Norlys ansætter erfaren brancheprofil som ny director for Teknisk Support
23.3.2022 13:33:59 CET | Norlys | Pressemeddelelse

Danmarks næststørste teleudbyder har pr. 21. marts fået et nyt ansigt i spidsen for Teknisk Support. Sammen med engagerede ledere og medarbejdere skal Morten lede og udvikle Norlys’ tekniske supportere og derigennem sikre den gode kundeoplevelse, når kunderne ringer ind med eventuelle tekniske udfordringer.
Morten Hvam kommer med mere end 15 års solid ledelseserfaring fra store koncerner som blandt andet TDC, EnergiMidt, Telenor og Danske Bank, hvor han har arbejdet dedikeret med udviklingen af kundevendte medarbejdere. Senest har han arbejdet som forretningsdirektør i Danske Bank, hvor han har opbygget værdifuld erfaring med at lede kundeserviceteams igennem forandringsprocesser med fokus på medarbejderudvikling og digitalisering.
- Jeg glæder mig til at blive en del af en amba-virksomhed, hvor fællesskab er en grundværdi. Norlys er i rivende udvikling og står overfor en spændende og digital rejse, hvor kundetilfredshed går hånd i hånd med medarbejdertilfredshed. Derfor ser jeg frem til, i samarbejde med mine kompetente kolleger i Teknisk Support, at udvikle og dygtiggøre vores supportteams, så de føler sig klædt godt på til at sikre gode kundeoplevelser, der skaber værdi og opbygger loyalitet blandt Norlys-kunderne, fortæller Morten Hvam.
Privat bor Morten i Hasle tæt ved Aarhus med sin kone og to små børn i et skønt nybygget hus.
Kontakter
Anne LaursenKommunikationspartner
Tlf:+45 26298453annlau@norlys.dkBilleder
Information om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi leverer energi, ladestandere, internet og tv til 1,7 millioner kundeforhold og har 3.500 medarbejdere i blandt andet Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København. Norlys er ejet af 800.000 andelshavere.
Vi arbejder for grøn omstilling og digitalisering. Ud over vores kunderettede aktiviteter ejer vi landets største elnet og landets største fibernet. Derudover er vi delejere af Norlys Energy Trading, som handler med energi og Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Norlys åbner ny lynladepark på Djursland2.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag d. 4. juli åbner Norlys en ny lynladepark i Fremtidsparken ved Rønde på Djursland, hvor elbilister kan nyde et pusterum i grønne arealer. For at markere åbningen vil det være muligt at lade bilen helt op lynhurtigt op for bare 0 kroner.
Hedebølgen løfter elpriserne markant: Strømmen er blevet over 50 procent dyrere på en uge27.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag bliver der op mod 35 grader over hele landet, og den usædvanlige varme smitter også af på dagens elpriser, der topper omkring 2 kr/kWh. Faktisk har hele den seneste uges hedebølge været med til at gøre juni til en af årets dyreste måneder, når man ser på elpriser.
Accenture køber Mjølner Informatics af Norlys26.6.2026 09:34:52 CEST | Pressemeddelelse
Accenture offentliggør i dag købet af Mjølner Informatics fra Norlys. Opkøbet styrker Accentures kompetencer inden for digital engineering og udbygger tilstedeværelsen i Vestdanmark. Købet er betinget af myndighedsgodkendelser – herunder konkurrencemyndighederne.
Hedebølgen over Europa rammer de danske elkunders regning23.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Elpriserne har været opsigtsvækkende dyre i juni – særligt i aftentimerne. Faktisk skal vi helt tilbage til energikrisen for at finde et højere prisniveau. En cocktail af heftig sommervarme og øgede priser på fossil energi som gas er blandt forklaringerne.
Norlys åbner ny lynladepark i Vordingborg18.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag d. 20. juni åbner Norlys en ny lynladepark i Vordingborg, hvor elbilister kan nyde et pusterum i grønne omgivelser og gå på opdagelse i et interaktivt oplevelsesunivers udviklet af Experimentarium. For at markere åbningen vil det være muligt at lade bilen lynhurtigt og for bare 0 kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

