Nu får virksomhederne opskriften på at tackle den næste krise

Formålet er at ruste danske virksomheder til kommende kriser og gøre dem bedre til at foregribe og handle på kendte og uventede udefra kommende begivenheder. Målet er dermed øge virksomhedernes modstandsdygtighed, deres resiliens - robusthed - og identificere nye forretningsmuligheder. Ambitionen er at kunne sætte mindst 1.000 virksomheder til at implementere nye procedurer og rutiner, der gør dem klar til at håndtere den næste krise - blandt andet med en ny virksomhedsguide, digitale værktøjer og med 30 konkrete virksomhedseksempler til efterfølgelse.
- I dag sker forandringer ofte hurtigere og mere uforudsigeligt end tidligere som følge af en stadig mere sammenhængende global og digital økonomi. Virksomheder skal tilpasse sig en ny verden, hvor eksisterende forretningsmodeller måske kommer til kort, og hvor nytænkning er påkrævet for at bevare konkurrenceevnen. Dette stiller nye krav til virksomhederne om, at de hurtigt skal kunne identificere, kvalificere og implementere nye idéer. Dertil kommer, at mindre produktionsvirksomheder allerede nu oplever krav om modstandsdygtighed med henblik på fx at forblive underleverandør til større virksomheder i fremstillingsindustrien, siger adm. direktør i Industriens Fond, Thomas Hofman-Bang.
I Modstandsdygtig.DK får de deltagende virksomheder vejledning af konsulenter fra de fire Godkendte Teknologiske Servicevirksomheder (GTS-institutter); Teknologisk Institut, Alexandra Instituttet, FORCE Technology og Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut i forhold til, hvordan de skaber en modstandsdygtig og mindre sårbar forretning. I løbet af træningsforløbet klædes ledelsen på til at handle proaktivt og gribe nye muligheder samt sikre den nuværende forretning mod fremtidige kriser. Fx ved at tænke i alternativer til deres nuværende operationsform og i at udvikle nye processer og rutiner for at kunne foregribe og handle på såvel kendte som uventede risici samt identificere nye forretningsmuligheder.
Agilitet og robusthed på agendaen
En ny undersøgelse fra McKinsey viser, at virksomhederne i projektets målgruppe særligt er blevet ramt på deres evne til at modstå trusler og pludselige forandringer i markedet – forretningsforstyrrelser - og at innovation af deres forretningsmodel står højt på dagsordenen. Det vil sige præcis de områder, som Modstandsdygtig.DK adresserer.
- Covid-19 pandemien har åbnet et vindue til at sætte agilitet og robusthed på dagsordenen i de mange danske SMV’er. Hvor der tidligere har været fokus på omkostningsreducering, har bestyrelser og ledelser nu fokus på at gøre virksomhederne parate til at imødegå nye kriser ved at øge deres modstandsdygtighed og gøre dette til en konkurrencefordel. Dette er et flagskibsprojekt, hvor vi skal hjælpe særligt de små og mellemstore danske virksomheder i og omkring fremstillingsindustrien til at blive mere modstandsdygtige overfor kommende kriser eller hurtige og uforudsete ændringer. Virksomhederne kan med Modstandsdygtig.DK trække på den brede viden og de erfaringer, som bl.a. GTS-partnerne bringer med til bordet, siger Juan Farre, CEO på Teknologisk Institut og formand for GTS-nettet.
Et eksempel er at gøre sårbarheden overfor globale kriser mindre ved at gøre globale forsyningskæder mere lokale – som samtidig øger bæredygtigheden, fordi fx råstoffer og komponenter skal transporteres over kortere afstande.
Nyt fokus i SMV’er
En virksomhed, som kan nikke genkendende til problemstillingen er Baron-Mixer A/S, som producerer mobilt blande- og håndteringsudstyr til byggebranchen. Virksomheden stillede allerede inden COVID-19 spørgsmålet: Hvor er de svageste led i jeres værdikæde?
- Det medførte, at vi besluttede os for at udbygge vores forsyningskæde med alternative leverandører for de mest kritiske komponenter, og dermed var vi velforberedte, da COVID-19 lukkede for den ene af vore leverandører Tilsvarende havde vi også forberedt os grundigt i UK, da Brexit blev en realitet, siger direktør Carsten Filsø, Baron-Mixer A/S.
Udover Industriens Fond er partnerne i Modstandsdygtig.DK. GTS-Institutterne Teknologisk Institut, FORCE Technology, Dansk Brand- og Sikringsteknisk Institut og Alexandra Instituttet samt Dansk Standard, Aarhus Universitet – Institut for Forretningsudvikling og Teknologi og EDHEC Business School, France. GTS står for Godkendt Teknologisk Service.
