Næver Ending Stories 2021
23.7.2021 11:52:13 CEST | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse

Næver Ending Stories er en festival, der siden 2019 har været dedikeret til at fremhæve fortællekunsten med alle dens mange facetter, nuancer og forgreninger på tværs af medietyper. Den 3.-4. september fylder vi Næstved by med gratis forfattertalks, musik, poetry slam, ordinstallationer, workshops og digtoplæsninger. Oplev Per Vers, Karoline Stjernfelt, Nye Mennesker, Claus Høxbroe og mange flere.
Årets arrangementer er fordelt på forskellige scener rundt omkring i Næstved by. Du kan opleve festivalen på Næstved Bibliotek, Ungdomskulturhuset JB10, Grønnegades Kaserne Kulturcenter og Næstved Museum.
Rap, graffiti og poetry
Til Næver Ending Stories får du mulighed for at udfolde din indre rapper, lære at tæmme en spraydåse som en ægte graffitimaler, komme på skriveworkshop, lave black out poetry, sammensætte dit helt eget magasin og opleve storytelling i komplet mørke (med tryk på komplet!).
Der er noget for enhver smag på programmet, både ’traditionelle’ forfatterforedrag, kreative workshops og koncerter. Du kan sidde og lytte eller vælge selv at deltage og være kreativ med ord.
Festival-program:
Fredag den 3. september
Kl. 12-13: Forfatter Inger Christine Løwe. Næstved Bibliotek
Kl. 13-15: RAP: Kreativ med ord, workshop. Ungdomskulturhuset JB10
Kl. 15-18: Skriveworkshop med Anna Arendse Thorsen. Næstved Bibliotek
Kl. 16-16.45: Nye mennesker live. Ungdomskulturhuset JB10
Kl. 17-18.30: Zine workshop med Rikke Oberlin. Næstved Bibliotek
Kl. 17.15-23: Fresh Friday Jam. Ungdomskulturhuset JB10
Kl. 18.15-18.45: Digtoplæsning med Anna Arendse Thorsen. Næstved Bibliotek
Kl. 19-19.45: Digtoplæsning med Claus Høxbroe. Næstved Bibliotek
Lørdag den 4. september
Kl. 11-14: Skriveworkshop med Anna Arendse Thorsen. Næstved Bibliotek
Kl. 12-15: Graffiti-workshop. Næstved, sted oplyses senere
Kl. 13-14: Poetry slam. Grønnegades Kaserne Kulturcenter
Kl. 13-14: Tegneserieforfatter Karoline Stjernfelt. Næstved Museum
Kl. 14-15: Forfatter Rachel Röst. Næstved Bibliotek
Kl. 15-15.45: LGBT-ungdom i provinsen med Nikolaj Tange Lange. Næstved Museum
Kl. 16-17: Per Vers’ Sprogshow. Grønnegades Kaserne Kulturcenter
Kl. 16-17: Stories in the dark. Teatersalen, Jernbanegade 12
Læs meget mere om de enkelte arrangementer (der kan komme flere til) og følg med på naesbib.dk/nes og på Instagram og Facebook.
Om Næver Ending Stories
Næver Ending Stories (NES) er et samarbejde mellem Næstved Bibliotek og Borgerservice, Grønnegades Kaserne Kulturcenter, Næstved Museum, Næstved Cityforening, Talentskolen og Ungdomsprojekthuset JB10, Næstved Ungdomsskole. NES er støttet af Mærk Næstved, Næstved Kommune og Statens Kunstfond.
Kontakter
Ida Maria Kjærulff OttesenKulturformidler
Tlf:5588 4137imkjot@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:55884021leols@naestved.dkBilleder
Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Foredrag med Nikolaj Kirk1.4.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Eventyrer, kok, forfatter og tv-vært Nikolaj Kirk besøger Næstved Bibliotek med foredraget Fødevarekvalitet og bæredygtighed. Det sker tirsdag den 21. april kl. 19.00-21.00.
Frihed, tid og bæredygtighed - Tømrerlusens vej ud af hamsterhjulet1.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dennis Nielsen, også kendt som Tømrerlusen, besøger Næstved Bibliotek mandag d. 20. april kl. 19:00 - 21:00. Her fortæller han om, hvordan vi kan leve mere bæredygtigt, uden at miste livskvalitet.
UGE17: Bibliotekernes verdensmålsuge31.3.2026 10:45:01 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek byder indenfor til både børn og voksne i uge 17, når Danmarks biblioteker sætter fokus på FN’s 17 verdensmål. Der er planlagt en hel uge fyldt med spændende aktiviteter, foredrag og workshops.
Litterær folkehøring om fremtidens natur og landskaber30.3.2026 10:45:36 CEST | Pressemeddelelse
Vær med til at give naturen en stemme, når Næstved Bibliotek torsdag den 16. april kl. 18.30-21.00 inviterer til en aften i fremtidens og naturens tegn. Mød biolog og tv-vært Morten D.D. Hansen, Ruth Hansen fra DN Næstved samt forfatterne Shëkufe Tadayoni Heiberg og Victor Boy Lindholm.
Næste Bog, Bøf & Bif i Glumsø byder på spændende, historisk drama.16.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bog, Bøf & Bif er Glumsøs populære samarbejde mellem Glumsø Bibliotek, Café Rejseladen og Glumsø Biograf, hvor hyggelig fællesspisning kombineres med filmatiserede romaner. På forårets anden Bog, Bøf & Bif-aften tirsdag d. 14. april skal vi tilbage til 1500-tallet og opleve William Shakespeare og hans familie i en historie om kærlighed og tab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum




