Musikalsk rejse med Kongehusets ceremonimester på Koldinghus
14.3.2023 15:25:59 CET | Den Kongelige Samling | Pressemeddelelse

Det er de færreste uden for Kongehuset, der har deres egen march, men det har Kongehusets ceremonimester oberst, kammerherre Lasse Harkjær fra sin tid som chef for Den Kongelige Livgarde.
Marchen er et musikalsk portræt af ceremonimesteren og giver bl.a. musikalske mindelser om hans udsendelser til Afghanistan. Det kan man bl.a. høre mere ved den koncert, som ceremonimesteren er konferencier ved onsdag 22. marts 2023 kl. 16.00 på Koldinghus.
Ved denne koncert tager Lasse Harkjær publikum med på en musikalsk rejse gennem sin karriere fra soldat til ceremonimester. Lasse Harkjær blev indkaldt samme dag, som Elvis døde, hvilket satte sig sine spor i den unge soldat, der som barn havde spillet trompet i det lokale FDF-orkester (Frivilligt Drenge- og Pige-Forbund). Her var Haydns trompetkoncert en af favoritterne. FDF-baggrunden var senere en god ballast at have med i de år, han var formand for Forsvarets Musiktilsyn. Siden førte karrieren bl.a. til udstationeringer både på Cypern og i Afghanistan.
En ceremonimester har blandt andet ansvar for at planlægge og afvikle fester, nytårskure og officielle besøg hos hoffet. Publikum kan derfor også glæde sig til at høre Harkjær fortælle om sit arbejde i Kongehuset – bl.a. om forberedelserne, der går forud for de famøse gallatafler. Alt sammen vil naturligvis blive illustreret med musik spillet af Prinsens Musikkorps.
FAKTABOKS - HVAD ER EN CEREMONIMESTER
Ceremonimester er en funktion, som ved det danske hof kendes allerede fra før enevælden. Etikette og ceremoniel har gennem tiderne været en vigtig del af regentens virksomhed og tjente især under enevælden til at underbygge kongens position og prestige. I dag har ceremonimesteren fortsat de samme opgaver som dengang, f.eks. planlægning og afvikling af hoffets festarrangementer, nytårskure, udenlandske statsoverhoveders officielle besøg osv.
Konferencier: Lasse Harkjær, Kongehusets ceremonimester, oberst, kammerherre
Dirigent: Peter Ettrup-Larsen
PRAKTISK
Hvornår: 22. marts kl. 16.00-17.15
Hvor: Koldinghus
Pris: 150 kr. og 50 kr. for medlemmer af Museumsklubben.
Kontakter
Nanna EbertKommunikationschef
Tlf:51336644ne@kosa.dkBilleder
Information om Den Kongelige Samling
Følg pressemeddelelser fra Den Kongelige Samling
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Den Kongelige Samling
Sådan bevares historiske tekstiler – oplev det live på Koldinghus29.5.2026 14:52:15 CEST | Pressemeddelelse
30. og 31. maj inviterer Koldinghus publikum indenfor i et arbejdsrum, som normalt er lukket for offentligheden. I Det Historiske Værksted kan gæster komme helt tæt på konserveringen af historiske tekstiler og møde fagfolkene bag arbejdet.
Koldinghus inviterer til gratis aftenfestival 4. juni29.5.2026 08:59:11 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag 4. juni kan gæster komme gratis til Koldinghus by Night og opleve det historiske slot fra et nyt perspektiv. Denne aften sættes der i forbindelse med særudstillingen Vævede mesterværker fokus på gobelinen som kunstform, og aftenen byder blandt andet på koncert, danseperformance, talk, DJ og drinks i de historiske rammer.
Kongelig historie foldet i papir19.5.2026 10:37:02 CEST | Pressemeddelelse
Den Kongelige Samling og Livingly præsenterer en ny serie eventyrlige papirornamenter og -figurer, der omsætter fortællinger om dansk historie og kulturarv til nutidig papirkunst. Serien er inspireret af de historiske genstande og slotte, som Den Kongelige Samling har ansvaret for at formidle – herunder Rosenborg Slot, Christiansborg Slot, Amalienborgmuseet og Koldinghus.
Børn indtager Koldinghus: Prisnomineret udstilling og bestsellerbog i centrum7.5.2026 15:57:14 CEST | Pressemeddelelse
Mandag 11. maj kl. 10–12 fyldes Koldinghus af liv, når 120 lokale skoleelever deltager i en børnereception i anledning af udgivelsen af Kongebørnene og den magiske karet. Arrangementet markerer mødet mellem en prisnomineret udstilling og en bestsellerbog, som begge formidler danmarkshistorien i børnehøjde. Pressen er inviteret med.
Sæsonstart på Eremitageslottet med kongelig jagt, magt og natur17.4.2026 08:15:42 CEST | Pressemeddelelse
Den Kongelige Samling åbner sæsonen på Eremitageslottet i denne weekend 18.–19. april med to arrangementer, der sætter fokus på den kongelige jagt som historisk, politisk og kulturelt fænomen. Gennem foredrag og naturvandring udfoldes parforcejagtens betydning for landskabet, ved hoffet og sættes i kontekst til nutidens natursyn i samarbejde med Museum Nordsjælland. Gennem hele sæsonen vil gæster kunne opleve både koncerter, vandringer og foredrag med fokus på natur, arkitektur og barokken.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


