Norlys-resultat overstiger forventningerne

2021 har været et begivenhedsrigt år præget af et meget højt tempo og massiv udvikling og transformation i Norlys. Samtidig har energi-og telekoncernens økonomiske resultater endnu engang oversteget forventningerne.
- Vi har realiseret et driftsresultat på over 2 milliarder kroner, hvilket er 10% bedre end i 2020. Den positive udvikling er båret af fremgang på tværs af koncernen, hvor alle divisioner leverer på budget eller bedre. Samtidig var 2021 præget af en række engangsposter, som var i vores favør, og som er medvirkende til at vores resultat før skat er over 1 milliard kroner. Det er mere end en fordobling af vores 2020-resultat, så vi har grund til at være meget tilfredse med årets finansielle udvikling, siger Jens Erik Platz, som er bestyrelsesformand i Norlys.
Samtidig har Norlys leveret på sit fusionsløfte om at sikre synergier for mindst 250 millioner kroner om året fra 2021.
- Fusionen har leveret markant over forventning både finansielt og forretningsmæssigt. Vi er en koncern i rivende udvikling, og vi står stærkt i alle vores forretningsområder, så vi er godt rustet til fremtiden, konkluderer Jens Erik Platz.
Fordele for andelshaverne
Udviklingen i 2021 har på flere områder været til gavn for energi- og telekoncernens knap 750.000 andelshavere.
- Vi har haft fart på vores fiberudrulning, og vi kan nu levere fibernet til 88% af vores andelshavere og flere end 700.000 adresser i alt. Vi har også investeret næsten 800 millioner kroner i vores elnet, som skal være rustet til en fremtid med et langt højere elforbrug blandt andet i takt med, at antallet af elbiler og varmepumper stiger. Samtidig har vi givet over 500 millioner kroner i rabat på elnettarifferne, hvilket også gjorde sig gældende i 2020, og rabatordningen fortsætter her i 2022, så den samlede rabat i perioden 2020-2022 bliver 1,5 milliarder kroner, siger Niels Duedahl, adm. direktør i Norlys.
God start for Norlys Energy Trading og eMobility
Norlys og Eurowind Energy har i fællesskab etableret energihandelsselskabet Norlys Energy Trading, som gennemførte sin første handel i maj 2021.
- Selskabet skal sikre markedsmæssige synergier mellem produktions- og forbrugsleddet i den sammenhængende grønne værdikæde og samtidig håndtere begge selskabers energihandel og risikostyring. De markante stigninger i energipriserne har betydet, at Norlys Energy Trading er gået mere forsigtigt til værks, men de har alligevel formået at skabe en stabil indtjening og sorte tal på bundlinjen, siger Niels Duedahl videre.
Et nyt forretningsområde så også dagens lys i Norlys i 2021, hvor energi- og telekoncernen tog de første skridt i etableringen af sin ladestanderforretning med opladning til elbiler.
- Vi opsatte i slutningen af året de første ladestandere, og vi har siden indgået samarbejde med blandt andet Dansk Golf Union omkring ladestandere til 186 danske golfklubber. Samtidig har vi de første 100 private kunder i gang med at teste vores løsning. Herfra kommer det til at gå stærkt, og vores ambition er, at vi har opsat 300.000 landestandere inden 2030, fortæller Niels Duedahl.
Fiberfrasalg og usikre energimarkeder
Også i de første måneder af 2022 har der været fart på, og Norlys har blandt andet indgået en aftale om at frasælge 35% af sit fibernet til et konsortium bestående af hollandske PGGM og det franske energiselskab EDF. Derudover har perioden naturligt været præget af de voldsomt stigende energipriser.
- Vi kigger ind i en tid med fortsat meget store udsving i energipriserne – ikke mindst på grund af krigen i Ukraine. Det påvirker i høj grad vores kunder og andelshavere, og det presser også vores risikomæssige disponeringer og stiller store krav til vores garantistillelser over for børserne, så det er en krævende og udfordrende tid på godt og ondt, siger Niels Duedahl.
Kontakter
Anne BrandborgKommunikationspartner, Koncern
Tlf:+45 20250830annbra@norlys.dkBilleder
Links
Information om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi leverer energi, ladestandere, internet og tv til 1,7 millioner kundeforhold og har 3.500 medarbejdere i blandt andet Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København. Norlys er ejet af 800.000 andelshavere.
Vi arbejder for grøn omstilling og digitalisering. Ud over vores kunderettede aktiviteter ejer vi landets største elnet og landets største fibernet. Derudover er vi delejere af Norlys Energy Trading, som handler med energi og Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Nye Norlys-ladeparker giver vognmænd opladningssikkerhed i hele landet12.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fredag d. 12. december indvier Norlys hele fem nye offentlige ladeparker til den tunge transport på én gang. Dermed får vognmænd nu sammenhængende muligheder for at lade deres ellastbil i hele Danmark. Det gør elektrificeringen af branchen mere tilgængelig end nogensinde.
Norlys føjer knap 300 nye ladepunkter til hovedstaden som en del af stort udbud3.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Norlys har netop vundet et nyt udbud i Københavns Kommune og føjer derfor knap 300 nye ladepunkter til det københavnske ladenet.
Norlys med juleadvarsel: Danskerne har travlt i december, og det forsøger hackerne at udnytte1.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Op mod jul stiger de it-kriminelles aktivitet markant, og derfor er det vigtigt, at danskerne er ekstra opmærksomme på, hvilke links de fx klikker på i de mails, de modtager.
Norlys Vækstpulje uddeler støtte for mere end 22 millioner kroner26.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tæt på overgangen til december måned har flere lokale initiativer netop fået besked om, at de får en tidlig julegave fra Norlys Vækstpulje, der har udvalgt dem som et af de i alt 301 projekter, der støttes økonomisk. I alt har Norlys Vækstpulje støttet de mange projekter med 22,4 millioner kroner.
Norlys sænker prisen på flere ladeprodukter11.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra januar bliver det billigere at have en ladeboks fra Norlys. Samtidig skruer energi- og telekoncernen op for rabatten, når ladeboks-kunderne lader på Norlys’ landsdækkende ladenetværk.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

