Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse

Nu gælder det: 10 mio. kr. til udvidet og forlænget Brexit-rådgivning for virksomheder

Del
Brexit rykker tættere på, og danske virksomheder efterspørger i stigende grad Brexit-rådgivning. Derfor øger Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse støtten til landsdækkende rådgivningsprojekt med 10 mio. kr.

For mange danske virksomheder bliver den 31. december 2020 en historisk dag, når Storbritannien efter års forhandling forlader EU. Der hersker dog stadig stor usikkerhed om konsekvenserne for danske virksomheder, der handler med Storbritannien, og derfor styrker Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse nu den igangværende Brexit-rådgivning.

Virksomhederne kan få hjælp og rådgivning til at imødegå konsekvenserne af Brexit i det landsdækkende projekt ”Deal og No Deal – that’s the question”. Projektet blev i juni 2019 søsat med 9,7 mio. kr. fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse og Erhvervshus Sydjylland som operatør, og nu lægger bestyrelsen yderligere 10 mio. kr. oveni til indsatsen og forlænger indsatsperioden.

"I takt med, at den politiske afklaring om Brexit kommer på plads, vil virksomhedernes behov for konkret rådgivning stige. Derfor er det meget glædeligt, at erhvervsfremmebestyrelsen træder til med ekstra midler,” siger Jacob Chr. Nielsen, direktør for Erhvervshus Sydjylland.

Dorte Zacho Martinsen, medlem af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse, supplerer:

"Brexit er en realitet fra årsskiftet, og nu da virksomhederne har behov for vejledningen, giver det god mening, at vi træder til med yderligere midler til indsatsen.”

Siden de første midler blev bevilget for over et år siden, er verden blevet ramt af COVID-19-pandemien. Samtidig var der i 2019 et begrænset antal henvendelser om Brexit-rådgivning. Derfor udvidede Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse i foråret rådgivningsindsatsen til en ”CoronaGenstart”, så den også omfatter virksomheder, der er ramt af de økonomiske konsekvenser af COVID-19.

"COVID-19-hjælpen har været meget efterspurgt blandt virksomhederne. Allerede to uger efter lanceringen havde 250 virksomheder fået godkendelse til en genstartsplan, og i dag har vi brugt alle vores Brexit-midler på COVID-19-indsatsen,” siger Jacob Chr. Nielsen, direktør for Erhvervshus Sydjylland.

Dorte Zacho Martinsen, medlem af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse:

"Det var det rigtige at gøre, da vi omlagde Brexit-indsatsen til en COVID-19-indsats. Virksomhederne efterspurgte ikke for alvor Brexit-rådgivning i foråret, men det gør de nu.”

Med de ekstra 10 mio. kr. forlænges Brexit-projektet til udgangen af 2021. Målet er at give 100 Brexit-ramte virksomheder specialiseret rådgivning, mens 360 virksomheder får mulighed for at deltage i kollektive arrangementer.

Fakta om indsatsen

  • Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har besluttet at støtte Brexit-rådgivningsprojektet ”Deal or no deal – that’s the question” med 10 mio. kr. fra de decentrale erhvervsfremmemidler. Indsatsen forlænges samtidig til udgangen af 2021.

  • Bestyrelsen bevilgede i juni 2019 9,7 mio. kr. til projektet og udvidede i foråret 2020 målgruppen til også at omfatte virksomheder, der er er ramt af økonomiske konsekvenser af COVID-19-pandemien.

  • Bestyrelsens indsats er en del af regeringens Brexit-handlingsplan fra 2019.

Læs mere om Brexit-indsatsen på Danmarks Erhvervsfremmebestyrelses hjemmeside.

Kontakt

Hvis du ønsker at vide mere om Brexit-programmet, kan du kontakte sekretariatet for Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse:

Chefkonsulent Susanne Gren Svendsen på 35 29 14 73 og susssv@erst.dk

Nøgleord

Billeder

Information om Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse

Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse
Vejlsøvej 29
8600 Silkeborg

3529 1700https://erhvervsfremmebestyrelsen.dk/

Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse skal bidrage til at styrke udviklingen i dansk erhvervsliv. Det sker ved at fremme en sammenhængende, efterspørgselsdrevet og lokalt forankret erhvervsfremme- og turismeindsats for virksomheder på tværs af hele Danmark.   

Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse igangsætter og finansierer decentrale erhvervsfremmeindsatser, der tager højde for forskelle i de regionale og lokale erhvervsmæssige udfordringer, muligheder og prioriteter.

 

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse

”Jeg gik fra at være produktfokuseret iværksætter til at lande investeringer og skalere”18.12.2025 15:49:29 CET | Pressemeddelelse

Hun havde helt styr på finansiel rådgivning, men manglede viden om opstart af virksomhed. Grundlægger i AI-virksomheden Dreamplan, Stine Kalmer Jørgensen, fik vejledning og udviklet kompetencer gennem tilbud, der nu leveres af Virksomhedsudvikling Danmark. Det hjalp hende med at rejse kapital og udvide medarbejderstaben med 12 ansatte. I dag er de 30 medarbejdere, platformen er solgt til flere finansielle aktører og har rundet over 1 mio. brugere.

Trecifret millionindsprøjtning skal få danske SMV’er i front med cirkulær økonomi13.11.2025 14:05:39 CET | Pressemeddelelse

Små og mellemstore virksomheder kan stå for en stor del af de løsninger, som skal få Danmark i mål med klimamålsætningerne – og det kan der være rigtig god forretning i. Derfor investerer Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse 272 mio. kr., der skal styrke over 200 SMV’ers arbejde med at reducere affaldsmængden og øge genanvendelse, mens de øger ressour-ceeffektiviteten.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye