Nu får København et LGBT+ medborgerhus
Kultur, fællesspisning og sociale arrangementer vil være på programmet, når et nyt LGBT+ kultur- og medborgerhus åbner dørene. Medborgerhuset bliver en realitet efter årets budgetforhandlinger i København.
Politikerne bag årets budget 2023 har besluttet at afsætte en million om året til huset i 2023 og 2024.
- Det er virkelig vigtigt at understøtte og styrke, at København er en mangfoldig by, og derfor skal vi selvfølgelig have et LGBT+ kultur- og medborgerhus. Jeg håber, at huset bliver et stærkt kulturelt og socialt samlingspunkt for LGBT+ personer i København, siger kultur- og fritidsborgmester Mia Nyegaard (RV)
Formålet er at skabe et medborgerhus i København, hvor LGBT+ personer kan samles om kulturelle, arrangementer og sociale fællesskaber. Det skal på samme tid være med til at minimere ensomhed og mistrivsel blandt LGBT+ personer.
Medborgerhuset kommer til at bestå af et indbydende opholdsrum med en frivilligt drevet café, hvor der kan afholdes alt fra litterære og musikalske arrangementer til kreative workshops, fællesspisninger og arrangementer.
Alle københavnere vil kunne bruge lokalerne, dog er de særligt forbeholdt LGBT+ organisationer.
Der er afsat ca. 2,0 millioner fordelt med 1,0 millioner kroner årligt i 2023 og 2024.
Kontakter
Spørgsmål kan rettes til Kultur- og Fritidsforvaltningens pressetelefon: 33 66 23 45
Information om Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Rådhuspladsen 1
1599 København V
+45 33 66 33 66https://www.kk.dk/kff
Kultur- og Fritidsforvaltningen i Københavns Kommunes fornemmeste opgave er at samarbejde med københavnerne om at skabe en by, der lever og udvikler sig.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Rekordmange badegæster i havnen denne sommer15.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Københavns Havn er for alvor blevet byens blå rekreative rum, hvor københavnere og besøgende mødes om vand, leg og afslapning. Antallet af besøgende på havnens badefaciliteter er steget markant i år, og sommeren 2025 ser ud til at blive det hidtil mest besøgte år.
Rekordmange internationale borgere forventes til velkomstarrangement i København12.9.2025 15:04:15 CEST | Pressemeddelelse
Når International Citizen Days løber af stablen i Øksnehallen den 19.-20 september, vil over 5.000 nye københavnske borgere blive præsenteret for byens tilbud indenfor job, bolig, kultur, fritid og demokratisk deltagelse.
"Vinter i København" skal styrke erhvervs- og kulturlivet4.9.2025 14:59:00 CEST | Pressemeddelelse
Med 10,5 millioner kroner ønsker København at give mere liv og kultur i årets mørke vintermåneder.
Ny spil- og filmfond skal styrke København som kreativt centrum i Europa4.9.2025 14:30:54 CEST | Pressemeddelelse
Fonden skal understøtte film-, spil- og mixed media brancherne for skabe arbejdspladser, tiltrække og uddanne nye talenter samt sikre branchernes intellectual properties.
Politikere sender over 800 millioner kroner til kultur- og fritidsområdet i København4.9.2025 10:45:20 CEST | Pressemeddelelse
En mere levende by i vintermånederne, styrkelse af de københavnske biblioteker og en ny film- og mediefond. Det er nogle af de initiativer, som partierne bag Københavns Kommunes budget for 2026 har fundet penge til.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum