Nu er hele Nyt Hospital Herlev taget i brug

Søndag formiddag blev der sat to streger under en veloverstået flytning af indlagte patienter, og at hele Nyt Hospital Herlev nu er taget i brug.
I løbet af lørdag og søndag flyttede Afdeling for Kvindesygdomme, Graviditet og Fødsler, Behandling af Nyfødte, Operationsgang, Opvågning og Intensiv Behandling ind i helt nye og lyse rammer.
En god start på livet
På fødeområdet betyder det, at både fødende og medarbejdere kan se frem til lyse og store fødestuer, der er indrettet med sansekoncept, og en beliggenhed tæt på både operationsgang, barselsafsnit og Behandling af Nyfødte.
"En af sundhedsvæsnets fornemste opgaver er at give de nyfødte en god start på livet. Jeg er derfor meget glad for, at vi kan tilbyde nye og langt bedre omgivelser til de fødende og deres familier. Barselsgangen er indrettet med enestuer, og der er lavet specialstuer til for tidligt fødte børn, så de nybagte familier kan få fred og ro i den første tid. Med de nye rammer kan vi i endnu højere grad leve op til den moderne families ønsker og behov," siger regionsrådsmedlem og formand for Nyt Hospital Herlevs politiske følgegruppe Randi Mondorf (V).
Styrkelse af hospitalet
På operationsområdet er der, ud over nye, moderne og lyse operationsstuer, også fordele ved beliggenheden tæt på Akutmodtagelsen og intensivafsnittet. På intensivafsnittet bliver der mere plads til både patienter og pårørende, en flot udsigt til de grønne haver og desuden en stor terrasse til patienterne.
"Der ligger en enorm indsats bag flytningen, og jeg vil gerne sige tak til alle involverede. Samlingen af operationsgang, intensivafsnit og det akutte i én bygning er en styrkelse af området og af hospitalets profil. Og med de nye, moderne og imødekommende rammer, som vi nu kan tilbyde på kvinde-barn området, er der god grund til at være både glad og stolt i dag. Både på patienternes, medarbejdernes og hospitalets vegne," siger vicedirektør på Herlev og Gentofte Hospital, Lisbet Ravn.
Flytning gik efter bogen
Selve patientflytningen, der er en kompleks opgave, tog i alt godt tre timer og gik helt efter bogen. Både planlægning og udførelsen af flytningen er sket i samarbejde mellem erfarne folk fra en række faggrupper på hospitalet, Center for IT og Medicoteknologi, Center for Ejendomme, og det canadiske firma Health Care Relocations, som har arbejdet med hospitalsflytninger i hele verden.
Første halvdel af indflytningen skete sidste år, hvor Akutmodtagelsen, Afdeling for Børn og Unge, Afdeling for Mave-, Tarm- og Leversygdomme samt Sengeafsnit for Infektionssygdomme og Ældresygdomme indtog de nye rammer.
Nyt Hospital Herlev i fakta og tal
Weekendens indflytning drejede sig om dele af Afdeling for Bedøvelse, Operation og Intensiv Behandling, dele af Afdeling for Kvindesygdomme, Graviditet og Fødsler og Behandling af Nyfødte. Dermed er ibrugtagningen af den nybyggede del af hospitalet komplet og rummer:
- 56.000 m2
- Akutmodtagelse
- Børne- og Ungemodtagelse
- Fødemodtagelse
- Ca. 240 sengestuer i Akuthuset
- Ca. 45 sengestuer i Kvinde-Barn-Centeret
- Børneambulatorier
- 11 fødestuer
- 11 operationsstuer, heraf to til kejsersnit
- 17 opvågningspladser
- 20 intensivstuer, 2 traumestuer, 1 hjerteundersøgelsesstue
- 3 CT-skannere, 1 MR-skanner, multifunktionsskanner og alm. røntgenudstyr
- 2,25 mia. kr. kvalitetsfondsbevilling (dækker også udvidelse af Servicebygning mm.)
For yderligere info
- Kontakt presseenheden på 70209588 eller på presse@regionh.dk
Billeder
Information om Region Hovedstaden
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Hedeture og søvnbesvær: Sådan vil Region H støtte ansatte i overgangsalderen23.12.2025 07:15:00 CET | Pressemeddelelse
Region Hovedstaden har besluttet at indføre en række indsatser målrettet kvindelige ansatte i overgangsalderen. Fremover skal overgangsalder indgå i MUS-samtaler, og ledere skal have viden om overgangsalder.
178 mio. kr. til psykiatrien: Bedre behandling til børn, unge og voksne22.12.2025 11:37:17 CET | Pressemeddelelse
Region Hovedstaden har nu lagt en plan for, hvordan midlerne fra 10-års planen for psykiatrien skal bruges i 2026. Blandt initiativerne er hurtigere udredning og bedre behandlingen i voksenpsykiatrien, mens børn og unge får flere ambulante tilbud og bedre bemanding på de psykiatriske akutmodtagelser.
Røntgen på hjul sparer sårbare ældre for tur på hospitalet22.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Region Hovedstaden lancerer en mobil røntgenenhed, som kører fra Herlev og Gentofte Hospital ud til sårbare ældre på plejehjem. Det skal øge trygheden og sikre en mindre stressende og mere værdig oplevelse.
Region Hovedstaden har vedtaget ny råstofplan17.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Regionsrådet har vedtaget en ny råstofplan, der udpeger 12 nye områder og 8 udvidelser af eksisterende områder, hvor der kan hentes råstoffer til bygge- og anlægsarbejde. Ifølge planen skal alternative råstoffer som overskudsjord og genanvendte byggematerialer udgøre mindst 20 procent af regionens samlede forbrug i 2030.
Nu er der landsdækkende hjælp til borgere med selvmordstanker15.12.2025 07:11:04 CET | Pressemeddelelse
Region Hovedstaden lancerer en ny hjemmeside, der giver redskaber til at tackle tanker om selvmord.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