Fakta om projektet
Modstandsdygtig.DK skal via en virksomhedsguide, et fleksibelt træningsforløb, identificerbare cases og en målrettet kommunikationsindsats hjælpe virksomhedsledere og erhvervspartnere med, hvordan man skaber en modstandsdygtig og mindre sårbar forretning. Projektet tager udgangspunkt i internationalt anerkendte standarder, der giver virksomhederne konkrete værktøjer til at sikre en ledelseskultur med fokus på modstandsdygtighed og en struktureret tilgang til arbejdet.
Med et individuelt tilpasset virksomhedsforløb skal en partnerkreds bestående af GTS-institutterne Teknologisk Institut, FORCE Technology, Alexandra Instituttet og Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut samt Dansk Standard, Aarhus Universitet og EDHEC Business i første omgang hjælpe 50 virksomheder med at blive mere modstandsdygtige og give inspiration til det øvrige danske erhvervsliv via erhvervs- og formidlingspartnerne Dansk Erhvervsfremme – DEF, Erhvervshusene, Dansk Erhverv, Dansk Industri, Forening af statsautoriserede revisorer (FSR), Forsikring og Pension samt bestyrelsesnetværket for små og mellemstore virksomheder, Asnet.
Der afvikles 15 pilotforløb over 6 måneder og i alt 50 forløb over 2,5 år. Da ikke to virksomheder er ens, gennemføres der, med en eksplorativ tilgang, et individuelt træningsforløb tilpasset den enkelte virksomheds udfordringer og muligheder over 10 uger. Projektet løber over sammenlagt 3,5 år.
Læs mere på Modstandsdygtig.dk
Yderligere oplysninger: Direktør Thomas Hofmann-Bang, Industriens Fond via presse- og kommunikationschef Anders Brandtoft på 3337 6230 /mail: ab@industriensfond.dk. CEO Juan Farré, Teknologisk Institut via chefkonsulent Niels Tradsfeldt, mobil 7220 2769 / mail: ntt@teknologisk.dk, eller projektleder og centerchef Jan Overgaard, Teknologisk Institut, mobil: 7220 2022, mail: jov@teknologisk.dk .
Billeder

Information om Industriens Fond
Industriens Fond er en privat uafhængig fond, som arbejder på at styrke dansk erhvervslivs konkurrenceevne.
Følg pressemeddelelser fra Industriens Fond
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Industriens Fond
Nyt projekt sætter ecodesign og produktdata på SMV’ernes dagsorden9.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske virksomheder får nu mulighed for at styrke deres kompetencer og innovationskraft i takt med EU’s nye krav til ecodesign og digitale produktpas.
Nyt millionprojekt reducerer madspild og giver restprodukter større værdi8.5.2025 07:58:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks fødevareindustri genererer årligt 385.000 tons madspild. Nu skal et nyt projekt til 13 millioner kroner hjælpe virksomheder med at udnytte deres sidestrømme fra fødevareproduktionen mere effektivt og dermed nedbringe madspildet.
Ny undersøgelse: Social bæredygtighed er en nødvendighed for mange yngre medarbejdere10.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Diversitet og inklusion er i høj kurs blandt unge på det danske arbejdsmarked, viser ny undersøgelse fra Tænketanken EQUALIS og Industriens Fond. Et faktum, der stiller krav til arbejdsgiverne, hvis de vil rekruttere og fastholde unge talenter, siger adm. direktør i EQUALIS, Gine Maltha Kampmann.
Nyt værktøj skal hjælpe virksomheder i gang med takeback-løsninger3.4.2025 09:50:39 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks produktionsklynge MADE og Industriens Fond sætter nu gang i udviklingen af værktøjet ’Takeback strategier’, som skal hjælpe virksomheder med at tage brugte produkter retur for at reparere og genanvende dem. Startskuddet lyder 26. maj, hvor MADE inviterer til læringsdag om cirkulær produktion.
Nu skal rustfrit stål ikke gensmeltes – men genbruges direkte fra skrotbunken27.3.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Alt for mange danske produktionsvirksomheder omsmelter rustfrit stål i udlandet. Det vil nyt projekt ændre på, så rustfrit stål i højere grad genbruges. Virksomheder som blandt andre Grundfos skal være med til at bane vejen for et gennembrud ved at udvikle nye metoder og konkrete råd til at overkomme de største barrierer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum