Nu får du vejret 601 steder i Grønland
4.2.2019 11:59:09 CET | DMI – Danmarks Meteorologiske Institut | Pressemeddelelse

DMI’s nye hjemmeside har undergået en gennemgribende opgradering, som gør det nemmere for borgerne i Grønland at få de vigtigste vejrinformationer, så de kan være forberedt på det kommende vejr. Blandt andet kan borgerne hente vejrinformationer om langt flere steder end tidligere i Grønland.
Skræddersyet brugeroplevelse
Med den nye version af hjemmesiden bliver det muligt at tilpasse brugerfladen til den enkelte borger, så uanset om man bor i Nuuk, Nuugaatsiaqeller et helt tredje sted, hjælper hjemmesiden med at træffe vejrrelaterede beslutninger der, hvor man færdes i hverdagen. Hjemmesiden er til det formål stærkt opgraderet med steder, som tilbyder vejrinformationer - tidligere var der 47 steder med vejr, nu er der hele 601 steder i Grønland, hvilket giver endnu mere nøjagtige vejrudsigter.
”Vi skal klæde folk på til fremtidens vejr – kommer det til at sne eller blæse - er vejrforholdene gunstige i forhold til fx fiskeri eller jagt. Borgerne efterspørger vejrprodukter, som rummer de mest relevante og nøjagtige vejrinformationer, der hvor de færdes. Derfor kan man nu gemme de områder, der har ens særlige interesse, som favoritsteder. Befinder man sig fx i Nanortalik, så kan man automatisk få vejrinformationer knyttet til området. På den nye hjemmeside får borgerne populært sagt mulighed for at skræddersy brugerfladen til dem selv,” fortæller direktør for Danmarks Meteorologiske Institut Marianne Thyrring, der dækker hele Rigsfællesskabet.
Nyt enkelt design
På den nye hjemmeside er de mest kendte og benyttede vejrprodukter såsom temperatur, vejrikoner, lufttryk, nedbør, vind og bølger samlet i ét kort. Kortet er zoombart, så borgerne kan se flere detaljer og det er nu placeret på forsiden - alt sammen for at styrke overblikket over hele vejrpakken. Hjemmesiden er desuden blevet responsiv, så den tilpasser sig computer, tablet eller mobil.
”DMI er til for borgerne i hele Rigsfællesskabet, vi skal hjælpe folk med at træffe de rigtige dagligdagsbeslutninger på den mest enkle måde. Designet har derfor fået en grundig overhaling, og det er blevet mere brugervenligt med mulighed for at tilpasse hjemmesiden, så man får viden om vejret, de steder man har brug for det,” forklarer Marianne Thyrring.
Og hører man til dem, som elsker at fordybe sig i vejret, så er DMI’s vejrarkiv fortsat spækket med alskens nyheder om vejr.Alt i alt er der arbejdet på at forbedre hjemmesiden, så brugerne får overblik over vejret på den mest simple måde.
Kontakter
DMI Kommunikation
Tlf:39157509presse@dmi.dkBilleder
Information om DMI – Danmarks Meteorologiske Institut
Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) blev etableret i 1872, og det er i dag en institution under Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet.
DMI varetager den meteorologiske betjening af samfundet inden for Rigsfællesskabet Danmark, Færøerne og Grønland med omliggende farvande og luftrum.
Den meteorologiske betjening omfatter prognose- og varslingstjeneste samt kontinuerlig overvågning af vejr, klima og dertil relaterede miljømæssige forhold i atmosfæren, på landjorden og i havet.
Følg pressemeddelelser fra DMI – Danmarks Meteorologiske Institut
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DMI – Danmarks Meteorologiske Institut
Europa rykker tættere på fremtidens varsling af ekstremt vejr16.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mens Danmark holder efterårsferie, samler DMI omkring 80 europæiske vejreksperter i København for at tage næste skridt i Destination Earth-projektet. Målet er en digital tvilling af Jorden, der automatisk opdager ekstreme vejrhændelser og sætter meget detaljerede prognoser i gang dér, hvor vejret kan få store konsekvenser.
Ny forskning: AMOC kan svækkes kraftigt – og komme sig igen15.10.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye modelberegninger fra DMI viser, at AMOC, et stort system af havstrømme i Atlanterhavet, kan blive markant svagere i et gradvist varmere klima, men genvinde sin styrke, hvis opvarmningen vendes.
DMI’s Klimaatlas bliver model for nyt græsk klimaatlas25.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Grækenland ligger i et europæisk klimahotspot, hvor hedebølger, tørke, naturbrande og oversvømmelser spiller en stadig større rolle. Nu skal erfaringer, metoder og kode fra DMI være med til at skabe et græsk klimaatlas, der omsætter klimadata til konkret viden om fremtidens klima.
Marine hedebølger kan ramme danske farvande 250 dage om året17.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal i DMI’s Klimaatlas viser, at havet omkring Danmark bliver varmere i fremtiden. Antallet af dage med marine hedebølger kan stige med over 500 procent frem mod slutningen af århundredet.
Nyt stort studie: gletsjere smelter med stor hast16.9.2026 11:05:16 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt studie, der har undersøgt iskappernes udvikling gennem et halvt århundrede, understreger, at størstedelen af tabet af is sker fra iskapperne i form af gletsjerkælvning – og det går stærkt. Den viden skal hjælpe forskerne med at estimere fremtidens havniveaustigninger endnu bedre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

