Norsktalende sønderjyde bliver ny distriktsskoleleder

Det bliver en erfaren skoleder med sønderjyske aner, der skal stå i spidsen for Tønder Kommunes største skoledistrikt.
Således kan 50-årige Christina Adelhardt snart kalde sig distriktsskoleleder for Distrikt Tønder, der tæller Grundskolen og Overbygningsskolen i Tønder samt Møgeltønder Skole og Digeskolen i Højer.
Christina Adelhardt kommer fra en stilling som såkaldt opvækstchef i Tingvoll Kommune i Norge. Her har hun siden 2019 blandt andet haft ansvaret for tre børnehaver, tre grundskoler og voksenundervisning.
Tidligere har hun haft en lederstilling i uddannelsesdirektoratet i Norge, ligesom hun også har været skoleleder på Dale Barneskole i Kristiansund.
Store ambitioner og visioner
Af samme årsag begår den nye distriktsskoleleder sig almindeligvis på norsk, men hun er faktisk født og opvokset i Hviding syd for Ribe. Derfor er jobbet i Tønder også en mulighed for at komme hjem til familien i Danmark og få genopfrisket de danske og sønderjyske gloser:
- Min far og mine to yngste børn på henholdsvis 20 og 22 år bor alle i Ribe. Og begge mine børn skal begynde at studere i Aarhus efter sommerferien. Så efter 22 spændende år i Norge glæder jeg mig til igen at flytte hjem til familien i Sønderjylland, fortæller Christina Adelhardt.
Med sig tager hun store ambitioner og mange visioner for folkeskolerne i Tønder Kommune:
- Jeg ønsker at bidrage til, at børn og unge skal møde en skole, hvor de lærer og udvikler sig og samtidig bevarer læringslysten. Vi skal arbejde for kreativ udforskning og skabe en mere inkluderende, praktisk og meningsfuld skole for både ansatte, forældre og elever.
Selv har Christina Adelhardt solid erfaring med lærergerningen gennem 11 år som skolelærer i Danmark og Norge, ligesom hun har taget sin læreruddannelse på Ribe Statsseminarium og en Master i Kunnskapsledelse på Universitet Nord i Norge og CBS i København.
Christina Adelhardt har 1. september sin første arbejdsdag som distriktsskoleleder for Distrikt Tønder.
Nøgleord
Kontakter
Lene Nørgaard HansenStedfortrædende skolechefSkoler & Dagtilbud
Tlf:+45 30 36 59 84Lnh1@toender.dkBilleder
Information om Tønder Kommune
Følg pressemeddelelser fra Tønder Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tønder Kommune
Tønder Kommune klar til dialog med lodsejere om lavbundsprojekter3.7.2025 13:45:23 CEST | Pressemeddelelse
Tønder Kommune er nu klar til at tage næste skridt i arbejdet med den grønne trepart. Efter et intensivt forarbejde er kommunen i samarbejde med den Lokale Lokale Trepartsgruppe (LLT) klar til at tage en snak med lodsejerne om indsatsen. Der er identificeret flere områder, der har potentiale til at blive kollektive lavbundsprojekter i forskellige størrelser og skalaer. Arbejdet sker som led i den nationale Grønne Trepart, hvor målet er at nedbringe landbrugets CO2-udledninger, forbedre den økologiske tilstand i kystvande og skabe mere sammenhængende natur.
Måltidsglæde på menuen i Toftlund26.6.2025 16:06:24 CEST | Pressemeddelelse
Fællesskab og livskvalitet for mennesker med synkebesvær trækker opmærksomhed fra politikere, eksperter og presse til Tønder Kommune.
Nu er der hjælp at hente for pårørende til psykisk sårbare i Tønder Kommune24.6.2025 10:38:41 CEST | Pressemeddelelse
Ny pårørendevejleder skal støtte og guide pårørende i en svær hverdag.
Hurtig indsats mod olieforurening: Oprensning i gang på Rømø12.6.2025 19:54:46 CEST | Pressemeddelelse
To traktorer med strandrensere arbejder i disse timer intenst på Lakolk Strand for at fjerne de olieperler, som tidligere på dagen blev konstateret på kysten.
Olie på Rømø – strandene er afspærret12.6.2025 13:27:51 CEST | Pressemeddelelse
Der er konstateret olieforurening langs stranden fra Lakolk og hele vejen ned til sydspidsen af Rømø. Det er små olieklumper, der ligger i plamager tæt ved vandkanten.Derfor er strandene i området lige nu spærret – og badning er forbudt. Beredskabet er på stedet og samarbejder tæt med politiet, Beredskabsstyrelsen og Miljøstyrelsen. Vi holder øje med situationen og gør, hvad vi kan for at begrænse skaderne. Vi opfordrer alle til at respektere afspærringerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum