Norlys udnævner direktør for Stakeholder Relations

”Norlys har nået et modenhedsniveau som virksomhed, hvor det er afgørende, at vi har stærke relationer til vores interessenter. Vi ønsker at komme endnu tættere på vores ejere, kunder, medarbejdere, partnere, presse, politikere og regulerende myndigheder, og Ulf Lund er oplagt til at løfte den opgave,” siger koncerndirektør Jesper Barslund.
Ulf Lund er i forvejen ansvarlig for nogle af Norlys’ større strategiske projekter på teleområdet, og det ændrer udnævnelsen ikke ved. Tidligere har Ulf Lund været direktør for Boxer, som blev en del af Norlys-koncernen for fire år siden, og han har også en mangeårig baggrund i TDC og Yousee.
Norlys ejer blandt andet Danmarks største fibernet og det næststørste elforsyningsnet samt halvdelen af selskabet Eurowind, der producerer grøn energi fra vind og sol. På slutkundemarkedet leverer Norlys energi, internet eller tv til flere end 1,7 mio. kunder, og koncernen ønsker også at udvide med en markant position på mobilmarkedet.
”Vi har ambitiøse vækstplaner for alle vores forretningsområder, og dem kan vi kun lykkes med sammen med andre, ligesom vi er afhængige af gode rammebetingelser. I Norlys har vi en grundlæggende tro på, at fællesskab skaber stærke resultater, og det er jeg stolt over at blive bannerfører for,” siger Ulf Lund.
Kontakter
Ulf LundDirektør for Stakeholder Relations
Tlf:41329500ulflun@norlys.dkBilleder
Information om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi leverer energi, ladestandere, internet og tv til 1,7 millioner kundeforhold og har 3.500 medarbejdere i blandt andet Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København. Norlys er ejet af 800.000 andelshavere.
Vi arbejder for grøn omstilling og digitalisering. Ud over vores kunderettede aktiviteter ejer vi landets største elnet og landets største fibernet. Derudover er vi delejere af Norlys Energy Trading, som handler med energi og Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Danske elbilister har dagligt fået syv nye steder at lade hos Norlys i år15.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I årets første ni måneder har Norlys hver dag føjet knap syv nye steder at lade til sit landsdækkende ladenetværk. Det er med til at give det stadigt stigende antal elbilister sikkerhed for at kunne lade elbilen, uanset hvor i landet de bevæger sig hen.
Norlys overtager en stor del af E.ON’s ladekunder30.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale mellem Norlys og E.ON Drive betyder, at en stor del af nuværende privat- og erhvervskunder hos E.ON kan fortsætte deres ladeaftale hos Norlys.
17 millioner i spil i Norlys Vækstpulje: Ansøgningsfristen nærmer sig29.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys Vækstpulje har støttet hele 685 forskellige initiativer i 2025, og 1. oktober er sidste frist for at søge om støtte til ens projekt i år. Der er afsat knap 17 millioner kroner til årets sidste støtterunde.
Norlys’ kundeforretning forenkler og fremtidssikrer organisationen25.9.2025 12:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys ændrer nu organisationen i koncernens kundeforretning som en del af integrationen af Telia Danmark ind i Norlys og for at sikre en økonomisk bæredygtig forretning fremadrettet. Derfor opsiges 137 medarbejdere og ledere.
Elpriserne sætter rekord: Aldrig har der været så mange timer med negative elpriser22.9.2025 10:51:38 CEST | Pressemeddelelse
Søndag blev der sat en ny rekord i antallet af timer med negative elpriser i Danmark, og særligt vest for Storebælt har der været rigtig mange timer, hvor forbrugerne har kunnet glæde sig over priserne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

