Norlys og SEF Fiber udvider samarbejdet

I april 2021 indgik SEF Fiber et samarbejde med den uafhængige brancheplatform OpenNet med ønsket om at åbne fibernettet for flere indholdsudbydere. Nu er den første aftale gennem brancheplatformen indgået med Norlys - og ifølge det sydfynske fiberselskab, lå valget af samarbejdspartner lige til højrebenet:
- Siden 2016 har vi haft et tæt samarbejde med Stofa som indholdsleverandør på vores fibernet. Det giver derfor god mening at indgå den første udbyderaftale med dem. Den nye aftale sikrer, at vi kan fortsætte vores samarbejde, der fremadrettet sker gennem den uafhængige brancheplatform OpenNet, fortæller Claus Holm Andersen, adm. direktør i SEF Fiber.
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern og blandt andet ejer af Stofa. Med den nye aftale udvider Norlys og SEF det eksisterende samarbejde, som i sidste ende kommer kunderne til gavn, fortæller direktør for Teknik & Infrastruktur i Norlys, Gert Rieder:
-Vi er glade for den nye aftale med SEF, der i sidste ende kommer kunderne til gavn, da de får mulighed for at vælge mellem et større udbud af produkter fra os. Stofa har længe leveret internet, tv og telefoni til SEF. Med den nye aftale vil sydfynske kunder i løbet af 2022 også kunne få glæde af Norlys’ nye produktudbud.
Aftale med Norlys markerer åbningen af SEF Fibers fibernet
-Aftalen med Norlys er den første via OpenNet og markerer således åbningen af SEF Fibers fibernet. Vi har nu skabt den ramme, der sætter os i stand til at indgå aftaler med de tjenesteudbydere, som er tilknyttet OpenNet-platformen, uddyber Claus Holm Andersen, adm. direktør i SEF Fiber.
OpenNet er et selskab, der leverer en samarbejdsmodel og IT-setup, der giver fiberselskaber som SEF mulighed for at åbne adgangen til deres fibernet for en lang række af tjenesteudbydere.
-I OpenNet er vi stolte af, at åbningen af fibernettene rundt om i landet i høj grad sker med os som uafhængigt bindeled, fortæller direktør for OpenNet, Henrik Møller Nielsen.
Om OpenNet
OpenNet blev stiftet i 2018 af energi- og telekoncernen Norlys, og leverer en uafhængig samarbejdsmodel og platform til fiberselskabernes åbning af nettene. OpenNet har som mål at samle branchen i en fælles løsning og har allerede formidlet aftaler med fibernettene hos Onefiber by GlobalConnect, Verdo, Nord Energi, Thy-Mors Energi, RAH, SEF, MES og Norlys, samt med tjenesteudbydere som Altibox, Telenor, TDC/YouSee, Hiper, Norlys Digital, Stofa, Fibia, Bolig·Net, Kviknet, Fastspeed, Ipvision, Cibicom, Senia Networks og IP Fiber.
Om SEF Fiber A/S
SEF Fiber A/S etablerer og ejer fibernettet i og omkring Svendborg kommune samt på Langeland. SEF Fiber startede fiberudrulning i 2004 og har i dag etableret fiber til ca. 22.000 husstande og erhvervsadresser. Heraf er ca. 14.000 aktive fiberkunder. SEF Fiber har i de seneste år haft fokus på at etablere fiber til tyndt befolkede områder med dårlig bredbåndsdækning. Fiberudrulning til disse områder etableres ofte som bredbåndspuljeprojekter med støtte fra den statslige bredbåndspulje. SEF Fiber A/S indgik i 2016 et samarbejde med SE (nu Norlys) og Stofa, som overtog salg, kundeservice, drift og fiberudrulning for SEF Fiber A/S. Alle kunder blev ligeledes overdraget til Stofa i 2016. SEF Fiber blev herefter er rent netselskab, der udlejer adgang til sin fiberinfrastruktur på engros-basis. SEF Fiber A/S ejerskabet fordeles med 75% på SEF A/S og 25% på Norlys Tele A/S.
Om Norlys
Norlys bringer Danmark sammen. Med grønne og digitale tjenester inden for energi, internet og tv forbinder Norlys mennesker med mennesker, og mennesker med verden.
Norlys er et forbrugerejet selskab, der tænker langsigtet og tager ansvar for mere end os selv. Norlys ønsker at bidrage til et grønt og digitaliseret Danmark.
Norlys er et resultat af fusionen mellem SE og Eniig. Med 735.000 andelshavere, ca. 1,7 millioner kundeforhold og 2.500 medarbejdere er Norlys Danmarks største energi- og telekoncern.
For yderligere information
Gert Rieder, direktør for Teknik & Infrastruktur i Norlys, tlf. 40304901
Claus Holm Andersen, adm. direktør i SEF Fiber A/S, tlf. 21647426
Henrik Møller Nielsen, direktør i OpenNet A/S, tlf. 9115 1515
Kontakter
Anne LaursenKommunikationspartner
Tlf:+45 26298453annlau@norlys.dkBilleder
Information om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi leverer energi, ladestandere, internet og tv til 1,7 millioner kundeforhold og har 3.500 medarbejdere i blandt andet Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København. Norlys er ejet af 800.000 andelshavere.
Vi arbejder for grøn omstilling og digitalisering. Ud over vores kunderettede aktiviteter ejer vi landets største elnet og landets største fibernet. Derudover er vi delejere af Norlys Energy Trading, som handler med energi og Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Nu finder du den billigste strøm om natten og i de spæde morgentimer31.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Siden foråret har de billigste elpriser ligget midt på dagen, men i oktober er det særligt i timerne efter midnat, at priserne har ramt bunden.
Danske elbilister har dagligt fået syv nye steder at lade hos Norlys i år15.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I årets første ni måneder har Norlys hver dag føjet knap syv nye steder at lade til sit landsdækkende ladenetværk. Det er med til at give det stadigt stigende antal elbilister sikkerhed for at kunne lade elbilen, uanset hvor i landet de bevæger sig hen.
Norlys overtager en stor del af E.ON’s ladekunder30.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale mellem Norlys og E.ON Drive betyder, at en stor del af nuværende privat- og erhvervskunder hos E.ON kan fortsætte deres ladeaftale hos Norlys.
17 millioner i spil i Norlys Vækstpulje: Ansøgningsfristen nærmer sig29.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys Vækstpulje har støttet hele 685 forskellige initiativer i 2025, og 1. oktober er sidste frist for at søge om støtte til ens projekt i år. Der er afsat knap 17 millioner kroner til årets sidste støtterunde.
Norlys’ kundeforretning forenkler og fremtidssikrer organisationen25.9.2025 12:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys ændrer nu organisationen i koncernens kundeforretning som en del af integrationen af Telia Danmark ind i Norlys og for at sikre en økonomisk bæredygtig forretning fremadrettet. Derfor opsiges 137 medarbejdere og ledere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

