Nedsat hastighed på motorvejen ved Hedehusene
6.9.2023 13:10:00 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Den kommende tid må trafikanter nøjes med at køre 80 km/t på Holbækmotorvejen ved Hedehusene i retning mod København. Vejdirektoratet har foretaget friktionsmålinger af den nylagte asfalt, og de viser, at den nye belægning stadig mangler at blive kørt ordentligt til.

Der er risiko for glat føre på Holbækmotorvejen ved Hedehusene i østgående retning mod København, og derfor er hastigheden lige nu nedsat fra 110 til 80 km/t.
Vejdirektoratet forventer, at hastighedsnedsættelsen vil gælde i 6-8 uger, hvorefter den øverste belægning af den nylagte asfalt er kørt så godt til, at man igen kan køre med den normale hastighed.
”Det er slet ikke unormalt, at nylagt asfalt kan være glat i vådt føre og lige skal slides til, før man opnår den ønskede friktion. Det skyldes, at de sten, der giver friktionen, er indhyllet i en tynd film af bitumen. Bitumen er det sorte klister, der anvendes i asfalt. Denne film plejer at forsvinde, så snart man begynder at køre på vejen og den kommer i daglig kontakt med bildæk, men nogle gange tager det lidt længere tid, og så er man nødt til at sætte hastigheden ned,” siger Søren Andersen, der er områdechef i Vejdirektoratet.
Der blev udlagt ny asfalt på strækningen mellem Fløng og Baldersbrønde i sommer, og som det er procedure, har Vejdirektoratet efterfølgende været ude og foretage målinger af vejens friktion. Målingerne viser, at der nogle steder fortsat er lav friktion på kørebanen.
”Nu skal kørebanen have tid til at blive kørt til, og så foretager vi nye målinger. Så snart friktionen er tilbage på den rigtige side af vores grænseværdier, så kører vi ud og fjerner skiltene med hastighedsnedsættelse. Men her og nu er der ikke andet at gøre end at vente og lade den daglige trafik gøre sit arbejde, så vejen kan blive kørt godt til,” siger Søren Andersen.
Det er ikke farligt at køre på asfalten, men særligt i vådt vejr er der risiko for dækslip og øget bremselængde.
Vejdirektoratet beklager de gener, som hastighedsnedsættelsen måtte have for trafikanterne.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Kontakter
Søren AndersenOmrådechefVejdirektoratet
Tlf:72 44 24 44soan@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
E45 spærres periodevis ved Horsens V <56a>6.2.2026 11:26:27 CET | Pressemeddelelse
Østjyske Motorvej spærres skiftevis i nord- og sydgående retning under Silkeborgvej ved Horsens V <56a> fra 16.-20. februar i aften- og nattetimerne. Trafikanterne bliver ledt over Silkeborgvej via fra- og tilkørselsramperne.
Spærring af Hønnerupvej forlænges til marts6.2.2026 09:58:39 CET | Pressemeddelelse
En uventet kold start på året har medført, at udbedringsarbejdet på ny bro ved Hønnerupvej er blevet forsinket.
E45 totalspærres i 16 timer ved Horsens på grund af bronedrivning den 21. og 22. februar5.2.2026 14:05:41 CET | Pressemeddelelse
I forbindelse med udbygningen af E45 Østjyske Motorvej fra fire til seks spor, skal den gamle bro på Rådvedvej over motorvejen mellem Horsens V <56a> og Horsens N <55> rives ned. Det giver omkørsler og forlænget rejsetid for trafikanterne på motorvejen og i lokalområdet imens.
Vejdirektoratet sender milliardprojekter i udbud3.2.2026 09:55:56 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag den 3. marts samler Vejdirektoratet landets entreprenører i Middelfart, hvor kommende milliardinvesteringer i dansk infrastruktur bliver præsenteret – fra store motorvejsprojekter til lokale cykelstier og støjskærme.
Spærringen af til- og frakørsel i sydgående retning ved Horsens C <56b> forlænges2.2.2026 14:36:01 CET | Pressemeddelelse
Trafikanter i sydgående retning, som skal til eller fra E45 Østjyske Motorvej ved Horsens C <56b>, skal benytte alternative ruter frem til den 13. marts 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum