Norlys giver igen i 2021 rabat på næsten 500 mio. kr. til 735.000 andelshavere

Med den ekstraordinære rabat for 2021 på næsten 500 millioner kroner vil andelshaverne i Norlys betale nogle af landets laveste nettariffer (betaling for transport af strøm) og abonnementer. Det sker samtidig med, at de har strøm i kontakten 99,997% af tiden, og dermed også nyder godt af en af landets højeste leveringssikkerheder på elnettet.
- Med fusionen til Norlys har vi opnået en forretnings- og markedsmæssig styrke, der sikrer omsætnings- og indtjeningsvækst. Det giver os mulighed for at give tilbage til andelshaverne, som har været med os på denne rejse, i form af en milliardrabat i perioden 2020-2022. Det kommer både private kunder og erhvervslivet i det mest af Jylland til gode, siger Jens Erik Platz, bestyrelsesformand i Norlys.
Da SE ved fusionen til Norlys havde flere penge på kistebunden end Eniig, får de tidligere andelshavere i SE del i de ca. 400 millioner kroner i rabat om året, mens de tidligere andelshavere i Eniig får del i ca. 100 millioner kroner om året.
Man er automatisk andelshaver i Norlys, hvis man bor, har sommerhus eller driver virksomhed i netselskabet N1 A/S’ forsyningsområde, som dækker store dele af Jylland.
Rabat til både familier og virksomheder
Rabatten gives konkret ved, at netselskabet N1, der ejer og driver elnettet, sænker prisen for transport af strømmen (også kaldet nettariffen) og abonnement til andelshaverne i forsyningsområdet.
Ude hos den enkelte andelshaver vil rabatten variere ud fra deres individuelle strømforbrug. Det betyder, at en typisk børnefamilie i hus eksempelvis kan se frem til en lidt større rabat end de, der bor i en mindre lejlighed, hvor strømforbruget er tilsvarende lavere.
Samme princip gør sig gældende for virksomheder, hvor de som bruger meget strøm, og har en høj elregning, vil få en større rabat. På den måde sikres alle andelshavere en rabat, som er tilpasset deres strømforbrug.
Et stærkt fællesskab
- Norlys’ styrke ligger i fællesskabet og det demokratiske ejerskab, som koncernen er funderet på. Med denne rabat kan vi gøre en konkret forskel i dagligdagen for hver enkelt af vores andelshavere, store som små – og i en svær Corona-tid som denne, kan rabatten give et tiltrængt løft til erhvervslivet, slutter Jens Erik Platz.
Foruden rabatten på transport af strøm, kan andelshaverne i Norlys blandt andet også glæde sig over, at alle får adgang til hurtigt internet inden udgangen af 2023, og at Norlys Vækstpulje hvert år uddeler op til 50 millioner kroner til gode initiativer i lokalsamfundet.
Fakta
- SE og Eniig fusionerede til Norlys i juni 2019
- Norlys har 735.000 andelshavere fordelt over det meste af Jylland
- Netselskabet N1 er ejet af Norlys-koncernen. Et kort over forsyningsområdet kan ses på www.n1.dk.
For yderligere information:
Jens Erik Platz, bestyrelsesformand, Norlys a.m.b.a.: 4074 0303 / jep@bplatz.dk
Kontakter
Josefine Kofoed ChristiansenPublic Affairs- og pressechef
Tlf:+45 41329535joschr@norlys.dkBilleder
Information om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi leverer energi, ladestandere, internet og tv til 1,7 millioner kundeforhold og har 3.500 medarbejdere i blandt andet Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København. Norlys er ejet af 800.000 andelshavere.
Vi arbejder for grøn omstilling og digitalisering. Ud over vores kunderettede aktiviteter ejer vi landets største elnet og landets største fibernet. Derudover er vi delejere af Norlys Energy Trading, som handler med energi og Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Danske elbilister har dagligt fået syv nye steder at lade hos Norlys i år15.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I årets første ni måneder har Norlys hver dag føjet knap syv nye steder at lade til sit landsdækkende ladenetværk. Det er med til at give det stadigt stigende antal elbilister sikkerhed for at kunne lade elbilen, uanset hvor i landet de bevæger sig hen.
Norlys overtager en stor del af E.ON’s ladekunder30.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale mellem Norlys og E.ON Drive betyder, at en stor del af nuværende privat- og erhvervskunder hos E.ON kan fortsætte deres ladeaftale hos Norlys.
17 millioner i spil i Norlys Vækstpulje: Ansøgningsfristen nærmer sig29.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys Vækstpulje har støttet hele 685 forskellige initiativer i 2025, og 1. oktober er sidste frist for at søge om støtte til ens projekt i år. Der er afsat knap 17 millioner kroner til årets sidste støtterunde.
Norlys’ kundeforretning forenkler og fremtidssikrer organisationen25.9.2025 12:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys ændrer nu organisationen i koncernens kundeforretning som en del af integrationen af Telia Danmark ind i Norlys og for at sikre en økonomisk bæredygtig forretning fremadrettet. Derfor opsiges 137 medarbejdere og ledere.
Elpriserne sætter rekord: Aldrig har der været så mange timer med negative elpriser22.9.2025 10:51:38 CEST | Pressemeddelelse
Søndag blev der sat en ny rekord i antallet af timer med negative elpriser i Danmark, og særligt vest for Storebælt har der været rigtig mange timer, hvor forbrugerne har kunnet glæde sig over priserne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

