Naturens flotte motiver inspirerer
Fra mandag den 2. maj til torsdag den 30. juni udstiller billedkunstner Lisbeth Ancher fra Aversi ved Haslev sine farverige malerier på Glumsø Bibliotek.

Billedkunstner Lisbeth Ancher elsker at male med både olie- og akrylmaling, gerne med mange forskellige malemedier og med meget stærke farver.
- Det har altid været vigtigt for mig at være kreativ. Jeg har arbejdet med vævning og blomsterbinding. Og nu er det kun malerierne, jeg arbejder med, fortæller Lisbeth Ancher.
Fantastiske skyer og kuperet terræn
- Mine motiver er abstrakte solopgange og solnedgange, skønne landskaber m.m. Jeg bor et meget smukt sted i Aversi, hvor der altid er flotte motiver fra naturens side. Det kan være fantastiske skyer og kuperet terræn. Og så har vi vores smukke gravhøj, som jeg har malet på forskellige tidspunkter af året, udtaler Lisbeth og tilføjer, at hun også får inspiration til sine malerier ved at gå en tur ved havet.
Lisbeth Ancher er medlem af KuBA, Kunstforeningen for Billedskabende Aktører, en forening for aktive, kreative mennesker i Næstved og omegn.
Se mere på:
Instagram: Galleri_ancher
Hjemmeside: www.lisbethsgalleri.vpweb.dk
Udstillingen på Glumsø Bibliotek kan ses i bibliotekets åbningstid.
Vedr. billeder: Hermed gives tilladelse til at bruge vedhæftede billeder redaktionelt.
Kontakter
Vibeke SøllingBibliotekar
Tlf:5588 4123visje@naestved.dkBilleder
Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Ekstra hjælp til MitID20.5.2022 09:29:00 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek og Borgerservice tilbyder hjælp til MitID tre aftener i maj og juni. Det bliver muligt at få hjælp uden at have bestilt tid i forvejen.
Dansk musikhistorie som quiz19.5.2022 09:54:04 CEST | Pressemeddelelse
Kan du lide at quizze og udfolde din viden om musikhistorie? Så skal du da bestemt med til musikquiz på Næstved Bibliotek onsdag d. 8. juni kl. 19! Her er musiknørderne Christian og Erik klar med spørgsmål, der udfordrer de små grå i musikalsk paratviden om dansk musik før og nu.
Robot-workshop på Næstved Bibliotek16.5.2022 12:39:52 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag den 4. juni kl. 10.00-14.00 er der robot-workshop for børn på Næstved Bibliotek i børnebiblioteket. Her kan børnene lave deres egne 3D-robotcollager af brugte bøger og genbrugsdimser.
Lyt og larm4.5.2022 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Højtlæsning kombineres med musik og lyde, når der er Lyt og larm for de 3-5-årige. Det foregår på Næstved Bibliotek lørdag den 21. maj og lørdag den 28. maj kl. 10.30-11.00.
Mere liv i haven3.5.2022 11:01:50 CEST | Pressemeddelelse
Vil du have mere liv i din have – og hjælpe naturen på samme tid? Så kan du få masser af inspiration på Næstved Bibliotek mandag den 23. maj kl. 19.00-21.00, hvor vi får besøg af Signe Schrøder, der er formand for landsforeningen Praktisk Økologi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum