Mød Naturstyrelsen på Naturmødet

Når folkemødet om natur over tre dage går i gang på torsdag, er det med mulighed for at møde Naturstyrelsen. Alle er velkomne til at besøge os på standen, hvor man kan høre om spændende naturprojekter, partnerskaber og om dit lokale naturområde.
På standen kan du blandt andet få en snak med en naturvejleder om naturens insekthoteller – og du kan få hjælp til at bygge dit eget insekthotel, så du også hjemme i haven kan hjælpe biodiversiteten på vej.
Naturstyrelsen arbejder blandt andet med at sikre, at borgere kan opleve naturen både nu og i fremtiden. Derfor kan du høre mere om, hvordan partnerskaber med Naturstyrelsen kan skabe nye muligheder for friluftsliv.
Naturstyrelsen vil også deltage i nogle debatter på Naturmødet. Blandt andet om der er plads til naturen i Danmarks natur, om fremtidens partnerskaber i vores fælles natur og om friluftsliv og naturoplevelser i de kommende urørte skove.
Overblik: Det kan du opleve i Naturstyrelsens telt
Naturstyrelsen holder til på stand 29 i området The Village.
Torsdag 23. maj 2019:
Kl. 14-19: Standen er åben. Kom og byg dit eget insekthotel — og hør om naturområder og naturprojekter.
Kl. 15.45-16: Oplæg om sammenbinding af naturarealer – og om landmanden som naturforvalter.
Fredag 24. maj 2019:
Kl. 9-19: Standen er åben. Kom og byg dit eget insekthotel — og hør om naturområder og naturprojekter.
Kl. 14.15-14.30: Oplæg om bæver som økologisk nøgleart.
Kl. 16.15-16.30: Oplæg om bekæmpelse af den invasive planteart: rynket rose.
Lørdag 25. maj 2019:
Kl.10-16: Standen er åben. Kom og byg dit eget insekthotel — og hør om naturområder og naturprojekter.
Se hele programmet på naturmødet.dk
Nøgleord
Billeder
Information om Naturstyrelsen
Følg pressemeddelelser fra Naturstyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Naturstyrelsen
Akut miljøindsats ved Hobro er kommet godt fra start med opkøb af fire dambrug14.1.2026 13:03:44 CET | Pressemeddelelse
Første milepæl for at sikre bedre vandmiljø i Hjarbæk Fjord og Limfjorden er nu nået. Naturstyrelsen, Rebild og Mariagerfjord Kommuner har opkøbt fire dambrug i Simested Å. Det markerer begyndelsen på realiseringen af akutpakkens helhedsprojekt i Simested Ådal.
Naturen er blevet en større del af danskernes hverdag24.11.2025 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Danskerne bruger naturen oftere og tættere på hjemmet end tidligere. Naturen er i stigende grad blevet en del af hverdagslivet. Det viser en ny rapport.
Naturgenopretning: Forundersøgelse af Kolindsund sættes nu i gang11.11.2025 07:45:00 CET | Pressemeddelelse
Potentialerne og konsekvenserne ved en naturgenopretning af området omkring den tørlagte sø Kolindsund nær Grenaa skal nu klarlægges i en forundersøgelse. Med støtte fra tre af Danmarks store fonde er Naturstyrelsen nu klar til at igangsætte en forundersøgelse, der kommer til at koste 17 mio. kr.
Ny bynær skov skal beskytte drikkevandet og skabe ny natur5.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Over 200 hektar jord syd for Randers Fjord er udpeget til ny skov i et samarbejde mellem Naturstyrelsen, Randers Kommune og Verdo Vand. Det er et af de første statslige skovrejsningsprojekter i regi af Grøn Trepart.
Kom med til plantedag: Hele Danmark inviteres til at plante træer10.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 2. november kan børn, unge og voksne være med til at plante træer i hele Danmark. ’Danmark planter – med Grøn Trepart’ sætter fokus på de mange millioner træer, der skal plantes og som kommer til at skabe meget mere natur og styrke biodiversiteten. Naturstyrelsen inviterer alle til at være med til at sætte træer i jorden ved arrangementer rundt om i landet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

