Næssis sange bliver til nye digitale historier
27.4.2021 10:32:12 CEST | Næstved Kommune | Pressemeddelelse

På Næssis APP finder man Næssis sange og musikvideoer, men snart kan børnene også lytte til historiefortællinger om Næssi. Hver historie udspringer af en af de kendte Næssi-sange, skrevet og komponeret af Ulla Abdullas Cocobongoband. Blandt andet kan børnene høre ”Historien om Næssis cykeltur,” som er inspireret af sangen ”Næssi på cykeltur.”
Til hver historie hører en række tegninger, der viser Næssi i både velkendte og helt nye situationer. ”Man kan sige at historierne bygger oven på de kendte sange men med flere detaljer, som giver børnene et endnu større kendskab til Næssi,” fortæller Katrine Gjesing, børnekulturkonsulent i Næstved Kommune. ”Børnene kan også se frem til at opleve Næssi i mere dramatiske sammenhænge end hidtil. F.eks. taber han en kage og vælter på sin cykel,” afslutter Katrine Gjesing, som forsikrer om, at alle historier ender godt til sidst.
Udover historier og finurlige tegninger, kan børnene også kaste sig over nye digitale vendespil på Næssis APP. Vendespillene indeholder ord fra de nye historier om Næssi, og det er naturligvis Næssis stemme, børnene lytter til, mens de leger med vendespillene.
I løbet af maj lanceres tre nye historier om Næssi på Næssis APP, men der er flere historier på vej. Til maj 2022 forventes der at være hele ni historier om Næssi tilgængelige på Næssis APP.
De nye historier er forfattet og indtalt af skuespiller Steffen Sommerstedt fra Teatret Aspendos, mens de tilhørende tegninger er tegnet af billedkunstner Maria Wolder fra Billedskolen.
Skal vi høre en historie sammen?
Idéen, om at præsentere Næstveds børn for historier på Næssis APP, udspringer af et brobygningsprojekt i dagtilbudsområde Nord og på Susåskolen med fokus på sprog. Udover at Næssis kendte og elskede univers nu vokser sig større, har projektet nemlig også til formål at understøtte den tidlige sprogstart for de 0-6-årige i hele Næstved Kommune på en legende og fantasifuld måde.
Historierne om Næssi skal give børnene lyst til at lytte til højtlæsning og lægge op til efterfølgende dialog. Begge dele for at understøtte udviklingen af ordforråd og den generelle sprogforståelse.
”De nye tiltag på Næssis APP præsenterer de 0-6-årige for forskellige temaer gennem sang, spil og historiefortælling. På den måde får børnene en øget forståelse for nye ord, begreber og vendinger indenfor det pågældende tema,” fortæller Susanne Fjellerad, sprog- og læsekonsulent i Næstved Kommune.
Skoleleder på Susåskolen, Stefan Gents, glæder sig til at opleve, hvordan de nye historier bliver taget imod, og hvordan de fremover kan integreres i det pædagogiske arbejde. ”På sigt har vi planer om at klæde både forældre og pædagogisk personale på til at anvende de nye historier om Næssi som led i den tidlige sprogstart,” fortæller Stefan Gents.
Næssis APP er gratis og downloades i APP-store og øvrige tjenester.
Kontakter
Børnekulturkonsulent Katrine Gjesing, Tlf. 2021 1566, Mail: kgjes@naestved.dk
Billeder

Information om Næstved Kommune
Følg pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Elever dyster med robotter, biler og raketter i konkurrencen Super Power Challenge27.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den 3., 4. og 5. marts udfordrer 631 elever fra 31 af kommunens 5. klasser hinanden i Super Power Challenge. Det er tiende gang, Næstved Kommune arrangerer konkurrencen, som skal styrke elevernes læring i faget natur/teknologi og deres innovationskompetencer.
Næstved og Vordingborg baner vejen for Sjællands nye store industrilokomotiv26.2.2026 10:45:58 CET | Pressemeddelelse
Med en ny politisk styregruppe og millioninvesteringer sætter Næstved og Vordingborg kommuner turbo på udviklingen af Industrial Hub Zealand.
Nyt initiativ i Næstved skal gøre det nemmere at handle bæredygtigt5.2.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et helt nyt initiativ kaldet NæverGreen skal gøre det synligt for kunderne, hvor man kan handle med omtanke for klima, miljø og mennesker.
Næstved står sammen og donerer millionbeløb til Danmarks Indsamling31.1.2026 23:38:09 CET | Pressemeddelelse
Børn, forældre og bedsteforældre, foreninger og virksomheder i Næstved Kommune har i fællesskab samlet 3.188.754 kroner ind til børn i glemte kriser. Næstved har vist sig som en eventby, der virkelig bakker op, siger borgmester Kenneth Sørensen.
Projektkoordinator sætter skub i projekter mellem danske og tyske borgere i Femern Bælt29.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Borgerprojektfonden bidrager til at styrke relationer og samarbejde på tværs af det dansk-tyske grænseland - og med Næstved Kommunes og Region Sjællands nyeste initiativ bliver det i fremtiden nemmere at finde projektpartnerskaber og søge midler fra fondens tre puljer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
