeldingen af konventionelle bananer sker som led i Coops nye CSR-strategi, der offentliggøres i løbet af kort tid.

Yderligere information: CSR-chef Thomas Roland, 3091 9242

Information om Coop Danmark A/S

Coop Danmark A/S
Coop Danmark A/S
Roskildevej 65
2620 Albertslund

43864386

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

FDB Møbler vender underskud til overskud22.4.2026 11:22:56 CEST | Pressemeddelelse

Efter flere år med underskud er FDB Møbler nu tilbage i plus. Årsregnskabet viser en markant forbedring af bundlinjen og markerer et vigtigt vendepunkt for den danske møbelvirksomhed. Fra minus 6.3 mio. før skat i 2024 til plus 1.5 mio. i 2025. Udviklingen er resultatet af en række målrettede strategiske tiltag. En central ændring var ophøret af samarbejdet med Coop om salg via coop.dk. Det har givet FDB Møbler mulighed for at etablere sin egen online salgskanal og styrke sit selvstændige brand. Den nye tilgang har haft en tydelig positiv effekt på både omsætning og indtjening. Samtidig har virksomheden skærpet sit fokus på det danske marked og optimeret sin fysiske tilstedeværelse ved at opgradere placeringen af de butikker, der videreføres. Derudover har et vedvarende fokus på omkostninger og et opgør med tidligere arbejdsgange bidraget til en mere effektiv forretning. “Det her resultat er først og fremmest skabt af vores medarbejdere, som har løftet niveauet i takt med, at vi har se

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye