Molslinjen: Én færge på Kattegat

Express 4 bliver fra i morgen tirsdag ene om at betjene ruten mellem Aarhus og Odden. Situationen med COVID-19 har helt naturligt fjernet langt de fleste danskeres rejsebehov. Det betyder så få passagerer på ruten, at en enkelt færge uden problemer kan løfte opgaven.
”Vi ser os forpligtede til at holde vores rute i gang, så Danmarks trods den alvorlige situation stadig kan hænge sammen. Men det er klart, at lige nu er det kun de mest nødvendige rejser, som foretages, og det kan vi godt klare med en enkelt færge”, siger Molslinjens administrerende direktør, Carsten Jensen.
På ruten over Kattegat udarbejdes nu et nyt trafikprogram med en enkelt færge. Alle gæster får automatisk besked om ændringerne, ligesom hjemmeside og Facebook bliver opdateret med den nye sejlplan, som gælder til og med den 29. marts.
Selv om ruten fremover kun betjenes af en enkelt hurtigfærge, vil der stadig være meget god plads på færgen. Express 4 vil sejle fire daglige dobbeltture på nær lørdag, hvor der vil være tre dobbeltture.
Første afgang med Express 4 i morgen tirsdag den 17. marts bliver 6.45 fra Aarhus til Odden.
Kontakter
Jesper MaackPR- og kommunikationschef
Tlf:20196215jma@molslinjen.dkBilleder

Information om Molslinjen A/S
Molslinjen er Danmarks største indenrigs færgeselskab. Med en flåde på 15 skibe driver selskabet i alt ni ruter fordelt på Alslinjen, Bornholmslinjen, Fanølinjen, Langelandslinjen, Molslinjen og Samsølinjen. Tilsammen har færgerne mere end otte millioner gæster årligt.
Ruterne Aarhus – Odden, Ebeltoft – Odden og Rønne – Ystad betjenes af nogle af verdens største katamaran-færger, og det gør Molslinjen til et af verdens største hurtigfærge-rederier.
I samarbejde med Herning Turist driver Molslinjen busruten Kombardo Expressen. Den kører direkte til København fra Aarhus, Randers, Aalborg og Rønne.
Molslinjen beskæftiger i dag mere end 1000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Express 5 skal sejle mere i 202629.12.2025 12:44:56 CET | Pressemeddelelse
I sejlplanen for 2026 vil Express 5 skulle sejle 80 flere afgange end i år. Det skyldes, at Bornholmslinjen i 2026 har ønsket flere sammenhængende dage til vedligehold af Express 5. Til gengæld vil antallet af uger med oplægningsdage blive skåret væsentligt ned.
Mot ett ljudlöst nytt år på Öresund23.12.2025 09:00:01 CET | Pressemeddelelse
När färjan Hamlet är tillbaka på Öresund innebär det en nästan ljudlös trafik mellan Helsingborg-Helsingör under nästa år, då samtliga passagerarfärjor har ställts om för att segla på el. Efter en komplex konvertering från dieseldrift till batteridrift är planen nu att sätta Hamlet i trafik den 28 december, lagom till nyåret och de sista intensiva helgdagarna.
Mod et lydløst nyt år på Øresund23.12.2025 09:00:01 CET | Pressemeddelelse
Når Færgen Hamlet snart igen sejler på Øresund, kommer det til at betyde en nærmest lydløs trafik med alle tre færger sejlende på strøm i det nye år. Hamlets ophold i Øresund Drydocks i Landskrona har trukket ud, og planen er nu at sætte Hamlet i drift den 28. december – lige i tide til de sidste travle juledage og nytåret.
Julbordsrusning till Öresundslinjens färjor19.12.2025 09:00:08 CET | Pressemeddelelse
Aldrig tidigare har så många valt att fira julbord till sjöss. I år har fler än 36 500 gäster valt att äta, umgås och njuta av julstämningen ombord på Öresundslinjens elfärjor.
Julefrokost-amok på Øresundsfærger19.12.2025 09:00:08 CET | Pressemeddelelse
Aldrig har der været flere, som vil holde julefrokost til søs. Mere end 36.500 gæster har ønsket at spise og drikke deres julefrokost på Øresundslinjens færger i år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
