Niels Bohr Bygningen forventes overdraget til Københavns Universitet i sommeren 2022
8.11.2021 10:15:31 CET | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
De knap 10.000 brandlukninger og gennemføringer i etagedæk, som ikke er blevet udført godt nok af de oprindelige entreprenører, skal udbedres for, at bygningen kan fremstå i brandsikker stand og få de nødvendige brandgodkendelser.
Efter gentagne forsøg på at få de oprindelige entreprenører til at påtage sig ansvaret for udbedring af de mange mangelfulde brandlukninger har Vejdirektoratet ikke set andre muligheder for at sikre en færdiggørelse end at lade arbejdet udføre ved andre entreprenører.
”Vi kan konstatere, at fremdriften med udbedringen af bygningens tusindvis af brandlukninger ikke er som forventet. Det skyldes blandt andet kompleksiteten i arbejdet, men også at entreprenørerne på trods af en stor indsats har haft udfordringer med at fremskaffe den nødvendige kvalificerede arbejdskraft. Den manglende fremdrift betyder, at færdiggørelsen må udskydes, idet vi ikke kan have sikkerhed for at hastigheden for udbedring af de mange mangelfulde brandlukninger vil kunne øges. Når dette er sagt, så har færdiggørelsen vores absolutte fokus, og vi arbejder fortsat på at kunne overdrage byggeriet så hurtigt det kan lade sig gøre,” siger anlægsdirektør Erik Stoklund Larsen fra Vejdirektoratet.
Niels Bohr bygningen vil, når den står færdig, skabe topmoderne rammer for forskningen og laboratorierne i Det Natur- og Biovidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet.
Et bygningsafsnit af Niels Bohr Bygningen, som primært huser undervisnings- og kontorfaciliteter, blev ibrugtaget af Københavns Universitet i sommeren 2019. Vejdirektoratet forventer nu, at det andet bygningsafsnit, der rummer laboratorier, kan overdrages til Københavns Universitet i sommeren 2022. Dette er selvfølgelig til gene for Københavns Universitet og den forskning, som bygningen skal danne rammerne for. Men de brandtekniske forhold skal selvsagt være i orden, inden bygningen tages i brug.
Yderligere oplysninger
Anlægsdirektør Erik Stoklund Larsen, tlf. 7244 3449, mail: esl@vd.dk
Pressekonsulent Elisabeth Aaskov, tlf. 4032 6204, mail: elaa@vd.dk
Nøgleord
Information om Vejdirektoratet
VejdirektoratetCarsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
1577 København V
+45 7244 3333https://www.vejdirektoratet.dk/
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Støjende arbejde ved jernbanen nær Kauslunde og Odense i pinsen21.5.2026 13:39:59 CEST | Pressemeddelelse
Fra fredag aften til mandag morgen arbejdes der døgnet rundt ved Kauslunde og Odense for at koble den nye jernbane over Vestfyn til den eksisterende bane.
Assensvej får ny asfalt ved Håre21.5.2026 12:43:00 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 26. maj begynder Vejdirektoratet arbejdet med at udskifte asfalten på Assensvej ved Håre. Arbejdet forventes at tage omkring en uge.
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på rute 12 ved Hoven21.5.2026 12:40:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag 28. maj tager Vejdirektoratet hul på arbejdet med at udskifte den nedslidte asfalt på rute 12 mellem Hoven og Ølgod i Vestjylland.
Petersmindevej spærres under motorvejen ved Kolding21.5.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra den 31. maj til den 31. juli spærres den tunnel, der fører Petersmindevej under Sønderjyske Motorvej i Kolding. De lokale må i perioden ud på en omkørsel, hvis de ønsker at krydse motorvejen.
Nu begynder vejarbejde på Holstebromotorvejen ved Give21.5.2026 09:46:02 CEST | Pressemeddelelse
Fra tirsdag 26. maj og cirka seks uger frem udskifter Vejdirektoratet den slidte asfalt på Holstebromotorvejen mellem 7 Givskud og 10 Brande S. Arbejdet bliver udført i begge køreretninger og vil medføre spærringer af ramper samt ændrede trafikforhold på strækningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum