Niras A/S

NIRAS vinder to kæmpe rammeaftaler til 450 mio. kroner hos Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

Del
NIRAS er sammen med underrådgiver Jacobs blevet tildelt to rammeaftaler på tværs af Metroselskabet og Hovedstadens letbane. Begge rammeaftaler løber over 8 år og omhandler henholdsvis Civil Works og Transportsystemer & Baneteknik. Med en anslået værdi på henholdsvis 150 mio. og 300 mio. kroner er der tale om rammeaftaler i den helt store skala.
NIRAS er sammen med underrådgiver Jacobs blevet tildelt to rammeaftaler på tværs af Metroselskabet og Hovedstadens letbane. Begge rammeaftaler løber over 8 år og har en anslået værdi på i alt 450 mio. kroner. (Foto: Colourbox)
NIRAS er sammen med underrådgiver Jacobs blevet tildelt to rammeaftaler på tværs af Metroselskabet og Hovedstadens letbane. Begge rammeaftaler løber over 8 år og har en anslået værdi på i alt 450 mio. kroner. (Foto: Colourbox)

”Tildelingen af disse rammeaftaler er et stort skridt fremad for NIRAS. Metroselskabet er en ny kunde for os, mens vi har en del erfaring med at arbejde for Hovedstadens Letbane fra Ring 3 projektet,” fortæller direktør for Infrastruktur i NIRAS, Carsten Heine Lund. Og han tilføjer:

”Vi er både stolte og ydmyge over nu at være med helt oppe i superligaen, når det kommer til store infrastrukturprojekter i Hovedstaden.”

Opgaverne under rammeaftalerne kan blandt andet omfatte rådgivning i forbindelse med udvikling af nye metro- og/eller letbanestrækninger, projekteringsopgaver samt vedligeholdelse af eksisterende anlæg. Fagområderne omhandler blandt andet tunneler, geoteknik, linjeføring, elektriske og mekaniske installationer, stationer, jernbane sikkerhed, kørende materiel, kørestrøm og miljøforhold.  

Kulminationen på flere års indsats

Særligt for tunnelteamet i NIRAS er rammeaftalerne et foreløbigt højdepunkt på den udviklingsrejse man har været på de sidste 5 år.

”Vi fik vores første egentlige tunnelprojekt med Damhusledningen, og lige siden har vi arbejdet på at opbygge vores kompetencer på området gennem en række andre tunnelprojekter til skybrudssikring som eksempelvis Kalvebod skybrudstunnel og en tilsvarende tunnel i Malmø. Og nu står vi et sted, hvor vi er fuldt ud i stand til at klare de helt store tunnelprojekter,” udtaler Christoffer Truelsen, Vice President for tunnelområdet i NIRAS.

Han understreger, at NIRAS ved at opruste de seneste år inden for tunnelområdet, nu står endnu bedre rustet fremover.

”Vi er lykkes med at ansætte en række internationale eksperter, så vi nu har et særdeles stærkt og kompetent tunnel team, der kan løse projekter i den helt store skala,” forklarer han.

Af kommende opgaver, der potentielt skal løses under rammeaftalerne kan nævens forlængelse af metroen i Nordhavn og en ny metro til Lynetteholmen.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

NIRAS er sammen med underrådgiver Jacobs blevet tildelt to rammeaftaler på tværs af Metroselskabet og Hovedstadens letbane. Begge rammeaftaler løber over 8 år og har en anslået værdi på i alt 450 mio. kroner. (Foto: Colourbox)
NIRAS er sammen med underrådgiver Jacobs blevet tildelt to rammeaftaler på tværs af Metroselskabet og Hovedstadens letbane. Begge rammeaftaler løber over 8 år og har en anslået værdi på i alt 450 mio. kroner. (Foto: Colourbox)
Download

Information om Niras A/S

Niras A/S
Niras A/S
Sortemosevej 19
3450 Allerød

+45 4810 4200https://www.niras.dk

NIRAS er blandt Skandinaviens førende, rådgivende ingeniørvirksomheder.

Med et bredt felt af ekspertiser inden for procesanlæg, industri og byggeri over energi, miljø, vand & forsyning til infrastruktur, udviklingsbistand og byplanlægning bidrager NIRAS til løsninger på en lang række af de største samfundsudfordringer.

Læs mere om NIRAS her.

Følg pressemeddelelser fra Niras A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Niras A/S

Ansvarlig vandforvaltning er nøglen til industriens samfundsansvar og langsigtede drift10.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse

En ny rapport peger på, at fødevare- og life science-producenter i Danmark i stigende grad bør tage ansvar for deres vandforbrug og spildevandshåndtering – ikke kun for at sikre stabil drift, men også for at mindske deres påvirkning på biodiversitet og lokale vandmiljøer. Øget vandindvinding og udledning fra industrien stiller nye krav til, hvordan virksomheder balancerer produktion med miljøhensyn.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye