Norlys udnævner direktør for Stakeholder Relations
4.10.2021 10:47:25 CEST | Norlys | Pressemeddelelse

”Norlys har nået et modenhedsniveau som virksomhed, hvor det er afgørende, at vi har stærke relationer til vores interessenter. Vi ønsker at komme endnu tættere på vores ejere, kunder, medarbejdere, partnere, presse, politikere og regulerende myndigheder, og Ulf Lund er oplagt til at løfte den opgave,” siger koncerndirektør Jesper Barslund.
Ulf Lund er i forvejen ansvarlig for nogle af Norlys’ større strategiske projekter på teleområdet, og det ændrer udnævnelsen ikke ved. Tidligere har Ulf Lund været direktør for Boxer, som blev en del af Norlys-koncernen for fire år siden, og han har også en mangeårig baggrund i TDC og Yousee.
Norlys ejer blandt andet Danmarks største fibernet og det næststørste elforsyningsnet samt halvdelen af selskabet Eurowind, der producerer grøn energi fra vind og sol. På slutkundemarkedet leverer Norlys energi, internet eller tv til flere end 1,7 mio. kunder, og koncernen ønsker også at udvide med en markant position på mobilmarkedet.
”Vi har ambitiøse vækstplaner for alle vores forretningsområder, og dem kan vi kun lykkes med sammen med andre, ligesom vi er afhængige af gode rammebetingelser. I Norlys har vi en grundlæggende tro på, at fællesskab skaber stærke resultater, og det er jeg stolt over at blive bannerfører for,” siger Ulf Lund.
Kontakter
Ulf LundDirektør for Stakeholder Relations
Tlf:41329500ulflun@norlys.dkBilleder
Information om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi leverer energi, ladestandere, internet og tv til 1,7 millioner kundeforhold og har 3.500 medarbejdere i blandt andet Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København. Norlys er ejet af 800.000 andelshavere.
Vi arbejder for grøn omstilling og digitalisering. Ud over vores kunderettede aktiviteter ejer vi landets største elnet og landets største fibernet. Derudover er vi delejere af Norlys Energy Trading, som handler med energi og Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Elprisen topper i aften, men ekstremt høje priser er stadig en sjældenhed22.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Elprisen tager igen i aften et markant hop, men forbrugerne bør se på årets samlede prisbillede frem for ganske få dyre timer. For der er faktisk langt flere timer med negative elpriser end med de ekstremt dyre.
Dyr gas sender elprisen over én krone i gennemsnit for første gang siden energikrisen15.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Halvvejs gennem september ligger den gennemsnitlige elpris over én krone per kilowatt-time for første gang i knap fire år. Hvis priserne fortsætter på samme niveau, tegner september til at blive en dyr måned for de danske elkunder.
Norlys’ kundeselskab henter erfaren teleprofil til bestyrelsen11.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Thomas Helbo, der er teknologidirektør i hollandske VodafoneZiggo, er indtrådt i bestyrelsen hos Norlys’ kundeselskab. Han kommer med stor international erfaring fra telebranchen og et stærkt fokus på teknologi, automatisering og kundeoplevelser.
Vindstille vejr og dyre gaspriser sender elpriserne i vejret10.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne skal forberede sig på nogle af årets dyreste strømtimer torsdag aften. I de dyreste timer passerer den rene elpris nemlig 3 kr./kWh i både Vest- og Østdanmark.
Norlys vender mobilmarkedet på hovedet og gør fri data til standard1.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. september gør Norlys fri data til standard i alle nye private mobilabonnementer. I stedet for at vælge datapakke skal kunderne fremover vælge den hastighed på forbindelsen, der passer til deres behov.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

