Ni institutioner i Aabenraa Kommune får tæt på 12 millioner til mere pædagogisk personale
Læring og trivsel skal fremmes for sårbare og udsatte 0-2-årige. For at det arbejde styrkes yderligere i Aabenraa Kommune, har Børne- og Undervisningsministeriet netop meddelt, at kommunen tildeles 11.807.719 kroner fra ansøgningspuljen til flere pædagoger og pædagogiske assistenter til institutioner med mange sårbare og udsatte 0-2-årige.
- I Aabenraa Kommune stræber vi efter at gøre alt for, at alle børn har samme muligheder og får den rette hjælp tidligt nok. Derfor er vi utrolig glade for, at Børne- og Undervisningsministeriet har givet os 11,8 millioner til at understøtte det arbejde. Der er ingen tvivl om, at børnene og de ni institutioner, der får gavn af midlerne, vil kunne mærke de ekstra hænder i dagligdagen, siger Kirsten Nørgård Christensen, formand for Børne- og Uddannelsesudvalget i Aabenraa Kommune.
Tilskuddet, Aabenraa Kommune har fået bevilget på vegne af ni selvejende, kommunale og private institutioner, er fordelt i perioden fra 1. oktober 2019 til 31. december 2022. Midlerne skal lægges oveni det vedtagne budget, og der kan ikke opkræves forældrebetaling af udgifterne til den styrkede indsats. Samtidig udmøntes midlerne under betingelse af, at bevillingerne til puljen videreføres på de kommende års finanslove.
De ni institutioner, der får midler de kommende år, er:
- Børnehaven Skovbrynet/Søndermosen
- Børnehuset Bakkebo
- Børnehuset Blæksprutten
- Deutscher Kindergarten Apenrade – Kindergarten Rothenkrug
- Deutscher Kindergarten Apenrade – Kindergarten Pattburg
- Deutscher Kindergarten Apenrade – Jurgensgaard
- Nørrevangs Børnehave
- Vestermarkens Børnehus
- Vuggestuen Kernehuset
Kontakter
Formand Børne- og Uddannelsesudvalget, Kirsten Nørgård Christensen, tlf.: 51 31 44 75; e-mail: knc@aabenraa.dk
Dagtilbudschef, Jacob Svarre Winther, tlf.: 40 25 72 18; e-mail: jsw@aabenraa.dk
Kommunikationskonsulent, Claus Bøge Jensen, tlf.: 73 76 69 96, e-mail: cbje@aabenraa.dk
Information om Aabenraa Kommune
BETINGELSER FOR BRUG AF BILLEDMATERIALE:
- Rettigheden til anvendelse af medfølgende billedmateriale er udelukkende til brug i sammenhæng med nærværende nyhed og må således ikke arkiveres med henblik på genanvendelse i andre sammenhænge.
- Anvendelse skal altid ske med angivelse af hele den oplyste billedbyline.
Følg pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Entreprenør valgt til opførelsen af ny svømmehal i Aabenraa18.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter bedømmelse af indkomne tilbud står det nu klart, at det bliver Svend Aage Christiansen A/S, der skal stå for opførelsen af den nye svømmehal i Aabenraa. Den nuværende svømmehal fortsætter i drift, mens byggeriet står på.
Det unikke Sønderjylland har en stærk kulturprofil10.9.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang har de fire sønderjyske kommuner, Sønderborg, Tønder, Haderslev og Aabenraa fået kortlagt borgernes kulturforbrug på én gang. Kulturens Analyseinstitut har foretaget en undersøgelse, som borgere fra alle fire kommuner har deltaget i.
Aabenraa Kommune har generelt høj tilfredshed hos brugere af hjemmehjælp5.9.2025 08:31:09 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Ældreministeriet placerer Aabenraa Kommune på en 17. plads, når det kommer til tilfredsheden blandt brugere af hjemmeplejen. I Aabenraa Kommune ses undersøgelsen som et godt fundament at fortsætte implementeringen af ældrereformen på.
Aabenraa Kommune igen blandt Danmarks 20 mest erhvervsvenlige kommuner4.9.2025 08:37:22 CEST | Pressemeddelelse
Aabenraa springer 17 pladser frem til en 19. plads i Dansk Industris erhvervsvenlighedsundersøgelse drevet af topresultater inden for byggesagsbehandling, kommunal administration og grøn energi.
Bo- og Jobmessen i Aabenraa tiltrækker kandidater fra begge sider af grænsen2.9.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Over 85 virksomheder har meldt sig til den fælles sønderjyske Bo- og Jobmesse 19. september, og mere end 300 tyskere har registreret sig som deltagere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum