Nordfyns Bank A/S
Resultatet før skat udgør 37,3 mio.kr., hvilket er i overensstemmelse med de senest udmeldte forventninger om et resultat før skat i niveauet 35-40 mio.kr. Resultatet efter skat udgør 30,2 mio. kr.
Det er et særdeles tilfredsstillende resultat i et år, som i høj grad har været påvirket af COVID-19 pandemien og de økonomiske konsekvenser heraf. Aktivitetsniveauet på investeringsområdet og formidling af realkreditlån har været højt. Der er fortsat stor usikkerhed om den fremtidige samfundsmæssige økonomiske udvikling som følge af COVID-19, og hvorledes kundernes økonomi vil blive påvirket heraf på længere sigt. Dette har medført øgede nedskrivninger på udlån mv., og der er indregnet et ledelsesmæssigt tillæg på 16,6 mio.kr. vedrørende forventede kredittab relateret til COVID-19.
Året 2020 i overskrifter:
• Basisindtjeningen stiger med 4% til 48,5 mio. kr.
• Positive kursreguleringer på 11,7 mio.kr.
• Nedskrivninger på udlån udgør 22,9 mio.kr. inkl. et ledelsesmæssigt tillæg på 16,6 mio.kr. vedrørende forventede kredittab relateret til COVID-19.
• Resultat før skat udgør 37,3 mio.kr.
• Kapitalen er styrket i 2020 og kapitalprocenten er steget fra 16,6 til 19,2.
• Udlån er uændret i forhold til 2019 og udgør 1,6 mia.kr.
• Indlån stiger med 10,1% til 3,0 mia.kr.
Det er forventningen, at koncernen i 2021 vil opnå et resultat før skat i niveauet 32 - 42 mio.kr.
Venlig hilsen
Nordfyns Bank
Vedhæftede filer
For at se dette indhold fra www.globenewswire.com, så skal du give din accept på toppen af denne side.For at se dette indhold fra ml-eu.globenewswire.com, så skal du give din accept på toppen af denne side.
Information om Globenewswire
Følg pressemeddelelser fra Globenewswire
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Globenewswire
Alvotech4.7.2025 01:02:13 CEST | Press release
Notification for the purposes of article 13 of the Luxembourg law of 11 January 2008 on transparency requirements for issuers
RIB Software3.7.2025 21:17:25 CEST | Press release
RIB Software Recognized as a Leader for Construction Management Software by Independent Research Firm
Solvay S.A.3.7.2025 18:00:00 CEST | Press release
Participation notification by Morgan Stanley
Siili Solutions Oyj3.7.2025 17:30:00 CEST | Press release
Siili Solutions Plc: Share Repurchase 3.7.2025
Virtune AB (Publ)3.7.2025 15:29:54 CEST | Press release
Virtune AB (Publ) ("Virtune") has completed the monthly rebalancing for June 2025 of its Virtune Crypto Top 10 Index ETP - the first crypto index ETP in the Nordics
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum