Nu kan du tage en erhvervsuddannelse til 110 procent af dagpengesatsen
I dag træder den lovændring i kraft, der giver ufaglærte dagpengemodtagere over 30 år ret til at tage en erhvervsuddannelse til 110 procent af dagpengesatsen, hvis uddannelsen er indenfor et mangelområde.
Det betyder, at de ledige blandt andet kan uddanne sig til elektriker, tømrer eller social- og sundhedshjælper til den højere dagpengesats. I alt 33 erhvervsuddannelser – med i alt 44 trin og specialer – er omfattet.
Hvis man har to års relevant erhvervserfaring, kan man desuden få merit og derfor tage uddannelsen på kortere tid. Fx kan man blive smed efter kun 18 uger på skolebænken.
Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard siger:
”Corona-krisen har ramt os hårdt, og flere har desværre mistet deres arbejde. Derfor skal vi nu sikre, at ledige uden uddannelse får bedre muligheder for at få et løft af deres kompetencer. Det er til gavn for både dem og for virksomhederne, som netop mangler faglærte inden for en række områder. Derfor er jeg glad for, at vi sammen med et bredt flertal i Folketinget har forbedret efteruddannelsesmulighederne og hævet satsen, for vi ved, at økonomi ofte er en barriere for, at ledige får opkvalificeret sig.”
Se listen over uddannelser her.
Kontakt: Beskæftigelsesministeriets presseenhed: 51 23 28 30.
Information om Beskæftigelsesministeriet
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Ny beskæftigelsesindsats på vej med større lokalt ansvar og mindre bureaukrati19.12.2025 12:06:58 CET | Pressemeddelelse
Folketinget har fredag vedtaget et lovforslag, der baner vejen for lokalt ansvar for beskæftigelsesindsatsen og den største forenkling nogensinde. Den nye beskæftigelsesindsats træder gradvist i kraft i 2026.
Nyt lovforslag kan give fængselsstraf til arbejdsgivere ved brud på asbestregler17.12.2025 13:42:27 CET | Pressemeddelelse
Der bliver nu sat en stopper for, at ansatte bliver udsat for livsfarligt asbeststøv på byggepladser i Danmark uden, at det får konsekvenser. Med den nye ændring i arbejdsmiljøloven kan arbejdsgiverne få fængselsstraf ved grove brud på reglerne.
Invitation til doorstep om nye tiltag på førtidspensionsområdet17.12.2025 09:45:45 CET | Pressemeddelelse
Der vil i dag være doorstep om en række nye tiltag på førtidspensions- området.
Udsatte på krisecentre slipper for karantæne i dagpengesystemet16.12.2025 10:00:25 CET | Pressemeddelelse
Hvis udsatte kvinder og mænd må opsige deres arbejde, fordi de tager på krisecenter, skal de ikke også miste deres dagpenge. Det vil derfor ikke længere blive betragtet som selvforskyldt ledighed i dagpengesystemet. Dermed undgår de fremover at få tre ugers karantæne.
Over 100 mio. kroner til forebyggelse af fysisk nedslidning15.12.2025 13:19:07 CET | Pressemeddelelse
BrancheFællesskaberne for Arbejdsmiljø modtager godt 116 mio. kr. til at forebygge fysisk nedslidning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
