Nu åbner Green Lounge – Hejnsvigs nye hæng ud-sted
20.6.2022 14:21:53 CEST | Billund Kommune | Pressemeddelelse

Et samarbejde mellem KFUM Spejderne i Hejnsvig og Billund Kommune er blevet til et nyt hæng ud-sted for børn og unge i Hejnsvig. Stedet hedder "Green Lounge – naturoplukker for børn og unge i Hejnsvig”, fordi det er placeret på kanten mellem by og natur og skal åbne naturen for børn og unge.
Til åbningen vil der være korte taler fra både kommunalbestyrelsesmedlem Majbrit Rasmussen, projektlederen fra Billund Kommune samt ved Hejnsvig Skoles elevråd, som har været med til at lave et codex for, hvordan man skal opføre sig, når man bruger Green Lounge.
Der er gode muligheder for at benytte sig af noget af det forskellige grej, som er i Green Lounges grejbanker, og så er der også lidt vådt og tørt til de fremmødte.
Grejbanker og codex
Grejbankerne ved Green Lounge vil give rig mulighed for, at dagplejebørn, børnehavebørn og skolebørn kan lære noget om naturen med naturgrej som f.eks. sommerfuglenet, lupglas og bestemmelsesduge for insekter og træer.
Udover naturgrej indeholder grejbanken også forskellige spil som rundbold, kongespil og roundnet. Der er også tæpper at finde, hvis man hænger ud ved Green Lounge i de koldere tider på døgnet eller året. Man vil også kunne komme til at se film, da der bliver hængt et lærred op, og der er stikkontakter til opladning af eksempelvis telefoner eller miniprojektorer.
Elevrådet fra Hejnsvig Skole har deltaget i en workshop, hvor der skulle laves et codex til Green Lounge. Codex’et skal være med til at gøre Green Lounge til et rart og trygt sted at være, hvor der er plads til alle uden en løftet pegefinger fra voksne. Codex’et bliver også præsenteret til åbningen.
Green Lounge ligger Kirkevej 25, 7250 Hejnsvig. Projektet er støttet af Friluftsrådet, Norlys vækstpulje, Lokale og Anlægsfonden samt Billund Kommune.
Kontakter
Andreas BjerrePresse- og brandingchef
Direkte: 79 72 72 09
Mobil: 24 92 86 79
Billeder

Information om Billund Kommune
Hjemsted for Børnenes Hovedstad og en af Danmarks bedste erhvervskommuner.
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Kulturskolens store Gallashow vender tilbage i 202726.10.2026 09:59:11 CET | Pressemeddelelse
Et stykke kulturhistorie genopstår efter otte år i Billund Kommune med Kulturskolens Gallashow. I 2027 kan publikum igen nyde det store show, som tidligere har samlet hele kommunen.
Det nye Ungeråd sætter fokus på mobilitet20.10.2026 08:17:55 CEST | Pressemeddelelse
Det kommende års Ungeråd har nu konstitueret sig og har allerede fokus rettet mod emner, der berører unge, heriblandt bedre mobilitet i kommunen.
Tre forskellige projekter har fået del i de Grønne Puljer7.10.2026 08:48:33 CEST | Pressemeddelelse
De to Grønne Puljer på i alt godt 2 mio. kr. fra Havremarken Solcellepark i Billund og Solcelleparken Herregårdsvej i Urup blev uddelt på kommunalbestyrelsens seneste møde den 6. oktober 2026. I alt 10 projekter havde søgt om midlerne, som endte med at blive fordelt på tre projekter i hhv. Urup, Filskov og Grindsted.
Danmark får EM i dart 2028 hjem på 50-års jubilæet med Billund som værtsby2.10.2026 13:55:29 CEST | Pressemeddelelse
Europamesterskabet i dart vender tilbage til Danmark i 2028. Den Europæiske Dartunion har tildelt mesterskabet til Danmark, hvor, Dansk Dart Union, Billund Kommune og Sport Event Denmark står bag værtskabet. Samtidig markerer EM 2028 et særligt jubilæum, da det er 50 år siden, Danmark var med til at skabe turneringen.
Visionen om Børnenes Hovedstad skal leve videre i ny struktur29.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gennem 14 års samarbejde mellem Billund Kommune og LEGO Fonden har arbejdet med Billund som Børnenes Hovedstad udviklet sig og opnået bredere forankring. Det modnede samarbejde går nu ind i en ny fase, hvor det fællesejede selskab Center for Børnenes Hovedstad vil blive afviklet. Den fælles ambition om Billund som Børnenes Hovedstad fortsætter, men samarbejdet får fremover en ny form.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
