Nu åbner billetsalget til Sports- og Kulturgalla
Hvis man savner fest, hyldest og dejlig stemning er der godt nyt. Billetsalget til Sports- og Kulturgalla åbner mandag den 2. august, og alle har mulighed for at være en del af den store hyldest, som løber af stablen onsdag den 25. august i MAGION. Dørene åbner klokken 17:30, og showet foregår fra 18:00-21:00.
Sports- og Kulturgalla er Billund Kommunes hyldest til kultur- og fritidslivet. Årets indsatser bliver fejret med både teateroplevelser, musik og gymnastik. Selvom man ikke er modtager af en hædersbevisning, nomineret eller ledsager, har man alligevel mulighed for at deltage i den festlige aften. Billetprisen er 100 kroner plus gebyr, og for det får man udover underholdning og prisuddelinger også en let anretning og én genstand.
”Jeg glæder mig enormt meget til at hylde alle de imponerende indsatser, dygtige ildsjæle har formået at udføre – og så endda under en pandemi. De fortjener i den grad hyldest med god underholdning, lækker mad og priser,” siger borgmester Ib Kristensen, som uddeler priserne sammen med Udvalgsformand for Unge og Kulturudvalget Stephanie Storbank.
Sidste år måtte vinderne modtage priserne digitalt, men sådan bliver det ikke i år.
Prisvindere
Man har i foråret kunne indstille kandidater til priserne, og efterfølgende har Kultur- og Fritidsrådet valgt vinderne, som bliver afsløret på aftenen den 25. august.
På aftenen uddeles fem priser samt æresprisen til en person, der har ydet en fortjenstfuld bedrift eller indsats inden for sportens eller kulturens verden. De øvrige priser er:
- Årets Hold
- Årets Leder/Træner
- Årets Kulturtalent
- Årets Idrætstalent
- Årets Kulturpris
Der er som altid hædersbevisninger til både unge under 18 og udøvere over 18, der har opnået ekstraordinære toppræstationer ved DIF-godkendte mesterskaber eller tilsvarende, eller som fortjener en hædersbevisning for sin præstation inden for kulturområdet eller fritidslivet.
Alle gældende retningslinjer i forhold til COVID-19 vil blive overholdt på aftenen. Man kan bestille sin billet frem til 17. august på billund.dk/billet-sportsogkulturgalla
Kontakter
Andreas BjerrePresse- og brandingchef
Direkte: 79 72 72 09
Mobil: 24 92 86 79
Information om Billund Kommune
Hjemsted for Børnenes Hovedstad og en af Danmarks bedste erhvervskommuner.
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Billund Kommune får ny kommunikationschef30.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pr. 1. august 2025 er det Anya Palm, der sætter sig i stolen som ny kommunikationschef i Billund Kommune. Hun har erfaring som både prisvindende korrespondent i DR, men også som pressechef og kommunikationschef i både det private og offentlige.
Byggegrunde i Billund sælger med rekordfart25.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune har netop solgt 22 byggegrunde i én udbudsrunde i Billund. Det er ny rekord.
Ny stabschef for Strategi, HR og Kommunikation i Billund Kommune17.6.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Henrik Møller Nielsen er pr. den 1. august 2025 ansat som ny stabschef for Strategi, HR og Kommunikation i Billund Kommune. Han trækker på en solid erfaring fra Esbjerg Kommune.
Fra hjemstedet for Børnenes Hovedstad til hovedstaden: Over 200 elever skal til Skole OL-finalen17.6.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom Billund Kommune ikke længere er værtskommune for Skole OL-finalen, bliver det stadig med deltagelse af børn og frivillige fra kommunen, når årets finaler afvikles i København i denne uge. Billund Kommune sender over 200 elever, når der skal dystes med værdierne fællesskab, færdighed og fairplay i fokus.
Økonomiudvalget i Billund Kommune ønsker en ny direktør til Børn, Unge og Arbejdsmarkedsområdet16.6.2025 12:12:23 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med kommunalbestyrelsesmødet tirsdag d. 17. juni vil der blive behandlet en ekstraordinær dagsorden, hvor det indstilles, at samarbejdet med direktør for Børn, Unge og Arbejdsmarked, Anders Lundsgaard, skal ophøre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum