Nu kan du som virksomhed få hurtigt svar, hvis reglerne bremser din gode forretningsidé
2.11.2018 09:18:53 CET | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
Regeringen ønsker at tiltrække og fastholde innovative virksomheder, som udnytter de nye forretningsmuligheder inden for digitalisering, ny teknologi, cirkulær økonomi, deleøkonomi og e-handel.
Den nye platform nyeforretningsmodeller.dk, som i dag lanceres, understøtter virksomhedernes mulighed for at stille spørgsmål til regler og få svar, der er koordineret på tværs af myndigheder.
Erhvervsminister Rasmus Jarlov:
”Det er vigtigt, at virksomhederne let kan få rådgivning om gældende regler, når de skal afprøve nye forretningsmodeller. Med den nye platform bliver det lettere, så virksomhederne kan gøre det, de er bedst til – nemlig drive virksomhed og udvikle deres ideer og forretning.”
Hvis virksomheder oplever, at en regel udgør en uhensigtsmæssig barriere for en forretningsmodel eller en ny teknologi, kan myndighederne blandt andet undersøge, om der er mulighed for at præcisere eller justere reglerne eller se på, hvordan reguleringen er i nabolandene. Der vil fremover også være bedre mulighed for at gennemføre forsøg med nye forretningsmodeller og teknologi, som kan føre til erfaringer, der kan være med til at præge udformningen af ny lovgivning. Og det efterspørges af erhvervslivet.
Fx har en virksomhed med en deleøkonomisk platform, som vil gøre det muligt for privatpersoner at dele mad med hinanden henvendt sig, da de var i tvivl om reglerne på området. Henvendelsen førte til, at reglerne blev præciseret af myndighederne. Et andet eksempel har været en lille start-up-virksomhed, der er ved at udvikle en ny type undervandsrobot, og som var i tvivl om reglerne for afprøvning af robotten i havet og havnen. Virksomheden har fået svar og kan nu fortsætte med deres tests.
Fakta:
På nyeforretningsmodeller.dk kan virksomheder henvende sig med spørgsmål vedr.: Deleøkonomi, cirkulær økonomi, datadrevne forretningsmodeller og ny teknologi og E-handel.
Nøgleord
Kontakter
Presserådgiver i Erhvervsministeriet Jesper Ingemann, tlf. 9139 9414, email jesing@em.dk
Links
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Nu åbner støtte til investeringer i flere grønne industrier2.10.2026 12:41:49 CEST | Pressemeddelelse
Der åbnes nu for, at virksomheder kan søge om midler fra Grøn Investeringsordning. Ordningen skal i 2026 med 629 mio. kr. i målrettet støtte styrke danske grønne styrkepositioner og gøre det mere attraktivt at producere grøn teknologi i Danmark.
Nye regler skal styrke tilliden til grønne valg28.9.2026 09:01:01 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag skal virksomheder kunne dokumentere de grønne budskaber, de bruger i deres markedsføring. Samtidig skal reglerne bidrage til fair konkurrence for de virksomheder, der reelt investerer i den grønne omstilling.
1,3 millioner ulovlige varer fjernet fra onlineplatform24.9.2026 15:04:18 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsstyrelsen har netop fået fjernet 1,3 mio. ulovlige varer fra en online markedsplads. Varerne er både farlige for forbrugere og fair konkurrence. Erhvervs- og konkurrencekraftsminister Martin Lidegaard vil stramme grebet om platformene.
Endeligt bekræftet: Lolland Kommune får industripark23.9.2026 11:53:37 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og aftalepartierne bag Aftale om Rød løber for produktionsvirksomheder er blevet enige om at udpege et areal i Lolland Kommune som en statslig industripark sammen med de øvrige industriparker.
Ændring af eksportkontrolloven skal sikre danske virksomheders fortsatte drift27.8.2026 10:27:16 CEST | Pressemeddelelse
Det skal være muligt for danske virksomheder at køre videre, selvom de er ejet eller kontrolleret af personer, der havner på EU’s sanktionsliste. Tiltaget skal sikre beskyttelse af danske arbejdspladser og dansk produktion.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
