Næsten ni ud af ti tror på dansk sejr over Tjekkiet
Når EM-kvartfinalen mellem Danmark og Tjekkiet er færdigspillet lørdag aften, har det danske herrelandshold vundet.
Det må være konklusionen, når man ser på, hvordan Oddset-spillerne har spillet på kampen.
85 procent af alle de indskud, der er lavet på udfaldet af kampen, er sat på en sejr til Danmark.
Og det er endda efter den ordinære spilletid. Altså ikke noget med omkamp og straffesparkskonkurrence for at komme blandt de sidste fire til EM.
- På den måde kan man sige, at Oddset-spillerne er mere optimistiske end Danske Spil, selv om vi også har Danmark som favorit til at gå videre til semifinalen, siger Peter Emmike Rasmussen, der er oddssætter i Danske Spil.
Lige nu kan du få odds 2,05 på en sejr til Danmark efter ordinær spilletid. Det svarer til, chancen for, at Danmark vinder kampen – ifølge Danske Spil – er på cirka 47 procent.
En sejr til Tjekkiet giver pengene 4,10 gange igen, mens der er odds 3,25 på uafgjort.
Danmarks favoritværdighed stiger, hvis man spiller på, at landstræner Kasper Hjulmands tropper går videre. Det vil sige, at væddemålet også går hjem, hvis der skal omkamp og eventuelt straffesparkskonkurrence til for at klare tjekkerne.
I den udgave vurderer Danske Spil, at der er 63 procents chance for dansk avancement og 37 procent for tjekkisk. Svarende til odds 1,50 på Danmark og 2,55 på Tjekkiet.
Danmark spiller EM-kvartfinale mod Tjekkiet i Baku i Aserbadsjan kl. 18 lørdag.
Kontakt:
Peter Emmike Rasmussen, Danske Spil, mail: per@danskespil.dk, tlf: 29455176
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Hele 12 millioner kroner til tre heldige danskere lørdag aften20.4.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter et knastørt forår faldt regnen endelig over Danmark i weekenden: Tre steder i landet regnede det også med millioner af kroner lørdag aften - 12.000.000 i alt - til tre heldige danskere, der havde spillet Lotto.
Den ikke-så-anonyme-millionær på Lotto: ”Jeg har selv hængt mit foto op nede hos købmanden!”19.4.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I en lille vestjysk by er det bestemt ingen hemmelighed, hvem der for nyligt vandt 1.000.000 i Lotto. ”Det er en lille by, og alle kender hinanden, så folk må godt vide, at det er mig.”
Danske Spil med ny tradition: Vil gøre ekstra 25 danskere til millionærer i påsken16.4.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Lotto skruer helt op for millionchancen i påsken: Med den allerførste udgave af Det Store Påske Lotto uddeler Danske Spil ikke mindre end 25 ekstra præmier á 1.000.000 kroner.
Vandt 1.145.324 kroner i Eurojackpot: ”Ville også have været glad for ’bare’ 45.324!”15.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Nordsjælland er ovenud lykkelig for sin store gevinst i Eurojackpot – men han erkender også, at det store beløb nok kalder mere på fornuft end på fejring…
Påskemillioner i weekenden: Danske Spil efterlyser tre danske millionærer14.4.2025 11:36:14 CEST | Pressemeddelelse
Det var ingen førstepræmier i weekendens lotterier – men Danske Spil lod alligevel millionerne trille ind på kontoen hos tre heldige danskere. De vandt nemlig hver især en milliongevinst – og det skete både i Lotto og Eurojackpot. Se her, hvor påskeheldet ramte.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum